Płyty graficzne FOTON GO 3,0

Ciemnia fotograficzna - Podzielcie się receptami wywoływaczy i efektami ich użycia z różnymi negatywami - mile widziane skany ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
rayman
-#
Posty: 401
Rejestracja: 21 mar 2009, 22:44
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Płyty graficzne FOTON GO 3,0

Post autor: rayman »

Witam.

Dostałem ostatnio w prezencie dwa stare opakowania płyt graficznych 9x12. Z pudełka można wywnioskować jedynie tyle, że wewnątrz jest materiał "ortochromatyczny, przeciwdoblaskowy, twardy", a termin "przydatności" rzekomo (dla kogoś takiego jak ja to pojęcie względne) minął w 1964 roku.

Jako, że mam ich zaledwie 24 sztuki, prosiłbym pomoc. Fajnie byłoby wiedzieć od czego mniej więcej zacząć, by nie zmarnować zbyt dużej części materiału (i nerwów) na próbki. Niestety w moich podręcznikach nie ma informacji na ich temat.

Czy diody led i wywoływacz o następującym składzie to dobry pomysł?
Foton N-9 pisze:Foton N-9. Do błon graficznych i dokumentowych. Daje duże kontrasty na materiałach kreskowych.

Woda 750
Metol 3g
Siarczyn sodu b/w 65g
Hydrochinon 10g
Węglan sodowy b/w 45g
Bromek potasowy 5g
Dopełnić wodą do 1000ml. Czas wołania w kuwecie lub puszcze 4-6min
I tu pojawia się kolejne pytanie. Czy istnieje (z Waszych doświadczeń) jakaś górna granica traktowania takich dziadów bromkiem by nie przeholować? Myślałem o daniu 7,5 lub nawet 10g na start.

Ostatnie pytanie: Jaką to może mieć czułość? Nie znam warunków w jakich te płytki leżały przez te wszystkie lata (stąd zakładam, że kontrast będzie niski pomimo tego, że to materiał graficzny)...1 ASA będzie ok?
A niech mnie TSS pokąsa!
Fikumiku
-#
Posty: 556
Rejestracja: 24 sie 2009, 09:46
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Fikumiku »

Hymm...Jakiś rok lub ponad robiłem na tym materiale, na większym formacie sub-pozytywy i negatywy z małego obrazka. Ale nie pamiętam w czym wywoływałem...albo Rodinal albo Wywoływacz RTG. Niestety przy takich rzeczach trzeba testów...i tego nie przeskoczysz. Przynajmniej możesz to obrabiać przy świetle czerwonym.
Maluje bez farb.

http://niewdana.pl/
Awatar użytkownika
rayman
-#
Posty: 401
Rejestracja: 21 mar 2009, 22:44
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: rayman »

Tak, ale wiedząc mniej więcej od czego zacząć (chociażby znając czułość) można znacznie sobie tą sprawę ułatwić ;) Orwocolory na dzień dobry prześwietlam o 3-4 działki i po wywołaniu pierwszego skrawka, wiem już co robić dalej.

Na pewno spodziewam się sporego zadymienia i niskiego kontrastu :)

Spróbuję zasotoswać fortel. Naświetlić jedną płytę 3-4 razy poprzez stopniowe wysuwanie szybery w kasecie. Czas naświetlania (portet w pokoju) i tak będzie szedł w sekundach, więc da radę to wszystko poobliczać (oczywiście pamiętając o tym, że orto przy sztucznym ma niższą czułość niż panchro)
dodano 20.07.2014 pisze:Ok, za 4 razym wyszło. Musiałem zwiększyć ilość bromku do 17,5g na litr i naświetlać to techniką otwartego flesza. Słabe światło główne + 2 błyski z lamp z odległości 1,5m. Teraz działa :D
A niech mnie TSS pokąsa!
ODPOWIEDZ