poddasze jako ciemna

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1712
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

odp.

Post autor: jac123 »

technik219 pisze:Z tym wywoływaniem w wysokich temperaturach, to ładnie i pięknie to wygląda... teoretycznie. Coś tam wywołuje się 6 minut w temperaturze 20 stopni. W temperaturze 24 stopni ten czas skróci się do 4 minut. Tylko, że zanim wywoływacz zacznie działać, emulsja musi się "rozmiękczyć", co trwa jakiś czas. ...
Generalnie z tym poddaszem to sprawa wygląda tak, że w cieple (np. 25 st) ta emulsja jest już spęczniała. I w tym jest właśnie problem, bo. np. łatwo ją uszkodzić, a nie w tym np., że spłynie (bo na to trzeba większej temp.).
Jeśli wołasz w temp. np. 25 st. to pamiętaj aby utrwalanie i płukanie przebiegało dalej w temp. takiej samej, aby uniknąć tzw kurczenia się emulsji.
Na koniec aby pozbyć się problemu spęczniałej emulsji (bo w cieple nadal taka jest), można ją "zahartować", a więc potraktować roztworem formaliny (jak będziesz chciał to podam przepis) albo ałunu.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

jac123, nie ucz ojca, dzieci robić.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10070
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Tak się właśnie zastanawiałem o co kaman :-D :?:
jac123 pisze:Generalnie z tym poddaszem to sprawa wygląda tak, że w cieple (np. 25 st) ta emulsja jest już spęczniała.
A niby od czego?
Ja wiem, szokiem dla wielu jest to że połowa jak nie więcej filmów na świecie jest obrabianych w temperaturach wyższych niż nam się wydaje.
Ciekawe czemu w swoich danych Kodak podaje temperatury do 26 st. C? i nie pisze nic o zmianach innych niż czas obróbki? Klimatyzowane pomieszczenia to wynalazek znacznie młodszy niż fotografia.
Szerokość geograficzna Nowego Jorku jest taka sama jak Sycylii. Przypomnę, że Sycylia to wyspa na M. Śródziemnym, na południe od Półwyspu Apenińskiego.

Ludzie przestańcie tworzyć mity, proszę.
Ostatnio zmieniony 05 mar 2014, 15:24 przez J.A., łącznie zmieniany 1 raz.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
dominika11111

Post autor: dominika11111 »

Ale świetny pomysł na ciemnie na poddaszu bardzo podoba mi się ten pomysł


--------------------
gemak
ODPOWIEDZ