Bronica ETRS obiektyw 500 mm

Czyli Korex po godzinach w ciemni ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
pieniek
-#
Posty: 38
Rejestracja: 31 lip 2007, 13:35
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: pieniek »

Antoni pisze:Co do systemu strefowego, to uzywalem, probowalem, ucze sie ;) ale widzialem tylko efekt na " ekraniku " aparatu mojej dziewczyny, wiec to raczej nie to samo, zdaje sobie z tego sprawe. Zwykle naswietlam najprosciej, czyli na dlon, tylko czas zmniejszam o jedna dzialke, i jakos jakos wychodzi w miare.
Chyba nie o to chodzi w systemie strefowym zeby naświetlić blende niżej i tyle. I tym bardziej na cyfrze?
Antoni pisze:Są jeszcze światłomierze z pomiarem punktowym.
Któryś "Leningrad" tak ma i kosztuje grosze.
Tak, stanowczo pomiar punktowy przydaje sie przy systemie strefowym :mrgreen:
Ale o Leningradzie punktowym nie słyszałem.
Antoni
-#
Posty: 68
Rejestracja: 07 cze 2007, 16:16
Lokalizacja: Krakow

Post autor: Antoni »

Co do systemu strefowego, to uzywalem, probowalem, ucze sie ;) ale widzialem tylko efekt na " ekraniku " aparatu mojej dziewczyny, wiec to raczej nie to samo, zdaje sobie z tego sprawe. Zwykle naswietlam najprosciej, czyli na dlon, tylko czas zmniejszam o jedna dzialke, i jakos jakos wychodzi w miare.

To byly dwa zupelnie inne sposoby naswietlen,przepraszam, ze wygladalo to tak jakby pisal do konca o systemie strefowym..

Naswietlam na dlon i czas zmniejszam o jedna dzialke, i wtedy zadnego systemu nie stosuje.

Ponizej wklejam zdjecie, kadr przypadkowy, ale naswietlane wlasnie na dlon z czasem o jedna dzialke krotszym. Powiedzcie mi prosze, choc jest to z cyfrowego sprzetu :( no niestety, ale takim dysponywalem wtedy, czy jest ono w miare poprawnie naswietlone ?

Obrazek
Awatar użytkownika
pieniek
-#
Posty: 38
Rejestracja: 31 lip 2007, 13:35
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: pieniek »

A dlaczego akurat na dłoń?

światłomierz skalibrowany jest na szarość więc w warunkach ciemnych- nie doświetlamy a w jasnych - prześwietlamy. Krótka piłka - ale to nie jest żaden system.
Antoni
-#
Posty: 68
Rejestracja: 07 cze 2007, 16:16
Lokalizacja: Krakow

re

Post autor: Antoni »

Nie majac szarej karty kodaka, mozna naswietlac " na dlon ", zmniejszajac czas o jedna dzialke, i na odwrot tyle, ze z przyslona.
Antoni
-#
Posty: 68
Rejestracja: 07 cze 2007, 16:16
Lokalizacja: Krakow

Post autor: Antoni »

Weesee, czyli tak jakby wiedziec, w ktorej " to cos " jest strefie i korygowac do szarej karty ? Eh.. jesli moglbys rozwinac mysl, to milo byloby :)
Awatar użytkownika
pieniek
-#
Posty: 38
Rejestracja: 31 lip 2007, 13:35
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: pieniek »

Wszystkie światłomierze skalibrowane są na tą szarą karte. 16 czy tam 13 % nie pamietam ile. Wiec wszystko co zmierzysz ląduje w V strefie.

Rozumiem ze ręka to szara karta tylko blende wiecej?
Antoni
-#
Posty: 68
Rejestracja: 07 cze 2007, 16:16
Lokalizacja: Krakow

Post autor: Antoni »

Rozumiem ze ręka to szara karta tylko blende wiecej?

