Optony - problem z kontrastem.

Obiektywy do aparatów i powiększalników.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
jacek67wawa
-#
Posty: 31
Rejestracja: 10 wrz 2013, 15:30
Lokalizacja: Warszawa

Optony - problem z kontrastem.

Post autor: jacek67wawa »

Mam do HB 500c/m dwa szkła: 80/2,8 i 150/4. Oba pod marką Opton Oberkochen. Normalnie jestem zadowolony z ich pracy. Normalnie tzn jeżeli nie muszę mieć w kadrze zbyt jasno oświetlonego obszaru. Nie mówiąc już o pracy pod światło. Kontrast spada dramatycznie. Są to szkła bez powłok anty-odblaskowych.

I tu moje pytanie. Czy instalując filtr z wysokiej jakości powłokami można ten mankament w jakimś stopniu poprawić? Czy istnieją takie filtry z mocowaniem właściwym dla tych obiektywów?
rybka
-#
Posty: 256
Rejestracja: 19 sie 2009, 21:13
Lokalizacja: dublin

Post autor: rybka »

Pogorszyc - tak - to wynika z praw fizyki . Moze czyszczenie pomoglo by troche ( jesli maja mgielke na soczewkach - z tego co pamietam latwo sie je rozbiera ) , a na pewno oslona p.sloneczna ( ale nie ze swiatlem w kadrze ) . Pozdrawiam , Grzegorz .
sweetek
-#
Posty: 481
Rejestracja: 08 kwie 2011, 20:45
Lokalizacja: lublin

Post autor: sweetek »

a to wersje srebrne czy czarne?
pozdr.
Awatar użytkownika
jacek67wawa
-#
Posty: 31
Rejestracja: 10 wrz 2013, 15:30
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: jacek67wawa »

Wersje czarne. Sam rozbierać nie mam zamiaru. Nie ufam swoim zdolnościom na tyle ;-)
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Optony bez powłok?! Czy to nie jakieś herezje? Dotychczas słyszałem o "ruskich" szkłach bez powłok i to raczej tylko do połowy lat 50-tych, bo później już nie. Może to jakieś "piraty"?
Lux mea lex
Awatar użytkownika
jacek67wawa
-#
Posty: 31
Rejestracja: 10 wrz 2013, 15:30
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: jacek67wawa »

Dokładnie to 80/2,8 jest bez powłok. Nie ma oznaczenia T* , 150/4 ma takie oznaczenie.
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1712
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Post autor: jac123 »

Optony to wczesne konstrukcje z okresu zimnej wojny, niestety mają niski kontrast i łapią flary. Myślę że mają jakąś pojedynczą powłokę, w odróżnieniu od późniejszych konstrukcji, które miały już powłoki multicoated.
sweetek
-#
Posty: 481
Rejestracja: 08 kwie 2011, 20:45
Lokalizacja: lublin

Post autor: sweetek »

czarne to powinny być z powłokami.
eshall
-#
Posty: 1
Rejestracja: 03 sty 2015, 06:17
Lokalizacja: Austria

Post autor: eshall »

Drugi powod powstania tematu to taki ze cos jest nie tak jak powinno.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

jacek67wawa pisze:Dokładnie to 80/2,8 jest bez powłok.
To może poczekać aż powłoki same się wytworzą? Żartuję i... nie żartuję. Mam stareńki obiektyw od jakiegoś kliszaka 6x9, który ma naturalne (ze starości) powłoki. Dlatego nie zalecałbym zbyt dokładnego czyszczenia starych obiektywów ;-)
A wracając do pytania na początku: w jakimś ograniczonym stopniu filtr z powłokami może pomóc, ale jak nawet obiektyw z takim filtrem złapie w polu widzenia źródło światła, to i tak będzie kicha. Powłoki działają tylko na powierzchni, na której są nałożone. Gdyby było inaczej, to powłoki byłyby nanoszone tylko na pierwszą soczewkę obiektywu. Zakładam, że wiesz, nas jakiej zasadzie działają powłoki przeciwodblaskowe? W telegraficznym uproszczeniu: one powodują wzajemne wygaszanie się fal świetlnych odbitych od powierzchni soczewki i powierzchni powłoki na zasadzie przesunięcia fazowego.
W Twoim przypadku może pomóc wyłącznie głęboka osłona przeciwsłoneczna i przymykanie obiektywu do małego otworu przysłony. Już przy f=8 powinno być znośnie. Ale w dalszym ciągu będziesz musiał uważać na żarówki i inne źródła światła wpadające od przodu. W niektórych sytuacjach taki obiektyw może dać bardzo ciekawe efekty. W innych może przeszkadzać lub być nie do zaakceptowania. Może powinieneś dokupić bardziej współczesne szkło, ale tamtego starego się nie pozbywaj, bo za jakiś czas będziesz żałował ;-)
Lux mea lex
Awatar użytkownika
Linhof
-#
Posty: 287
Rejestracja: 27 maja 2012, 19:15
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Linhof »

