Mokre kolodium + technologia, rozwiązywanie problemów

Fotografia alternatywna - Czyli coś innego niż wszyscy ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

maniaq
-#
Posty: 40
Rejestracja: 09 gru 2013, 14:51
Lokalizacja: Solec
Kontakt:

Post autor: maniaq »

Przepraszam za OT, ale mam pytanie o źródło chemii do kolodionu. Nie widzę nikogo z moich okolic - Warszawa.

Chciałbym spróbować techniki, ale najpierw przygotować chemie bym musiał. Kiedyś była osoba, na znanym portalu, oferującą gotowy kolodion, ale już nie udziela się.

Znalazłem kilka przepisów. Ostatnio nawet natknąłem się na niemca, który wypróbował nowe odczynniki do kolodionu mniej trujące, ale to nie rozwiązuje mojego problemu z chemia :)
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Post autor: taharii »

Jak chcesz paczkę gotową to odezwij się na PW dogadamy się
jerezano
-#
Posty: 495
Rejestracja: 02 mar 2012, 22:26
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: jerezano »

majkel2
-#
Posty: 1
Rejestracja: 27 sty 2014, 13:09
Lokalizacja: Ełk

Post autor: majkel2 »

Też na ebay zamówiłem. Jak przetestuje to napisze :)
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Post autor: taharii »

właśnie odpaliłem pierwszą z lamp, które buduję z myślą o kolodionie.

Okazuje się, że niedoszacowałem (w tą stronę, nie ma zmartwienia ;P) według danych producenta każda z nich to odpowiednik 2800W przy świetlówkach.

Dziś zmontowałem pierwszy układ podwójny, na próbę, w celu zobaczenia czy to w ogóle będzie działać (moje umiejętności z zakresu elektroniki kończą się na sprawdzeniu źdźbłem trawy czy elektryczny krowi pastuch jest włączony...).

Okazuje się, że nie było tak źle jak się spodziewałem.

Wprawdzie miałem problemy z montażem całości w puszce (plastikowej, takiej natynkowej) ale sprytny sobie zawsze poradzi - wstawiłem do środka jako podłogę i bazę montażową wycięty na wymiar kawałek płyty OSB.

Oba żarniki odpalone kontrolnie, po jakichś 2-3 minutach ustabilizowały siłę świecenia i od tego czasu daje równo po gałach. Światłomierz pokazuje dla ISO 12 i i czasu 125 przysłonę 4.0 (mierzone na ścianę 3m od stojących żarników).

Światło niestety jest dość zimne - do cz/b nie powinno to przeszkadzać ale sprawdzę to w boju dopiero w czwartek.

Warte zauważenia jest to, że lampy nie mają żadnego odbłyśnika - po prostu stoją na podłodze, czyli marnuje się minimum połowa ich mocy - wydaje się, że 3 lampy by wystarczyły...

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

taharii pisze:Wprawdzie miałem problemy z montażem całości w puszce (plastikowej, takiej natynkowej) ale sprytny sobie zawsze poradzi - wstawiłem do środka jako podłogę i bazę montażową wycięty na wymiar kawałek płyty OSB.
Dławik się mocno grzeje. Jeżeli będziesz tego używał dułużej to radzę uważać. Co prawda piszę z doświadczeń akwarystycznych, ale warto to uwzględnić. Ile czasu zajęło lampie "rozpalenie się" do pełnej jasności? I czy te lampy są na gwincie żarówkowym? Edisona?
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Post autor: taharii »

Do pełnej jasności rozpalały się koło 2 minut nie liczyłem dokładnie, dziś dalsze próby więc sprawdzę stoperkiem.