Tak to zrozumialem, z ktoregos watku kiedys na korexie, wiec tak to traktuje :)
Awatar użytkownika
pieniek
-#
Posty: 38
Rejestracja: 31 lip 2007, 13:35
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: pieniek »

A czemu w taki sposób mierzysz światło?
Awatar użytkownika
Jerzy
-# jr admin
Posty: 1353
Rejestracja: 26 lut 2007, 20:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Jerzy »

Bo dłoń mam zawsze ze sobą. Generalnie chodzi o to, by mieć jakiś punkt zaczepienia do pomiarów. I akurat wnętrze dłoni +1 EV zwykle daje dobre rezultaty (ale przy specyficznych warunkach oświetleniowych zwiedzie na manowce).

Pozdrawiam!
I'm Winston Wolf. I solve problems.

http://foto.ujerzego.pl
Antoni
-#
Posty: 68
Rejestracja: 07 cze 2007, 16:16
Lokalizacja: Krakow

Post autor: Antoni »

No wlasnie Jerzy, ja pamietam doskonale jak pisales kiedys o mierzeniu swiatla " na dlon ", dlatego caly czas to pamietam : ) i teraz sprobowalem zastosowac, wyszlo jak wyszlo, jesli ktos zerknal w ta odbitke powyzej, chyba nie jest najgorzej.

Co masz na mysli piszac specyficzne warunki oswietleniowe, moglbys w kilku podpunktach wymienic, przy jakich warunkach lepiej tego nie stosowac ?
Awatar użytkownika
pieniek
-#
Posty: 38
Rejestracja: 31 lip 2007, 13:35
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: pieniek »

W jakich warunkach to stosować i w jakich nie?
Czy jest sens tego stosowania? Czy światłomierz w aparacie + lekka korekcja nie wystarcza?
Czy przy tolerancji negatywów czarnobiałych jest sens?
Awatar użytkownika
slawoj
-#
Posty: 1313
Rejestracja: 30 wrz 2007, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: slawoj »

pieniek pisze:Ale o Leningradzie punktowym nie słyszałem.
Leningrad 6: http://www.griffinbyteworks.com/photogr ... grad6.html
Patrzy się przez ten otworek w centrum pokrętła (z góry na światłomierz), dalej jdzie przez lustro i wychodzi z przodu (od czoła) światłomierza.
Nie jest to typowy SPOT 2%, ale zawsze jest to coś?!
Awatar użytkownika
georgio
-#
Posty: 224
Rejestracja: 01 mar 2007, 17:15
Lokalizacja: Ontario

Post autor: georgio »

sławoj pisze:Nie jest to typowy SPOT 2%, ale zawsze jest to coś?!
Rzeczywiście jest to coś, ale do światłomierza typu spot (zazwyczaj 1 stopień) to chyba temu cosiowi jest bardzo, bardzo daleko. Nie przyszło by mi do głowy takie porównanie.
Nie znaczy tym samym że ten jest zły, jest innego typu, nazywajmy rzeczy po imieniu.
Awatar użytkownika
slawoj
-#
Posty: 1313
Rejestracja: 30 wrz 2007, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: slawoj »

georgio pisze:Nie znaczy tym samym że ten jest zły, jest innego typu, nazywajmy rzeczy po imieniu.
Jest to światłomierz punktuwy "inaczej" :shock:
A pamiętacie te selenowe wynalazki? - też coś tam pokazywały :roll:
Awatar użytkownika
Helios
-#
Posty: 119
Rejestracja: 22 lis 2007, 10:34
Lokalizacja: Trzcianka
Kontakt:

Post autor: Helios »

Mam nawet takiego, głębooooko schowanego :lol:
Zdaje sie na pomiar mojego t70 (pomiar centralnie ważony i "punktowy" 8%, do wyboru)
Canon T70 + (28/2.8 50/1.8 135/3.5 soligor 300/4.5), Zenit E 79' (wersja olimpijska), Velbon Sherpa 450R

http://www.youtube.com/watch?v=94DeLrIU9Jw
ODPOWIEDZ