korex

Powiększalniki, zegary, kuwety, oświetlenie w Waszej ciemni

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
georgio
-#
Posty: 224
Rejestracja: 01 mar 2007, 17:15
Lokalizacja: Ontario

Post autor: georgio »

p1ot3 pisze:nie uzywacie metalowych koreksow?
Dotąd nie, ale chyba zacznę bo przy okazji innych zakupów dostałem kilka takich koreksów z kilkudziesiącioma szpulami w małym i duzym rozmiarze - niektóre nowe jeszcze w folii, i trzy bardzo fajne i zmyslne urzadzenia (Kindermann) do płukania filmów na tych szpulach. W zestawie jeszcze były dwa koreksy Patersona - plastikowe.
Awatar użytkownika
Jazonet
-#
Posty: 41
Rejestracja: 06 kwie 2007, 16:53
Lokalizacja: Jaworzno

Post autor: Jazonet »

Georgio, oczywiście opiszesz swoje wrażenia dot. tych koreksów i ich eksploatacji ?
voided
-#
Posty: 188
Rejestracja: 03 paź 2007, 21:17
Lokalizacja: void

Post autor: voided »

georgio pisze:
p1ot3 pisze:nie uzywacie metalowych koreksow?
Dotąd nie, ale chyba zacznę bo przy okazji innych zakupów dostałem kilka takich koreksów z kilkudziesiącioma szpulami w małym i duzym rozmiarze - niektóre nowe jeszcze w folii, i trzy bardzo fajne i zmyslne urzadzenia (Kindermann) do płukania filmów na tych szpulach. W zestawie jeszcze były dwa koreksy Patersona - plastikowe.
szczesciarz...
te duze, to masz na mysli do cietych klisz? a nie widziales przy okazji tych zakupow rurek do wywolywania wiekszego formatu?
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

Jerzy, Maciej, weesee, dzięki za odpowiedzi.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
georgio
-#
Posty: 224
Rejestracja: 01 mar 2007, 17:15
Lokalizacja: Ontario

Post autor: georgio »

Oczywiście przekażę choć są na pewno użytkownicy którzy mogą coś na ten temat więcej powiedzieć. Do tego muszę najpierw skończyć ciemnię a to jeszcze przynajmniej miesiąc bo za tydzień wyjeżdżam na przymusowy tygodniowy urlop (jak twierdzi rodzina inaczej zginę marnie).
Jak na razie widzę tylko że w metalowych szpulach nawija sie od środka a nie wsuwa film w szpulę.
Rurek nie widziałem, a czy szczęściarz - raczej człowiek o miękkim sercu. Po prostu poszedłem kupic panel wodny i zlew, i przy okazji nabyłem kilka pudeł sprzętu w ciemno bez oglądania (szkoda mi było człowieka tak prosił aby kupić resztę bo nie zdąży komu innemu sprzedać a musi opuścić dom). Nawet powiększalnik w dobrym stanie znalazł się w środku.
Szpule duże to do 120 a małe do 35 mm. Rurki do każdego formatu możesz bardzo łatwo zrobić sam za grosze z gotowych rurek kanalizacyjnych PVC i zakretek. Gdzieś miałem link, jak znajdę to podrzucę. Sam uzywam Jobo 3010 oraz HP Combi Tank do filmów cietych 4x5.
voided
-#
Posty: 188
Rejestracja: 03 paź 2007, 21:17
Lokalizacja: void

Post autor: voided »

georgio pisze:...
Jak na razie widzę tylko że w metalowych szpulach nawija sie od środka a nie wsuwa film w szpulę.
...
no, dokladnie, jesli tego nie robiles wczesniej to zacznij od formatu 120. latwiej wyczaic o co chodzi. po zlapaniu 'drygu' nawija sie film w kilkanascie sekund. nie porownam jak to sie ma do plastikowych szpulek, bo nigdy nie uzywalem.
georgio pisze: ...Rurki do każdego formatu możesz bardzo łatwo zrobić sam za grosze z gotowych rurek kanalizacyjnych PVC i zakretek. Gdzieś miałem link, jak znajdę to podrzucę. Sam uzywam Jobo 3010 oraz HP Combi Tank do filmów cietych 4x5.
kiedys widzialem takie gotowe rurki, tez za grosze... ale za link tez bede wdzieczny.
Awatar użytkownika
georgio
-#
Posty: 224
Rejestracja: 01 mar 2007, 17:15
Lokalizacja: Ontario

