jaki portret do 35mm bagnet m

Obiektywy do aparatów i powiększalników.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

m6nj
-#
Posty: 243
Rejestracja: 05 lip 2009, 20:48
Lokalizacja: lublin

jaki portret do 35mm bagnet m

Post autor: m6nj »

witajcie

Nie mogę zdecydować sie na żadne szkło.. juz zgłupiałem.
Potrzebuje czegość długiego w okolicy 100mm do mojej bessy.
Co kupić co wybrać?
Obecnie mam noktona 40mm ale chce zmienic marke szkła..
Myslałem o summicronie 90mm ale czy to jedyna opcja?
Awatar użytkownika
przemur
-#
Posty: 498
Rejestracja: 26 mar 2010, 18:11
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: przemur »

Niezlą opcją jest Voigtlander 75mm, zwlaszcza w wersji 1.8.

Tak czy inaczej, moim zdaniem dalmierze (w zasadzie wszystkie) dość kiepsko sprawdzają się w ciasnych portretach. Zaczynając od tego że ramki są jednak dość nieprecyzyjne... Kończąc na tym że często brakuje dokładności w ustawianiu ostrości (wbrew temu co twierdzą materiały marketingowe Leica). A na takiej Bessie szczególnie. Akurat w tym jednym zastosowaniu poradzi sobie lepiej byle lustrzanka z byle 85/2.0, pewnie za mniej niz 10% ceny Summicrona (i wcale nie cięższej ani większej). O jakimkolwiek średnim formacie nie wspominając.

Do szeroko pojętego reportażu jednak nie ma niczego lepszego. :)
m6nj
-#
Posty: 243
Rejestracja: 05 lip 2009, 20:48
Lokalizacja: lublin

Post autor: m6nj »

No właśnie..pisząc portret miałem na mysli dłuższe szkło może to byc 75mm chodzi tylko o fotografie streetowa, reportażową..
Voigtlander 75mm hmm wolałbym zmienic firme jak juz pisałem jednak przyjrzę sie temu szkiełku..
A może coś zaissa, konici?
Awatar użytkownika
przemur
-#
Posty: 498
Rejestracja: 26 mar 2010, 18:11
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: przemur »

m6nj pisze:No właśnie..pisząc portret miałem na mysli dłuższe szkło może to byc 75mm chodzi tylko o fotografie streetowa, reportażową..
Voigtlander 75mm hmm wolałbym zmienic firme jak juz pisałem jednak przyjrzę sie temu szkiełku..
A może coś zaissa, konici?
Jesli nie zalezy Ci na dobrym swietle (typu f/2.0 i jasniej) to jest w czym wybierac... zwlaszcza w mocowaniu m39. Ciekawa opcja jest tez dalmierzowy Nikon 85/2.0 (produkowany rowniez w mocowaniu m39). Da sie za jakies 300-400 EUR kupic.
erhard
-#
Posty: 58
Rejestracja: 17 gru 2010, 00:21
Lokalizacja: berlin

Post autor: erhard »

m6nj pisze: A może coś zaissa, konici?
No jest Sonnar 85/2 ;)
m6nj
-#
Posty: 243
Rejestracja: 05 lip 2009, 20:48
Lokalizacja: lublin

Post autor: m6nj »

erhard pisze:
m6nj pisze: A może coś zaissa, konici?
No jest Sonnar 85/2 ;)
a no właśnie... można to kupić bardzo tanio... tylko nie wiem nic na temat tego szkła..
musze poszukać.
Wersja 2.8 mocno różni sie od 2.0? czy to tylko światło? No i 2 sprawa to mocowanie - głównie contax i rollei...
erhard
-#
Posty: 58
Rejestracja: 17 gru 2010, 00:21
Lokalizacja: berlin

Post autor: erhard »

Sonnar 80/2 jest w mocowaniu M, tani to on nie jest, tzn w sumie to zależy dla kogo ;) Kosztuje/ował ok 2,5 tyś Euro - już nie jest produkowany. Teraz z podobną ogniskową jest Tele-Tessar 85/4, w mocowaniu M oczywiście.
m6nj
-#
Posty: 243
Rejestracja: 05 lip 2009, 20:48
Lokalizacja: lublin

Post autor: m6nj »

sonnara 2.0 mozna kupic po nizej tysiaca euro. Jednak to i tak za dużo jak na szkło do 35mm..
Ostatecznie chyba pójde za ardą Przemura i poszukam heliara 75mm. Jedynym problemem jest dostępnośc używek. No i nie wiem czy wybrać classic czy color który jest zdecydowanie lżejszy i mniejszy- ktoś wie czym to się różni?
Awatar użytkownika
zby
-#
Posty: 42
Rejestracja: 24 cze 2007, 22:43
Lokalizacja: www.kordys.pl
Kontakt:

