NA CZYM POLEGA PRZEWAGA SLAJDU?

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

JaZ99
-#
Posty: 858
Rejestracja: 02 gru 2008, 15:57
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Post autor: JaZ99 »

zosia.samosia pisze:Więc może zapytam tak: do tej pory śmigałam na Fuji VELVIA 100 (120), jaki więc - przy moim sposobie pracy (skaner) - film negatywowy mi polecacie, który da mi podobną jakość obrazu, a może nawet lepszą?
A na czym polega Twój problem z Velvią? Skoro szukasz czegoś innego, to pewnie masz jakiś problem.

Od siebie mogę powiedzieć, że po cyfrowej obróbce różnice między slajdem a negatywem są niewielkie, natomiast slajd jest znacznie łatwiejszy w obróbce niż negatyw. I trudniej go skopać w wywołaniu. Jeśli zależy Ci na powtarzalności kolorów, to negatyw, jak pisał kolega, musi być wywołany naprawdę tip-top i do tego jeszcze musisz mieć naprawdę dobrze opanowany warsztat cyfrowej obróbki. Slajd jest o wiele prostszy: wywołujesz, skanujesz i masz obraz. Musisz tylko mieć skalibrowany skaner, ale to nie jest trudne.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5576
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

sejmajnejm pisze:można tez sprobowac Ektara Kodaka.

pzdr.
A.
taaa... tego to już trzeba mieć nielicho opanowanego. nie dość, że w cieniach wpada w niebieski, to jeszcze trzeba umieć go skanować. mówię poważnie. dopiero jak zacząłem używać skryptu autorstwa kol. JaZ99, zaczęły mnie się podobać zdjęcia (kolory) z ektara.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
pasiasty
-#
Posty: 217
Rejestracja: 23 lis 2011, 15:57
Lokalizacja: Praha
Kontakt:

Post autor: pasiasty »

Pamiętam, jak skanerzyści i koloryści klęli na reprodukcyjne, wnętrzarskie czy produktowe zdjęcia na negatywach - bez znajomości oryginału lub zdjęcia karty testowej (czego nikt nie dostarczał), ustalenie prawidłowych kolorów było w zasadzie niemożliwe. Slajd przenosi odpowiedzialność za kolory na fotografa - skaner się kalibruje i (w zakresie jego możliwości) powinno wyjść "tak samo jak na oryginale".

Projekcja jak projekcja, to się da robić z "dziecinnych formatów" :) Ale nawet najmniejszy wielkoformatowy slajd jest sam w sobie rzeczą piękną, a w 8x10 to się można zakochać od pierwszego wejrzenia. Co w przypadku negatywu jest trudne...
|| Cezary Żemis <cezary.zemis@gmail.com>
|| http://cezaryzemis.name/
|| ph. +48 794 337 097 | +420 605 560 885
sejmajnejm
-#
Posty: 343
Rejestracja: 21 paź 2011, 14:24
Lokalizacja: lodz

Post autor: sejmajnejm »

rbit9n pisze: taaa... tego to już trzeba mieć nielicho opanowanego. nie dość, że w cieniach wpada w niebieski, to jeszcze trzeba umieć go skanować. mówię poważnie. dopiero jak zacząłem używać skryptu autorstwa kol. JaZ99, zaczęły mnie się podobać zdjęcia (kolory) z ektara.
mi Ektar nie lezy, ze skanowaniem tez mialem problemy, ale material przez wielu ceniony wiec warto sprobowac.

pzdr.
A>
zosia.samosia
-#
Posty: 29
Rejestracja: 17 lis 2010, 01:08
Lokalizacja: łódź

Post autor: zosia.samosia »

JaZ99 pisze:A na czym polega Twój problem z Velvią? Skoro szukasz czegoś innego, to pewnie masz jakiś problem.
Problem jest taki, że tego lata skończył mi się mój zapas Velvii. No i kiedyś miałam sposobność wywoływani slajdów za darmo poprzez kumpelę pracującą w labie. Teraz już nie mam takiej sposobności. A slajd nie jest tani tak w sklepie, jak i przy wywoływaniu. Postanowiłam więc zastąpić go filmem negatywowym, tyle że kompletnie się na tym nie znam. Zawsze śmigałam analogowo na Velvii - miałam zawsze jej pełną lodówkę :) - bo kupiłam jej sporo, po okazyjnej cenie, gdy zamykano hurtownię fotograficzną . I byłam z tej Velvii bardzo zadowolona.

