Skan negatywu - 'zniekształcenia', rozmycia

Statywy, światłomierze, skanery.. i wszystko czego jeszcze możemy używac

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Ale to jest bardzo dobrze działająca funkcja. Ją naprawdę warto używać.
Tylko ona nie działa - kaszani zdjęcia z cz-b filmów srebrowych. Filmy barwnikowe, czyli XP2 Ilforda lub jego odpowiedniki Kodaka czy Fuji można, a nawet trzeba z nią skanować. Wszystkie filmy do C-41 i E-6, jak pisali koledzy wyżej.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

J.A. pisze:nawet trzeba z nią skanować. Wszystkie filmy do C-41 i E-6, jak pisali koledzy wyżej.
W zauważalny sposób pogarsza ostrość, niestety. Mówimy oczywiście o Digital ICE.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Błądzisz.
Z załozenia nie moze pogarszać ostrości bo działa wybiórczo, tylko na miejsca uszkodzone, a nie na całym materiale.
Po połódniu mogę pokazać próbki.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
George
-#
Posty: 19
Rejestracja: 14 gru 2013, 23:47
Lokalizacja: PL

Post autor: George »

J.A. pisze:Ale to jest bardzo dobrze działająca funkcja. Ją naprawdę warto używać.
Tylko ona nie działa - kaszani zdjęcia z cz-b filmów srebrowych. Filmy barwnikowe, czyli XP2 Ilforda lub jego odpowiedniki Kodaka czy Fuji można, a nawet trzeba z nią skanować. Wszystkie filmy do C-41 i E-6, jak pisali koledzy wyżej.


hmmm... podesłany przeze mnie przykład to skan filmu Kodak Portra 160 wywoływany w C-41 Tetenala. Wydaje mi się, że nie potrafię jeszcze dobrze zeskanować koloru i mam małe problemy z balansem bieli. Kolory na moich skanach nie są za rewelacyjne więc w psie zrezygnowałem z koloru i podkręciłem kontrast Musze troche jeszcze nad tym posiedziec by dotrzeć temat.

Mimo wszystko, że był to skan filmu kolorowego a funkcja usuwania pyłków była włączona to wyszły takie cuda.. ciężko mi więc na ten moment stwierdzić, że ta funkcja pomaga przy kolorowych rolkach..
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

George pisze:Mimo wszystko, że był to skan filmu kolorowego a funkcja usuwania pyłków była włączona to wyszły takie cuda.. ciężko mi więc na ten moment stwierdzić, że ta funkcja pomaga przy kolorowych rolkach..
Jeżeli to było C-41 to nie powinno mić to miejsca z powodu ICE.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

epson 4490, epson scan, film to chyba polaroid 200. jeden skan z D-ICE, drugi bez. albo odwrotnie. oba skanowane na pełnym automacie, jeśli chodzi o korekcje.

Obrazek
bez D-ICE.

Obrazek
z D-ICE.

miejsca, w których soft usunął syfki widoczne, ale bez przesady. za to pierścienie Newtona to inna bajka.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
enthropia
-#
Posty: 247
Rejestracja: 24 cze 2009, 11:26
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: enthropia »

Kekacz pisze:W Epsonach ICE jest wyłączony domyślnie
A guzik prawda.
Przecież uruchomienie funkcji ICE nie zależy od skanera, tylko od programu.
Pozdrawiam, Bartek.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Ok, żeby nie być gołosłownym.
Funkcja ICE działa w podczerwieni. Skaner musi mieć taką możliwść inaczej nici z tego. Ale do rzeczy. W trakcie skanowania w podczerwieni program robi mapę uszkodzeń i zapisuje ją w kanale alfa pliku, potem na jej podstawie dodaje brakujące piksele i w tych miejscach, ale tylko w tych może nastąpić pogorszenie ostrości.
A w praktyce wygląda to jak na skanach. LS-4000 fragment klatki małoobrazkowej w rozdzielczości 4000 dpi z 4 krotnym próbkowaniem.
Załączniki
Mapa_ICE.jpg
No_ICE.jpg
ICE.jpg
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
George
-#
Posty: 19
Rejestracja: 14 gru 2013, 23:47
Lokalizacja: PL

Post autor: George »

enthropia pisze:
Kekacz pisze:W Epsonach ICE jest wyłączony domyślnie
A guzik prawda.
Przecież uruchomienie funkcji ICE nie zależy od skanera, tylko od programu.



co do funkcji ICE.. Póki co do skanowania korzystam z oprogramowania Epsona, które otrzymałem w zestawie. W trybie profesjonalnym programu obojętnie czy wybiorę film kolorowy czy cz-b funkcja ICE pozostaje u mnie nieaktywna i i nie mogę z niej skorzystać. Widnieje na liście funkcji, ale na szaro bez możliwości zaznaczenia. Póki co skanuje zrezygnowałem z funkcji usuwania pyłków i jak narazie na żadnych skanie nie widze takich cudów jak na tym przykładzie, który podesłałem w pierwszym poście tego tematu.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

George pisze:W trybie profesjonalnym programu obojętnie czy wybiorę film kolorowy czy cz-b funkcja ICE pozostaje u mnie nieaktywna i i nie mogę z niej skorzystać. Widnieje na liście funkcji, ale na szaro bez możliwości zaznaczenia.
Bo profesjonaliści brzydzą się takimi wynalazkami i usuwają używając stempelka w PhotoShopie.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
enthropia
-#
Posty: 247
Rejestracja: 24 cze 2009, 11:26
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: enthropia »

George pisze:Póki co do skanowania korzystam z oprogramowania Epsona, które otrzymałem w zestawie. W trybie profesjonalnym programu obojętnie czy wybiorę film kolorowy czy cz-b funkcja ICE pozostaje u mnie nieaktywna i i nie mogę z niej skorzystać.
Nie używam Epson Scana, ale może jutro go zainstaluję i sprawdzę, jak to u mnie wygląda.
W Silver Fast jak i w Vue Scan nigdy nie miałem problemów z włączeniem/wyłączeniem ICE.
Pozdrawiam, Bartek.
Awatar użytkownika
Kekacz
-#
Posty: 17
Rejestracja: 09 lis 2011, 09:41
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: Kekacz »

Pisząc o domyślnym wyłączeniu miałem na myśli Epson Scana, gdzie na dzień dobry jest to wyłączone.
Malina123
-#
Posty: 1
Rejestracja: 02 lip 2014, 10:58
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Malina123 »

Czy może ktoś z Was polecić skanery wielkoformatowe do kupienia w Poznaniu? Już od jakiegoś czasu skłaniam się ku firmie [CIACH!], ale nie wiem jak jest z serwisem u nich? Czy faktycznie szybko serwisują urządzenia tam zakupione? Może możecie polecić inną firmę?
[CIACH!]
Ostatnio zmieniony 03 lip 2014, 10:35 przez Malina123, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Post autor: taharii »

Nie spamuj nunia
graphia
-#
Posty: 232
Rejestracja: 07 gru 2012, 00:08
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Post autor: graphia »

Malina więcej tu nie zajrzy... post do wywalenia
ODPOWIEDZ