Świetlówki w naświetlarce UV

Fotografia alternatywna - Czyli coś innego niż wszyscy ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

lukasz84_
-#
Posty: 2
Rejestracja: 08 sty 2012, 00:04
Lokalizacja: Przemyśl

Świetlówki w naświetlarce UV

Post autor: lukasz84_ »

Witam serdecznie.
Jako, że dni mamy obecnie krótkie a i słońca ostatnio u nas jak na lekarstwo postanowiłem zbudować sobie (w końcu) naświetlarkę UV do cyjanotypii i innych alternatywnych procesów.
Posłużyłem się starą obudową rastrową na świetlówki 18W.
Obrazek
Na dobrze znanym wszystkim portalu aukcyjnym zakupiłem cztery 18W Świetlówki UV BLB firmy ANS (ok 25zł/szt.). O dziwno nawet na samym szkle napisane jest że są to świetlówki do naświetlaczy UV. Jednak pierwsze testy wyszły marnie. Naświetlanie nawet !godzinne! nie przynosi pożądanych efektów. Mimo że papier wygląda na naświetlony poprawnie
Obrazek
Po włożeniu do kuwety z wodą cała emulsja spływa a na papierze zostają jedynie obszary z najgłębszych cieni.
Zachodzę w głowę czy to wina świetlówek czy może emulsji (formuła klasyczna), która mimo iż zamknięta szczelnie w brązowym szkle ma 7-8 mies.
Czy ktoś może polecić świetlówki konkretnej firmy o ile te się nie nadają, które z powodzeniem mógłbym zastosować?!

Będe wdzięczny za pomoc
Pozdrawiam
Fikumiku
-#
Posty: 556
Rejestracja: 24 sie 2009, 09:46
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Fikumiku »

Spróbuj z halogenem 500 W....odległość 50-60 cm...tak z 20 minut na start...nie masz w domu to pożycz od sąsiada. Jeżeli to nie zadziała to obstawiam że coś z emulsją nie tak.

Ja mam małą naświetlarkę UV Philipsa taką lampkę do opalania z 4 świetlówkami UV z zegarem czasowym...z tego co pamiętam to lampki UV nie do każdej techniki się nadają, chodzi o spektrum światła UV. Jednak co jak co ale jakk mam okazje to wole łapać słońce mimo że winiki są niepowtażalne.


Ps.

Tak na marginesie nawet zwykłe świetlówki emitują jakiś zakres światła UV mimo że producenci ściemniają że są pozbawione tego zakresu. Sprawdzone na emulsji chloro-srebrowej:P...
Maluje bez farb.

http://niewdana.pl/
sweetek
-#
Posty: 481
Rejestracja: 08 kwie 2011, 20:45
Lokalizacja: lublin

Post autor: sweetek »

Świetlówki do UV są różnie:
długość fali UV A, UV B, UV C.
Jeśli emulsja jest czuła na którąś konkretną część a świetlówka świeci w innej skali to nie naświetlisz tego.
Poszukaj kogoś kto robi pieczątki i postaraj się od niego zdobyć zużyte żarniki.
;)
gsmk
-#
Posty: 7
Rejestracja: 26 lut 2010, 12:20
Lokalizacja: Brwinów

Post autor: gsmk »

Witaj,
Ja mam w naświetlarce świetlówki Philips Cleo 15W - działają rewelacyjnie. Dla cyjanotypii czas naświetlania wynosi ok. 4-6min, tak więc to co piszesz to ewidentnie coś nie tak. Stawiałbym na emulsję - ale przyjrzyj się też szybie w kopioramie, może blokuje akurat te długości fali, które wysyłają lampy?
pozdr.
GK
Awatar użytkownika
jamalski
-#
Posty: 30
Rejestracja: 06 kwie 2013, 08:16
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: jamalski »

roztwory ci zdechły
nowy
dugi1985
-#
Posty: 345
Rejestracja: 08 mar 2012, 21:33
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: dugi1985 »

Witam. Chciałbym zapytać się czy świetlówki które podam w linku niżej nadają się do naświetlania gumy?
http://allegro.pl/swietlowka-ultrafiole ... 64638.html
Jeżeli nie to jakie szukać?
Mam zamiar zrobić sobie naświetlarkę 2x15W.

Napisałem do sprzedawcy o udostępnienie jakiejś karty technicznej tych świetlówek
mareks7
-#
Posty: 12
Rejestracja: 27 gru 2009, 13:13
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: mareks7 »

Też robię na przenośnym solarium, działa super. Trochę kartonu, tasma klejaca, wiatraczek komputerowy i ramka ze szkłem i gotowe. Czasy kilka minut
ODPOWIEDZ