jacek67wawa pisze:Czy instalując filtr z wysokiej jakości powłokami można ten mankament w jakimś stopniu poprawić?
Jeśli założysz na to filtr to będzie gorzej, ponieważ dodajesz dodatkową powierzchnię, od której odbija się światło, ponieważ żadne powłoki nie uczynią powierzchni w 100% anyodblaskową, czyli odbić, które dostanie obiektyw będzie wiecej. Jedyna rada to dobre kompendium i wysłaniać, żeby nie padało światło bezpośrednio.
Technikardan + mała szklarnia
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

technik219 pisze:A wracając do pytania na początku: w jakimś ograniczonym stopniu filtr z powłokami może pomóc,
Linhof, ma chyba rację, że raczej zaszkodzi niż pomoże.
Filtr stanie się dodatkowym źródłem odbić, które będą się dalej odbijały już w obiektywie.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Jeśli filtr ma powłoki po obu stronach, to w normalnych warunkach fotografowania raczej nie zaszkodzi ;-) Po to ma powłoki, by nie szkodzić. Zaszkodzi zwykły filtr bez powłok jeśli nie zostanie "przykryty" głęboką osłoną p-słoneczną. Chyba, że te powłoki będą dla picu. Mówimy jednak o wysokiej jakości powłokach.
I tego zamierzam się trzymać.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
Linhof
-#
Posty: 287
Rejestracja: 27 maja 2012, 19:15
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Linhof »

techniku, oznaczałoby to, że dodanie filtra poprawia jakość optyczną zestawu. Na logikę najlepsze efekty daje obiektyw bez filtów. Każda dodatkowa warstwa to dwa razy przejście powietrze/szkło, szkło/powietrze. Nie może być lepiej.
Technikardan + mała szklarnia
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Linhof pisze:Nie może być lepiej.

Napisałem w trybie przypuszczającym:
technik219 pisze:w jakimś ograniczonym stopniu filtr z powłokami może pomóc
Nie napisałem kategorycznie, że "na pewno pomoże". Czy;i: "może" ale "nie musi". Czyli: może coś poprawić w pewnych (specyficznych) warunkach (o jakie warunki chodzi, nie wiem, bo trzeba by przetestować wszystkie możliwe warunki zdjęciowe z-, i bez filtra, a następnie porównać wyniki). W większości normalnych, standardowych sytuacji założenie filtra niczego zapewne nie zmieni, czyli ani nie poprawi, ani nie pogorszy. W pozostałych sytuacjach ekstremalnych, kiedy światło, zwłaszcza z punktowych źródeł wpadnie wprost do obiektywu, nastąpi pogorszenie.
technik219 pisze:ale jak nawet obiektyw z takim filtrem złapie w polu widzenia źródło światła, to i tak będzie kicha
technik219 pisze:Powłoki działają tylko na powierzchni, na której są nałożone
Tak napisałem, reszta to interpretacja.
Linhof pisze:oznaczałoby to, że dodanie filtra poprawia jakość optyczną zestawu
Ależ oczywiście! Są takie sytuacje, że nałożenie na zwykły obiektyw odpowiedniego filtra barwnego czyni zeń obiektyw "prawie" apochromatyczny, czyli o wyższej jakości odwzorowania niż "nie-apochromatyczny". To jest możliwe. A to, że taki obiektyw z filtrem nie nadaje się do fotografowania w barwach, a i w cz-b zaburza przełożenie barw na stopnie szarości. Stąd owo "prawie". Ale filtr poprawia ostrość. Mimo powszechnego przekonania, że każdy filtr psuje obiektyw.
Lux mea lex
ODPOWIEDZ