Schneider Kreuznach TECHNIKA Super Angulon 65mm f8

Obiektywy do aparatów i powiększalników.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

zosia.samosia
-#
Posty: 29
Rejestracja: 17 lis 2010, 01:08
Lokalizacja: łódź

Schneider Kreuznach TECHNIKA Super Angulon 65mm f8

Post autor: zosia.samosia »

Cze :)
Wpadł mi właśnie w łapki obiektyw „Schneider Kreuznach TECHNIKA Super Angulon 65mm f8” na shutterze Linhofa i nie mam pojęcia, jak w nim włączyć „podgląd” przy nastawianiu ostrości na matówce?
sweetek
-#
Posty: 481
Rejestracja: 08 kwie 2011, 20:45
Lokalizacja: lublin

Post autor: sweetek »

co to jest szutter linhofa?
zosia.samosia
-#
Posty: 29
Rejestracja: 17 lis 2010, 01:08
Lokalizacja: łódź

Post autor: zosia.samosia »

co to jest szutter linhofa?
Migawka LINHOFa
Wygląda identycznie jak ta na fotach z tej aukcji:

http://www.ebay.com/itm/Linhof-Super-An ... 4acaf5b829
Joan
-#
Posty: 313
Rejestracja: 26 sty 2009, 15:40
Lokalizacja: zDolny Śląsk

Post autor: Joan »

Jeśli to Super Angulon to powinna być dźwignia otwierania migawki. Jeśli "tylko" Angulon, to może jej nie być, bo przeznaczone do Linhofów 6x9 z dalmierzem nie posiadały tej możliwości. Zawsze można sobie poradzić nastawiając B i otwierając migawkę z blokadą, nie jest to wygodne, ale w końcu to nie jest sprzęt do reportażu,.
Teraz zajrzałam na podany link, tam pod spodem obiektywu (nie widać na zdjęciach) powinna być taka niedużo wystająca "wajha" po przestawieniu której otwiera się migawka.
zosia.samosia
-#
Posty: 29
Rejestracja: 17 lis 2010, 01:08
Lokalizacja: łódź

Post autor: zosia.samosia »

To jest „Super Angulon” (w sumie wszystko identyczne jak na powyższym zdjęciu) a dźwigni nie ma. :-/

Czytałam wypowiedzi użytkowników tego obiektywu, i jeżeli obiektyw był sygnowany napisem TECHNIKA, to był wyselekcjonowany i przetestowany przez Linhofa tak by kryć również format 9x12 i kryje też (na styk) 4x5”. Osoba od której mam ten obiektyw używała go ponoć właśnie z 4x5”.
Joan
-#
Posty: 313
Rejestracja: 26 sty 2009, 15:40
Lokalizacja: zDolny Śląsk

Post autor: Joan »

Ja pożyczałam swego czasu Angulona (bez Suoer) w starej wersji, ale minimalnie jaśniejszego ( 6,8 ). Pokrywał format 4x5 przy blendzie 22 bez możliwości przesuwu, ale był dość ostry.
Brak dźwigni otwierania migawki świadczy chyba jednak o przeznaczeniu do kamer Technika z dalmierzem, bo inaczej to trochę bez sensu.
Poza tym nastawianie na ostrość na matówce (nawet z soczewką Fresnela) przy blendzie 8 i ogniskowej 65 mm to jak rozpoznanie Murzyna w bezksiężycową noc :-)
Teraz mam okazję pożyczać Grandagona 4,5 / 65 mm - pod każdym względem dużo lepsze szkło.
Awatar użytkownika
pasiasty
-#
Posty: 217
Rejestracja: 23 lis 2011, 15:57
Lokalizacja: Praha
Kontakt:

Post autor: pasiasty »

Jak Linhof, to raczej 9x12 niż 4x5, Niemcy do dzisiaj mają silną niechęć do brytyjskich jednostek miary... Przekątna negatywu 9x12 to 150mm, a SA 65/8 kryje przy f/16 (według producenta) 155mm.

Co do Murzyna i przysłony - przy szerokokątnych obiektywach problemem jest nie tyle jasność obiektywu co kierunek padania promieni. Fresnel trochę pomaga, ale na cuda nie można liczyć.

Mniej więcej połowa z moich obiektywów nie ma wajchy do podglądu ani czasu T. A większość z tych, które mają, to są stare, pneumatyczne compoundy. Wężyk z aretacją, polecam chińske z ebaya, po ok 3,5$
|| Cezary Żemis <cezary.zemis@gmail.com>
|| http://cezaryzemis.name/
|| ph. +48 794 337 097 | +420 605 560 885
Awatar użytkownika
Linhof
-#
Posty: 287
Rejestracja: 27 maja 2012, 19:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Schneider Kreuznach TECHNIKA Super Angulon 65mm f8

Post autor: Linhof »

zosia.samosia pisze:Cze :)
Wpadł mi właśnie w łapki obiektyw „Schneider Kreuznach TECHNIKA Super Angulon 65mm f8” na shutterze Linhofa i nie mam pojęcia, jak w nim włączyć „podgląd” przy nastawianiu ostrości na matówce?
Twój obiektyw kryje 4x5 bez ruchów (152 mm pole obrazowe @ f22 versus 163 mm dla 4x5). Tego typu migawki nie miały dźwigni do otwierania obiektywu. Trzeba się posłużyć czasem B i wężykiem z blokadą zamknięcia.
Technikardan + mała szklarnia
ODPOWIEDZ