Post autor: georgio »

p1ot3 pisze:kiedys widzialem takie gotowe rurki, tez za grosze... ale za link tez bede wdzieczny.
Nie znalazem tego linku, tylko taki: http://www.viewcamerastore.com/files/film_tubes.pdf , w tym który kiedyś widziałem było pokazane jak facet skleja rurkę z typową zakrętką i gwintem.
Czy Alpharetta to jest ta w Fulton County ?
Dziękuję za wskazówkę, spróbuję najpierw z filmem 120.
voided
-#
Posty: 188
Rejestracja: 03 paź 2007, 21:17
Lokalizacja: void

Post autor: voided »

georgio pisze:
p1ot3 pisze:kiedys widzialem takie gotowe rurki, tez za grosze... ale za link tez bede wdzieczny.
Nie znalazem tego linku, tylko taki: http://www.viewcamerastore.com/files/film_tubes.pdf , w tym który kiedyś widziałem było pokazane jak facet skleja rurkę z typową zakrętką i gwintem.
Czy Alpharetta to jest ta w Fulton County ?
Dziękuję za wskazówkę, spróbuję najpierw z filmem 120.
tak, to ta Alpharetta, tylko nie mow, ze to od Ciebie kupilem leice (przyjechala z Ontario z 2 lata temu) ;)
Awatar użytkownika
georgio
-#
Posty: 224
Rejestracja: 01 mar 2007, 17:15
Lokalizacja: Ontario

Post autor: georgio »

Na pewno nie. Mam tą wadę że ciężko mi się rozstawać ze sprzętem, szczególnie jakbym miał Leicę. Tak że ruch u mnie jest w jedną stronę tzn. głównie kupuję, sprzedaje b. rzadko. Do tego nie lubię pakować, a lubię rozpakowywać.
voided
-#
Posty: 188
Rejestracja: 03 paź 2007, 21:17
Lokalizacja: void

Post autor: voided »

to mamy podobna wade charakteru ;)
co do tych metalowych szpulek, jeszcze jedno mi sie przypomnialo. jak nawijam 120 to lapie koniec filmu tym zatrzaskiem na szpulce, z malym obrazkiem tego nie robie tylko wsuwam kawalek filmu pomiedzy te 'zeberka' w srodku szpuli i przytrzymuje palcem. jakos tak latwiej sie film uklada. ale to taki drobiazg
Awatar użytkownika
georgio
-#
Posty: 224
Rejestracja: 01 mar 2007, 17:15
Lokalizacja: Ontario

Post autor: georgio »

Dziękuję za rady, nie wiem kiedy będę robił mały obrazek. Przy 4x5 stał się mikroskopijny, ale Olympusa ani obiektywów do niego nie sprzedam - nawet ostatnio kupiłem paczkę filmów 135 ze szczerym zamiarem wykorzystania. Ale szybciej wykorzystam szpule do 120.
To masz dość kosztowną wadę charakteru, a do tego jeszcze jak lubisz markowe rzeczy dobrej jakości to współczuję ale rozumiem. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

nareszcie było mi dane zasmakować komfortu bełtania bez kapania. faktycznie jobo rządzi, szkoda tylko że tak ciężko się średni film wkłada, ale jak to mówią trening czyni mistrza.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
troniu
-#
Posty: 141
Rejestracja: 02 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: ciupagoooland
Kontakt:

Post autor: troniu »

lekko sie wklada, podegnij troche (w kierunkach przeciwnych do naturalnego skrecenia filmu) oba rogi koncowki, od ktorej zaczynasz wsuwanie.
Zobaczysz jak gladko pojdzie:)
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

dzięki za podpowiedź. myślałem, żeby tak zrobić, ale po wyjściu z ciemni :-), bo będąc w ciemni tak się zestresowałem, że aż się cały spociłem, ale film wszedł.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
kux
-#
Posty: 73
Rejestracja: 24 lis 2007, 10:07
Lokalizacja: inowrocław

Post autor: kux »

czy dobrze rozumiem, że jobo ma również tę przewagę, że wystarcza najmniejsza ilość chemii?
ODPOWIEDZ