Słoje, artefakty podczas skanowania

Czyli Korex po godzinach w ciemni ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
kuzyn353
-#
Posty: 166
Rejestracja: 04 cze 2012, 16:29
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: kuzyn353 »

Czyli na skaner potrzebne są dwie szybki między które wkłada się film i kładzie na szybie skanera?

Dodano:
Ok, znalazłem ładnie opisane:
http://kekacz.blogspot.com/2011/11/sreb ... wskie.html
Awatar użytkownika
wosk
-#
Posty: 979
Rejestracja: 06 mar 2007, 22:26
Lokalizacja: Mazury
Kontakt:

Post autor: wosk »

Podłączam się do wątku z pytaniem: co może być przyczyną kolorowych smug na skanie z Epsona V600? Ciągną się przez całą długość paska, na filmie B/W są mniej widoczne, ale wyraźnie zauważalne. Szyba wyczyszczona, więc co? lampa?
Skaner na gwarancji, więc jakby co - serwis. Używam fabrycznych ramek Epsona, bez znaczenia jest włożenie nega emulsją do góry czy do dołu...Macie jakieś koncepcje?
Obrazek
fotosilesia
-#
Posty: 25
Rejestracja: 11 mar 2013, 22:04
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Post autor: fotosilesia »

Masz jakiś paproch na lampie tak mi się wydaje, ale nie kumam jak się tam dostał
pozdr
g
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5572
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

fotosilesia pisze:Masz jakiś paproch na lampie tak mi się wydaje, ale nie kumam jak się tam dostał
dokładnie to paproch może być na lampie, na czujniku, na szybie dolnej, na szybie górnej.
skanery nie są szczelnymi urządzeniami, kurz łapią non stop, dlatego należy regularnie je czyścić. aby dostać się do środka skanera, należy odkręcić cztery w urządzeniu i cztery w pokrywie, nieopieczętowane wkręty. lampę i czujnik przedmuchać, szybę przetrzeć alkoholem. skręcić i skanować do następnego razu.
pozdrawiam
p.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10073
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Strasznie duży ten paproch.
Ja bym jednak przemyślał temat serwisu.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
wosk
-#
Posty: 979
Rejestracja: 06 mar 2007, 22:26
Lokalizacja: Mazury
Kontakt:

Post autor: wosk »

Dziękuję Panowie, zwłaszcza Tobie Piotrze za dokładną instrukcję - udało się, choć to jednak nie bułka z masłem ;-) Wkrętów chyba z osiem, miałem troche problemu z paskiem zębatym napędu, bo mi się zsunął z głowicy i trzeba go było precyzyjnie umieścić z powrotem. Aż się spociłem :-D Lampę przedmuchałem sprężonym powietrzem, szybę przetarłem. Działałem tylko w pokrywie, bo skany materiałów nietransparentnych były ok, więc problem tkwił na górze. Finał pozytywny jak widać niżej (poza wyhodowanym pierścieniem Newtona, ale to drobiazg).
Jeszcze raz dziękuję i cieszę się, że nie musiałem pakować sprzętu i wysyłać w świat (przynajmniej na razie) :mrgreen: Pozdrawiam. W.
Obrazek
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5572
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

nie ma za co.
ale osiem? zdawało mnie się, że w 4490 były tylko cztery.
mię pasek nigdy nie spadł, ale cieszę się, że się z tym uporałeś.
pozdrawiam
p.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10073
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Znaczy to czarne na dole to nie jest część obrazu? To tak ma być?
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
wosk
-#
Posty: 979
Rejestracja: 06 mar 2007, 22:26
Lokalizacja: Mazury
Kontakt:

Post autor: wosk »

J.A. pisze:Znaczy to czarne na dole to nie jest część obrazu? To tak ma być?
Tak - pokazałem fragment klatki i fragment filmu między klatkami - na czarnym najlepiej widać te artefakty. I dla porównania podobny fragment po usunięciu usterki. To surowy skan - brudów nie usuwałem :-)
ODPOWIEDZ