Zenit 12XP - demontaż matówki

Wszystko o aparatach, akcesoriach, sprzęcie ciemniowym.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
ushuru
-#
Posty: 48
Rejestracja: 05 kwie 2014, 12:39
Lokalizacja: Rzeszów

Zenit 12XP - demontaż matówki

Post autor: ushuru »

Mam Zenita 12XP z mocno pokiereszowaną matówką, najwyraźniej ktoś w nim już grzebał przede mną. Jak się do niej dobrać (w znaczeniu po prostu wyjąć) celem wymiany? Nie mogę znaleźć nigdzie opisu, a sam doszedłem jedynie do demontażu pryzmatu.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Żeby dobrać się do matówki, trzeba zdjąć górną pokrywę. To dosyć skomplikowane. Trzeba zdjąć tarczę czasów, dźwignię naciągu (uwaga na sprężynę), odkręcić tarczę "pamiętnika" i zwijania powrotnego. Jak pokrywa zostanie zdemontowana, to dalej już jakoś pójdzie. Uwaga - pierścień blokujący dźwignię naciągu ma lewy gwint.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
ushuru
-#
Posty: 48
Rejestracja: 05 kwie 2014, 12:39
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: ushuru »

@technik219 górną pokrywę zdjąłem, co wynika z pierwszego postu (ciężko zdjąć pryzmat bez odkręcenia górnej pokrywy :) )
Nie wiem tylko co zrobić dalej żeby nic nie popsuć gorzej niż jest a wyjąć obecną matówkę i założyć nową.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

nie wiem czy się nada, ale tu jest co nieco na ten temat: http://tomtiger.home.xs4all.nl/zenrep/ground.html
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
ushuru
-#
Posty: 48
Rejestracja: 05 kwie 2014, 12:39
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: ushuru »

O to to, ślepnę już chyba że nie widziałem jak te sprężynki sa złożone :)
Dzięki wielkie!
ODPOWIEDZ