Jak sprawdzić krążek krycia obiektywu?

Problemy z doborem materiału, naświetlaniem w ciężkich warunkach.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

julek155
-#
Posty: 59
Rejestracja: 17 lis 2013, 15:55
Lokalizacja: Polska

Jak sprawdzić krążek krycia obiektywu?

Post autor: julek155 »

Tylko proszę nie piszcie żeby podpiąć do aparatu, bo niestety takowego nie posiadam jeszcze w tym formacie.

Dziękuję.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

No więc innej metody nie ma. Znaczy tak. Musisz wyprodukować tym obiektywem obraz i go zmierzyć. Czyli możesz użyć np. okna w tym celu, ale to dość upierdliwe.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
julek155
-#
Posty: 59
Rejestracja: 17 lis 2013, 15:55
Lokalizacja: Polska

Post autor: julek155 »

Kurde, już czekam na aparat 3 tydzień i mnie zżera ciekawość.... zrobiłem pudło z dziurą i tam ustawiłem obiektyw, który "patrzy" na lampę na suficie, No i "obraz" to plama światła o wielkości 5 cm a to jest niemożliwe... bo niby krążek krycia oscyluje w granicach 21x36 cm....

No i tak sobie łażę po ścianach... i zastanawiam się..
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Bo:
Nie ustawiłeś ostrości./Nie widzisz całego obrazu tylko lampę.*


*niepotrzebne skreślić.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
julek155
-#
Posty: 59
Rejestracja: 17 lis 2013, 15:55
Lokalizacja: Polska

Post autor: julek155 »

Nie tak łatwo manewrować pudłem (i jego wysokością) z 6 kg obiektywem ;)

http://www.largeformatphotography.info/ ... -calculate

Liczyłem stąd, mój obiektyw ma krycie około 44-46 st zatem ten ich współczynnik to 0,95 ogniskowa około 460 mm zatem jakieś 44 cm. Jeszcze inny gość już w innym wątku pisał, że trzeba wziąć kartkę papieru i ogladać przez obiektyw, jeśli jest jajem tzn. nie kryje, jeśli prostokątem to ok, ale coś mi to ciężko idzie...
Lukasz
-#
Posty: 30
Rejestracja: 16 paź 2008, 23:58
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Lukasz »

Da się to zrobić prosto i bez bólu.

Potrzebujesz białą kartkę (może być biała ściana) na którą będziesz rzucał obraz i dużo światła za oknem. Podejdź ze szkłami do ściany i zacznij przybliżać i oddalać obiektyw. Jak już złapiesz ostrość to zobaczysz jak wielki jest obrazek i ile kryje.

Tak jak na filmie:
https://www.youtube.com/watch?v=jHUogWoRvTY
Pochwaliłbym się linkiem do bloga ale jestem za cienki by go tu wstawić... ;)
julek155
-#
Posty: 59
Rejestracja: 17 lis 2013, 15:55
Lokalizacja: Polska

Post autor: julek155 »

Dzięki :)
Awatar użytkownika
Linhof
-#
Posty: 287
Rejestracja: 27 maja 2012, 19:15
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Linhof »

Napisz co to za obiektyw. Można zawsze dotrzeć do danych producenta.

Co do sprawdzenia eksperymentalnie. Na szybę (okno) naklej kalkę techniczną, lub coś, co przepuszcza światło, a jest matowe. Do okoła przyklej dół t-shirta. Przełóż obiektyw przez otwór na głowę. Ustaw ostrość na nieskończoność (około 100-krotność ogniskowej). To jest bardzo ważny punkt, ponieważ pole krycia obiektywu jest najmniejsze przy nieskończoności. Im bliżej obiekt, tym większe pole krycia, no a my chcemy sprawdzić użyteczne możliwości. (dla przykładu Apo Ronar 150 f9 przy powiększeniach 5:1 kryje 8x10, w nieskończoności nie kryje nawet 4x5). Zamknij przesłonę do wielkości, jaką będziesz pracował. Kolejny ważny punkt. Pole krycia rośnie z zamykaniem przesłony. To znaczy, że w pełni otwarty obiektyw kryje mniej, niż w pełni zamknięty. Poproś drugą osobę o potrzymanie obiektywu w ustalonej odegłości i T-shirta tak, żeby nie zasłaniał pola obrazu. Przy pomocy np. koca wyciemnij sobie drugą stronę szyby z kalką techniczną i zmierz krąg. Na koniec uwaga: nie całe pole krycia jest użyteczne. Im bliżej krawędzi, tym większa utrata jasności. I kolejny ważny punkt. Im szerszy obiektyw, tym zjawisko utraty jasności przebiega silniej. Posłużę się przykładem. Rodenstock Sinaron W 90 f4,5 kryje 5x7, ale tylko z ceter filtrem. Bez kryje do 4x5.

Tak, czy siak napisz co do za szkło, wiecej się da podpowiedzieć.

Powodzenia.
Technikardan + mała szklarnia
julek155
-#
Posty: 59
Rejestracja: 17 lis 2013, 15:55
Lokalizacja: Polska

Post autor: julek155 »

Sposób Łukasza jest skuteczny, ale obraz był bardzo mdły. Zbudowałem camere obscure nie było to jednak aż tak skomplikowane jesli w pokoju ma się żaluzje. Dzięki za pomoc! :)
ODPOWIEDZ