Post autor: zby »

Pytanie za 100 punktow : czy w tym poscie mozna sie wypowiadac na temat obiektywow ktorych sie uzywalo, czy tylko dane internetowe typu waga/cena/dostepnosc?
m6nj
-#
Posty: 243
Rejestracja: 05 lip 2009, 20:48
Lokalizacja: lublin

Post autor: m6nj »

Nie można! Trzeba!! gdybym chciał dane z sieci to bym nie pytał:)
Będę wdzięczny jeśli podzielisz się swoim doświadczeniem.
dadan_mafak
-#
Posty: 823
Rejestracja: 09 lut 2009, 15:31
Lokalizacja: Międzyrzecz
Kontakt:

Post autor: dadan_mafak »

Elmar C 90/4
Niespotykany stosunek jakość/cena :-)
Miałem, używałem.
cichy70
-#
Posty: 121
Rejestracja: 29 sie 2009, 16:00
Lokalizacja: świebodzin
Kontakt:

Post autor: cichy70 »

mam voigtlandera 75 f 2,5 jestem bardzo miło zaskoczony tym szkłem.
Awatar użytkownika
zby
-#
Posty: 42
Rejestracja: 24 cze 2007, 22:43
Lokalizacja: www.kordys.pl
Kontakt:

Post autor: zby »

O, wystarczy tylko delikatnie przypomniec na czym to wszystko powinno polegac i od razu pojawiaja sie wpisy od uzytkownikow obiektywow a nie gugli ;)

Potwierdzam ze Elmar 90/4 to zdrowe szklo, poza tym chyba najmniejsze - na ulicy to powinno miec znaczenie ?
Polecic chce natomiast tele-elmarita M 90/2.8, nieco wiekszy - z emką nadal sie miesci w duzej kieszeni, calkiem otwarty o dziwo nawet uzywalny, pojedyncze powloki wiec nie jest kliniczny, cena nie zwala z nog, jakosc wykonania zauwazalnie fajniejsza niz u voigtlandera i zeissa.
Nie zgadzam sie z tym ze dalmierz sie nie nadaje do portretowania dziewiecdziesiatka. Dokladnosci to moze brakowac uzytkownikowi a nie lajce. Sorry za skan typu wgladowka.
Załączniki
11-161-020.jpg
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

zby pisze:Nie zgadzam sie z tym ze dalmierz sie nie nadaje do portretowania dziewiecdziesiatka. Dokladnosci to moze brakowac uzytkownikowi a nie lajce.
I udowodnij mi teraz, że chcialeś uciąć modelce kawałek głowy.
Ja mam Mamiyę M7 i zawsze kadruję z minimalnym zapasem, obojętne z którym obiektywem.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
zby
-#
Posty: 42
Rejestracja: 24 cze 2007, 22:43
Lokalizacja: www.kordys.pl
Kontakt:

Post autor: zby »

Drogi J.A., co to w ogole za forma "i udowodnij mi teraz..." ? Wyglada troche jakbys sugerowal, ze nieswiadomie (tudziez niewlasciwie) kadruje. Znamy sie (i swoja tworczosc fotograficzna) na tyle malo ze tego typu uwagi odbieram jako niegrzeczne. Wyjatkowo pozwalam sobie na takie poczuczenie tylko dlatego, ze zlinkowane przeze mnie zdjecie zostalo skadrowane do proporcji mniej wiecej 3x4 w komputerze... Wiec tak, chcialem modelce uciac glowe. W oczywisty sposob widac przeciez, ze ta fotografia nie ma "maloobrazkowych" proporcji.
Wracajac do meritum - ramki w lajce dzialaja i sa precyzyjne. Jesli cos sie nie zgadza to znaczy, ze rzeczywista ogniskowa obiektywu jest inna niz deklarowana (to sie czesciej zdarza w obiektywach na C i na Z). Wydaje mi sie, ze dzieki temu wlasnie slynna czarna ramka pojawia sie wyjatkowo czesto wlasnie u tych wielkich mistrzow, ktorzy poslugiwali sie lajkami.
M6NJ - jesli masz juz jakas 50 to raczej odradzam 75mm, obie ramki wyswietlaja sie w parze w lajce m6, wiec latwo zauwazyc ze roznica w kacie widzenia obu obiektywow jest bardzo podobna, chyba nie warto nosic obu naraz w torbie.
ODPOWIEDZ