JaZ99 pisze:Od siebie mogę powiedzieć, że po cyfrowej obróbce różnice między slajdem a negatywem są niewielkie,
Reasumując, jeżeli ktoś biegle śmiga na edytorze graficznym, to może sobie slajd (FUJI VELVIA 100) zastąpić dobrym filmem negatywowym (np. FUJI REALA 100) i wydruki nie stracą nic a nic na jakości.

Swoją drogą cieszę się, że polecacie mi tego „Kodaka Ektara 100”, bo właśnie kupiłam okazyjnie kilka pięciopaków – tak na próbę. Pytanko, czy ten polecany przez wszystkich film „FUJI REALA 100”, jest w podobnej klasie, co Kodak , czy lepsiawy?

dopiero jak zacząłem używać skryptu autorstwa kol. JaZ99, zaczęły mnie się podobać zdjęcia (kolory) z ektara.
A cóż to za skrypt autorstwa kol. JaZ99, jeżeli mogę zapytać? Bo i ja bym chciała, by mi się spodobały moje foty z Etkara :->

pasiasty pisze:Ale nawet najmniejszy wielkoformatowy slajd jest sam w sobie rzeczą piękną, a w 8x10 to się można zakochać od pierwszego wejrzenia.
Slajd 8x10 piękna sprawa - tylko kogo stać na taki luksus? Dla mnie 8 strzałów 6x9 – to za mało. Nawet nie ma co o tym marzyć. Zbyt dużo razy widziałam sytuację, gdy znajomi porywali się na kolorowy format 4x5. I wolno wraz z pieniędzmi tracili serce do fotografii. Bo nie oszukujmy się, nie tylko więcej wydajesz, ale i wolniej budujesz swoje portfolio. A by tworzyć potrzebujesz podniet – sukcesów, szczególnie na początku swoje drogi fotograficznej. No chyba że robisz to zawodowo dla forsy i za forsę – to co innego.
JaZ99
-#
Posty: 858
Rejestracja: 02 gru 2008, 15:57
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Post autor: JaZ99 »

zosia.samosia pisze:Reasumując, jeżeli ktoś biegle śmiga na edytorze graficznym, to może sobie slajd (FUJI VELVIA 100) zastąpić dobrym filmem negatywowym (np. FUJI REALA 100) i wydruki nie stracą nic a nic na jakości.
Nie do końca. Jeśli ktoś nie rozumie, jak działa film negatywowy, to będzie trudno. Szczególnie przy skopanym wywołaniu, które trzeba naprawić.

Realę wszyscy polecają, bo poprawnie wywołana praktycznie nie wymaga korekty, więc prosto się ją przetwarza. Ale ma większe ziarno niż Ektar. Ektar to jedna z najnowocześniejszych emulsji na rynku, ale specyficzna. Albo Ci się spodoba, albo nie ;-)
zosia.samosia pisze:A cóż to za skrypt autorstwa kol. JaZ99, jeżeli mogę zapytać?
Zajrzyj do mojej stopki.
Awatar użytkownika
pasiasty
-#
Posty: 217
Rejestracja: 23 lis 2011, 15:57
Lokalizacja: Praha
Kontakt:

Post autor: pasiasty »

zosia.samosia pisze:Slajd 8x10 piękna sprawa - tylko kogo stać na taki luksus? Dla mnie 8 strzałów 6x9 – to za mało. Nawet nie ma co o tym marzyć. Zbyt dużo razy widziałam sytuację, gdy znajomi porywali się na kolorowy format 4x5. I wolno wraz z pieniędzmi tracili serce do fotografii. Bo nie oszukujmy się, nie tylko więcej wydajesz, ale i wolniej budujesz swoje portfolio. A by tworzyć potrzebujesz podniet – sukcesów, szczególnie na początku swoje drogi fotograficznej. No chyba że robisz to zawodowo dla forsy i za forsę – to co innego.
No, mnie nie, albo lepiej powiedziawszy - mam większą frajdę z wydawania kasy na fotografię w inny sposób. Parę kolorowych obrazków 4x5 zrobiłem - nie żeby zdjęcia były jakieś wybitne, ale podoba mi się slajd jako przedmiot.