Tak, lampy mają gwint edisona, wprawdzie E40 a nie E27 ale normalnie wkręcane nie jakieś zatrzaski czy inne rozpórko piny.
vitkov
-#
Posty: 2
Rejestracja: 04 lut 2014, 13:52
Lokalizacja: Płock

Post autor: vitkov »

taharii pisze:Ja właśnie zakupiłem halogeny HQI ....
Podzielę się niedługo efektami, kupiłem 5 żarników, planuję zrobić z nich dwie lampy po dwa żarniki (2 x 800W) i jedną 'kontrę' (400W).
Witam
Temat mnie bardzo interesuje bo juz od dłuzszego czasu mysle jakby tu uzyć lamp wyładowczych do oswietlenia.
A moze zastanawiałes by wykorzystać lampy UV.

czekam na wyniki i zdjecia tego jak to poskładałeś
powodzenia

- zanim wyedytowałem tekst widze ze pojawiły sie kolejne psty ze zdjeciami :) super

[ Dodano: Wto 04 Lut, 2014 ]
taharii pisze:Światło niestety jest dość zimne - do cz/b nie powinno to przeszkadzać ale sprawdzę to w boju dopiero w czwartek.
nie niestety tylko bardzo dobrze - czym chłodniej tymn lepiej - emulsja kolodionowa jest przeciez czuła na chłodne barwy i UV
Niektórzy oswietlajac switlówkami wkrecaja jako jedna z lamp zarówke UV
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Post autor: taharii »

Mam już pierwsze dane, wprawdzie nie zeskanowałem jeszcze zdjęć ale już 10 sesji się odbyło z nowym oświetleniem...

Zaczynając od początku...

- temperatura w pokoju koło 50m2 rośnie o 5 stopni w godzinę od uruchomienia 4 lamp ;)
- świecą niemożliwie, patrzenie na nie powoduje, że po odwróceniu głowy przez 30 sekund ma się czarną plamę przed oczami
- bez odbłyśników (czyli świecą dookoła) dają światło na 10s ekspozycję (f4.5 miech bardzo mocno wyciągnięty). Wydaje mi się, że składając odbłyśnik skrócę ten czas minimum o 1/3. Jak już będę miał dłuższy obiektyw to kolejne 1/3 powinno spaść.
- największym problemem jest długość kabla - między skrzynką a lampą nie może być więcej niż 150cm a skrzynka waży z 6kg więc właśnie majstruję solidny wieszak, żeby móc ustawić lampy wyżej

Poza cenom - polecam.
Awatar użytkownika
ModusOperandi
-#
Posty: 665
Rejestracja: 12 gru 2010, 08:35
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Post autor: ModusOperandi »

Myślę, że zużycie energii rośnie w podobnym tempie jak temperatura w pokoju :)
Zasadniczo to ona słuszna jest... ta koncepcja...
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Post autor: taharii »

Według kalkulatora 6 godzinna sesja kosztuje 7 zł, mam nadzieję że to mniej więcej taka kwota jest... ;)
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

ModusOperandi pisze:Myślę, że zużycie energii rośnie w podobnym tempie jak temperatura w pokoju :)
Zdecydowanie mniej, niż ekwiwalent wydajności świetlnej w kolejności od największego zużycia.
1. Żarówka
2. Halogen
3. Fluorescencja.
taharii pisze:Według kalkulatora 6 godzinna sesja kosztuje 7 zł,
Odpisać stan licznika przed i po. No chyba, że w trakcie sesji, działa pralka, żelazko, zmywarka... :-P
Ostatnio zmieniony 05 lut 2014, 08:10 przez J.A., łącznie zmieniany 1 raz.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Post autor: taharii »

Wszystko działa ;>

Trzeba by odczyty kontrolne porobić :)
MirekM
-#
Posty: 81
Rejestracja: 18 mar 2010, 20:41
Lokalizacja: Jaworzno

Post autor: MirekM »

Ja mam jeszcze pytanie. Przysłona 4.5, czas 10s, ale światło z jakiej odległości od obiektu?
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Post autor: taharii »

koło metra (100-120cm) - bliżej pewnie działałoby jak solarium...
ODPOWIEDZ