Aculux 3

Ciemnia fotograficzna - Podzielcie się receptami wywoływaczy i efektami ich użycia z różnymi negatywami - mile widziane skany ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
Adriano
-#
Posty: 48
Rejestracja: 01 mar 2007, 17:25
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Aculux 3

Post autor: Adriano »

Temat zapodałem też na pokrewnym forum. Znudzony Rodinalem i Xtolem zakupiłem w przypływie hurtowych zakupów dwie, litrowe butelki Aculuxa 3. Wybrałem go na podstawie opisów, nie mam z nim żadnego doświadczenia, a internetowa wiedza to często.....no właśnie, czy ktoś ma jakieś własne doświadczenia? W międzyczasie dowiedziałem się, że nie należy (tzn ktoś opowiadał mi o Aculuxie 2 ale to chyba prawie to samo) do trwałych :(. Jak z faktyczną czułością negatywów w tym wywoływaczu? Producent podaje ponadto sprzeczne informacje na stronie www i ulotce:

"Dilution (1+9) For standard use dilute one part of the concentrate with nine parts of water (e.g 30ml makes 300ml)
Aculux 3 can also be diluted at 1+14 (e.g 20ml makes 300ml) This extends development time by 1/3rd, useful when films with very short development times are quoted."

Czyli mając czasy dla 1+9 powinniśmy dla 1+14 przedłużyć o 1/3, wedle strony www o 1/2.

Będę wołał w nim tylko Fomapana 100 w szitkach i z dotychczasowego doświadczenia naświetliłbym go jako max EI50. Będę wdzięczny za podzielenie się doświadczeniami nim użyję go po raz pierwszy.
Hurricane
-#
Posty: 1
Rejestracja: 16 lut 2014, 21:23
Lokalizacja: Żary

Post autor: Hurricane »

To był mój pierwszy wywoływacz. Kupiłem bo był tani. Ptem przerobiłem jeszcze Rodinal i jakaś Agfe (choć może to to samo). ALe szybko wróciłem do Aculuxa dlatego że: daje bardzo dorobne ziarno i bardzo łagodne przejścia tonalne. Dla mnie to zaleta, nie lubię dużego ziarna i mocnych kontrastów wiec to była strzał w dziesiątkę.
Podczas wywoływania tylko kręcę, nie robię przewrotek ani nie turlam (ponoć to robi różnicę). Zawsze rozcieńczam 1+9. Nie do każdego filmu są czasy podane ale ja mam 3 ulupine i do nich jest wiec spoko :)
Tyle od początkującego.

pozdrawiam
--
Łukasz
AJK
-#
Posty: 197
Rejestracja: 18 sty 2009, 14:59
Lokalizacja: Wschodnia Fryzja

Post autor: AJK »

Radze dac sobie spokoj - Aculux 3 nie jest produkowany od polowy zeszlego roku. Z wywolywaczy Crawley'a zostal tylko FX-39, ktorego mieszanie zorganizowal ADOX.
Niestety butelka zmalala, a cena liczona na 1l wzrosla.
Pozdrowienia znad Morza Polnocnego

Andrzej
Awatar użytkownika
Adriano
-#
Posty: 48
Rejestracja: 01 mar 2007, 17:25
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Adriano »

AJK pisze:Radze dac sobie spokoj - Aculux 3 nie jest produkowany od polowy zeszlego roku. Z wywolywaczy Crawley'a zostal tylko FX-39, ktorego mieszanie zorganizowal ADOX.
Niestety butelka zmalala, a cena liczona na 1l wzrosla.
Smutek i nostalgia. Kupiłem 2 butle i mi się bardzo podoba jak dotychczas. Ale skoro tak to chyba wrócę do mojego poprzedniego, najprostrzego pomysłu czyli składania D23. Ech...do Rodinalu nie wrócę na pewno.
ODPOWIEDZ