Co do budowania portfolio, sukcesów itp. Mi to na szczęście nie grozi (z powodu braku talentu), więc mogę sobie pozwolić na zabawę tym, czym lubię się bawić ;)

Tu:
http://www.onlandscape.co.uk/2010/12/a- ... omparison/
i tu:
http://www.onlandscape.co.uk/2011/02/co ... on-pt-two/
są porównania kilku filmów diapozytywowych i negatywowych
|| Cezary Żemis <cezary.zemis@gmail.com>
|| http://cezaryzemis.name/
|| ph. +48 794 337 097 | +420 605 560 885
Adams
-#
Posty: 855
Rejestracja: 12 mar 2007, 15:28
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Adams »

Co do Ciba to niestety koniec tematu, na ryknu ostały się resztki papieru pod koniec terminu przydatności.
Zeiss I(N)ikon
https://podologiapoznan.pl/
Pozdrawiam
Adam
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5576
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

zosia.samosia pisze:A cóż to za skrypt autorstwa kol. JaZ99, jeżeli mogę zapytać? Bo i ja bym chciała, by mi się spodobały moje foty z Etkara :->
długi wątek na ten temat: topics14/skanowanie-negatywow-kolorowyc ... skanowanie
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
wuzet
-#
Posty: 45
Rejestracja: 28 lut 2011, 23:26
Lokalizacja: Rzeszów/Maidstone
Kontakt:

Post autor: wuzet »

Pamietaj że Fuji Reala już wyszła z produkcji.
wuzet.info
zosia.samosia
-#
Posty: 29
Rejestracja: 17 lis 2010, 01:08
Lokalizacja: łódź

Post autor: zosia.samosia »

wuzet pisze:Pamietaj że Fuji Reala już wyszła z produkcji.
Czyli w moim przypadku nawet nie ma co się do tego materiału przyzwyczajać. Nauczę się go, polubię i już nie będzie można go kupić. :-(

Czyli konkurencyjny z "Fuji Velvia" pozostał mi tylko "Kodak Ektar"?



P.S. A tak przy okazji, czy to prawda, że cz-b „Fuji Neopan 400” też wycofano?
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

zosia.samosia pisze:
wuzet pisze:Pamietaj że Fuji Reala już wyszła z produkcji.
Czyli w moim przypadku nawet nie ma co się do tego materiału przyzwyczajać. Nauczę się go, polubię i już nie będzie można go kupić. :-(

Czyli konkurencyjny z "Fuji Velvia" pozostał mi tylko "Kodak Ektar"?



P.S. A tak przy okazji, czy to prawda, że cz-b „Fuji Neopan 400” też wycofano?
niestety neopan 400 produkcyjnie należy już do przeszłości.

jednak nie ma co szat drzeć, gdyż jeszcze kilka lat będzie w obiegu. po za tym na rynku jest sporo produkowanych 400'tek i wcale nie gorszych, a wg. mnie lepszych od neopana (ocena subiektywna!)

jeżeli chcesz "świecic" na slajdach bez problemu dostaniesz jeszcze velnie i.. provie. szkoda, że astia niemal zupełnie zaniknęła, lubiłem ten materiał, podobnie jak "małą" sensjie.

jeżeli zamierzać zrobić sobie zapas na przyszłość polecam odwiedzić ten sklep:

http://bratex.org/sklep/pl/c/filmy-Fuji/20
zosia.samosia
-#
Posty: 29
Rejestracja: 17 lis 2010, 01:08
Lokalizacja: łódź

Post autor: zosia.samosia »

A co powiecie Waszmościowie i Waszmościanki na Kodak Portra 160?
JaZ99
-#
Posty: 858
Rejestracja: 02 gru 2008, 15:57
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Post autor: JaZ99 »

Czasem używamy:

Obrazek
Forbidden by JaZ99wro, on Flickr
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10079
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Jak nie lubię Kodaków, to tego lubię, znaczy tą Portrę lubię. Film b. fajny.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
ODPOWIEDZ