LF migawka DIY

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
figureliusz
-#
Posty: 821
Rejestracja: 18 gru 2008, 15:44
Lokalizacja: Warszawa

LF migawka DIY

Post autor: figureliusz »

Czołem!
Bardzo, bardzo powolutku buduję sobie kamerkę LF od podstaw, soczewki są, przysłona się robi, plany kwitną, problemy kwitną jeszcze piękniej.

W związku z tym mam pytanie, czy ktokolwiek z was ma doświadczenie w zrobieniu samodzielnie migawki?

Obiektyw będzie miał przysłonę ok 4,5 więc jeśli przypadkiem wyjdę na słońce i zechcę nie przymykać to przyda się jakiś w miarę powtarzalny"niekapeluszowy" czas albo idealnie 2-3 (np. 1/10, 1/5, 1/2).

Pogrzebałem tu i tam ale jak na razie niewiele inspiracji (migawka gilotynowa, rotacyjna).

Jeśli ktoś ma doświadczenie w temacie to chętnie skorzystam :)
Awatar użytkownika
pasiasty
-#
Posty: 217
Rejestracja: 23 lis 2011, 15:57
Lokalizacja: Praha
Kontakt:

Post autor: pasiasty »

Jest takie coś: http://www.calkovsky.com/electric-shutt ... d-cameras/ - ale znam to jedynie z internetu. Poza tym to nie samoróbka...
|| Cezary Żemis <cezary.zemis@gmail.com>
|| http://cezaryzemis.name/
|| ph. +48 794 337 097 | +420 605 560 885
ostrygad
-#
Posty: 314
Rejestracja: 13 lis 2009, 16:49
Lokalizacja: Krosno
Kontakt:

Post autor: ostrygad »

...jedne ze starszych , nie "zegarkowych" migawek - wklep sobie w google "Packard shutter " Czas regulujesz uciskiem gruszki. Tak w ogóle to rozumiem, że budujesz sobie wszystko sam dla frajdy. Fajnie :) Natomiast migawka, jako element układanki który ma największy wpływ na skopany lub dobrze naświetlony negatyw lub w ogóle nie możność wykonania zdjęcia w plenerze - to może warto skorzystać z jakiejś kupnej, sprawdzonej konstrukcji ?

(tak sobie luźno myślę tylko)
djrocky
-#
Posty: 13
Rejestracja: 14 lut 2010, 14:58
Lokalizacja: Łysa Góra

Post autor: djrocky »

Ja do swojej konstrukcji adaptowałem migawkę nakładaną na obiektyw. Umieściłem ją za obiektywem na płytce i doskonale spełnia swoją rolę. Jedynym minusem jest to, że ma tylko jeden czas ok. 1/30. Średnicy prześwitu niestety teraz nie pamiętam, ale coś ok 40 mm.
Awatar użytkownika
Linhof
-#
Posty: 287
Rejestracja: 27 maja 2012, 19:15
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Linhof »

kolega kupił na ebayu za kałużą centralną migawkę napędzaną elektrycznie za jakieś parę dolców, dorobił zasilanie i sterowanie i wykorzystuje w powiększalniku. Mam pytać ?
Technikardan + mała szklarnia
Awatar użytkownika
figureliusz
-#
Posty: 821
Rejestracja: 18 gru 2008, 15:44
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: figureliusz »

Pięknie Wam dziękuję za rady.

Frajda z robienia aparatu, uczenia się nowych rzeczy jest oczywiście dużo większa niż z robienia zdjęć :) Na razie z otworkowca 8x10 mam jedno zdjęcie, ale już kombinuję z obiektywem :)

Migawka Packarda - obczaję temat ale czy ona przypadkiem nie da efektu nierównomiernie zaświetlonego zdjęcia?

Ostrygad - oczywiście, że luźno myśląc masz rację :)

Prześwit 40mm - mało. Soczewki mają 65mm śr.

Ta elektryczna wygląda fajnie ale 50 dolców odpada z powodów ambicjonalnych (pewnie grzebiąc i wydając po 5-10 na drobiazgi wydam więcej).

Ale się człowiek za to dokształcił w podstawach optyki, z projektowania 3d (elementy przysłony są wydrukowane na drukarce, obudowę obiektywu też się druknie), z lutowania, klejenia, wycinania blaszek mosiężnych.
Super zabawa w wyważanie dziesiątek już otwartych drzwi :)
Linhof pisze:Mam pytać ?
Zapytać nie zaszkodzi :)

Kurcze, właściciel drukarki 3d projektuje zdalnie sterowane koptery.
wziąć sterownik, silnik krokowy - co za różnica czym porusza, łopatkami czy lamelkami migawki?
Trzeba zarazić chłopaka ideą :mrgreen:


/edit
Ha, ludzie kombinują w temacie:
http://www.f295.org/main/showthread.php ... en-Shutter
Awatar użytkownika
Basil
-#
Posty: 594
Rejestracja: 15 maja 2011, 12:00
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Basil »

a nie lepiej użyć elektromagnes zamiast silnika?
tak to rozwiązali w elektrycznie sterowanych migawkach do wielkiego formatu.
-solenoid shutter-
Inspiration exists,but it has to find you working - Pablo Picasso
Awatar użytkownika
pasiasty
-#
Posty: 217
Rejestracja: 23 lis 2011, 15:57
Lokalizacja: Praha
Kontakt:

Post autor: pasiasty »

a może zastosować migawkę magnetooptyczną lub elektrooptyczną - mają bardzo mały X-sync ;)
|| Cezary Żemis <cezary.zemis@gmail.com>
|| http://cezaryzemis.name/
|| ph. +48 794 337 097 | +420 605 560 885
Awatar użytkownika
figureliusz
-#
Posty: 821
Rejestracja: 18 gru 2008, 15:44
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: figureliusz »

Spoko, wymienię soczewki z 65mm na 650mm średnicy i będę miał jasność obiektywu jakieś 0,3 - wtedy przydadzą mi się czasy rzędu 1/10000 s!

/edit
Ale dzięki za podrzucanie pomysłów :)
W tym tempie to jeszcze rok i skończę pudełko
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Post autor: taharii »

figureliusz pisze:Spoko, wymienię soczewki z 65mm na 650mm średnicy i będę miał jasność obiektywu jakieś 0,3 - wtedy przydadzą mi się czasy rzędu 1/10000 s!
będzie się świetnie robiło zdjęcia w piwnicy, bo nigdzie dalej nie dojdziesz z takim potworem ;)
Awatar użytkownika
pasiasty
-#
Posty: 217
Rejestracja: 23 lis 2011, 15:57
Lokalizacja: Praha
Kontakt:

Post autor: pasiasty »

Nie 1/10000s (100µs) tylko od 10ns, choć najbardziej znane zdjęcia były robione przy dużo dłuższych czasach, rzędu 1µs. I nie potrzebujesz wcale f/0,3, zresztą sama migawka zżera sporo EV, wystarczy dobry flash. Skądinąd przydałby mi się taki do kolodionu...
|| Cezary Żemis <cezary.zemis@gmail.com>
|| http://cezaryzemis.name/
|| ph. +48 794 337 097 | +420 605 560 885
Awatar użytkownika
figureliusz
-#
Posty: 821
Rejestracja: 18 gru 2008, 15:44
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: figureliusz »

I tak będzie potwór.
Zupełnie nie wiem czemu ale do formatu 8x10' zrobiła mi się skrzynka 37x32cm :mrgreen:

Za to ile przyjemności (i nauki) mam teraz przy dłubaniu.
ODPOWIEDZ