Konwerter x2 do Broniki ETR i nie tylko

Obiektywy do aparatów i powiększalników.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

c2h5oh
-#
Posty: 24
Rejestracja: 23 wrz 2013, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

Konwerter x2 do Broniki ETR i nie tylko

Post autor: c2h5oh »

Witam wszystkich.
Mam pytanie do posiadaczy wszelakich Bronik, a w szczególności 6x4,5. Jak sprawuje się zenzanonowy konwerter x2? Wiem, że ze szkłami 40mm i 50mm słabo co mówi sama instrukcja. W tej chwili mam 40tkę, standard i 100 macro i szczerze mówiąc więcej szkieł tachać już nie chcę, ale czasem przyda się coś dłuższego. Chcę go używać głównie z 100ką do pseudo makro i okazjonalnie 75ką do jakiegoś ciaśniejszego kadru, a może nawet popełnić tym jakiś portret :-) . Więc najbardziej zależy mi na opinii o współpracy z tymi dwoma szkłami, ale nie pogardzę też opiniami o innych.
Ogólnie mam ciężkie doświadczenia z konwerterami z małego obrazka i zawsze uważałem, że lepiej kupić dłuższy obiektyw, ale oglądałem ostatnio odbitki znajomego z Rolleia robione 80ką z konwerterem x2 i były zaskakująco dobre. To jednostkowy przypadek czy konwertery do średniego tak mają?
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

75mm do portretu i po co jakiś konwerter? a jak chcesz coś ciasnego to słusznie uważasz, że lepiej kupić "dłuższy" obiektyw. 150mm naprawdę ładnie rysuje.

aaaa.. nigdy nie używałem konwerterów więc nie jestem obiektywny :roll:
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5575
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

samo założenie TC do obiektywu makro niewiele da, bowiem oprócz tego, że zwiększy się ogniskowa, to zwiększy się też minimalna odległość ostrzenia. do makrofotografii były specjalne TC makro. coś takiego: http://rbit9n.blogspot.com/2012/01/tanc ... ichay.html jest to niejako połączenie TC i pierścieni makro. nie wiem czy takie cuda występowały w średnim formacie.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
c2h5oh
-#
Posty: 24
Rejestracja: 23 wrz 2013, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: c2h5oh »

W tym cały myk, że w instrukcji jest napisane iż minimalna odległość się nie zwiększa.
Cyt.: „It doubles the focal length of the lenses to be used without changing the minimum focus. Thus close-up capability can be increased.”
Jeśli chodzi o kwestie techniczne typu utrata światłosiły itp. to jestem na to przygotowany. Martwi mnie tylko jakość, która np. w małoobrazkowym Pentaksie z konwerterami różnych firm zawsze mocno spadała, choć przyznam szczerze, że firmowego nigdy nie miałem. Znajomy ptasiarz z Canonem (cyfra) ma szkła, które z konwerterem zachowują się bardzo dobrze i takie które są całkowicie nieakceptowalne, więc martwi mnie trochę ta loteria.
Ogólnie zdaję sobie sprawę, że lepiej byłoby mieć pierścienie pośrednie do makro i 150kę do ciaśniejszych ujęć, ale staram się jakoś sensownie rozplanować „torbę” ze średnim, żeby nie skończyć jak z małym do którego nakupiłem obiektywów jak ruski rakiet . Leżało toto później w szafie a ja i tak brałem zawsze te same 2 czy 3 szkła.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5575
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

hmmm... powiem tak. mam TC komury do broniki ec. musiałbym sprawdzić organoleptycznie to co piszesz. niestety nie mam żadnego obiektywu macro, bo do serii ec czegoś takiego nie było.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
Jerzy
-# jr admin
Posty: 1353
Rejestracja: 26 lut 2007, 20:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Jerzy »

Trochę z boku: w systemie Contaxa/Yashiki inne TC są dla długich szkieł, a inne dla krótkich. Coś pewnie jest na rzeczy...
I'm Winston Wolf. I solve problems.

http://foto.ujerzego.pl
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5575
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

minęło 569842669 strzałów znikąd.

faktycznie, zwykły konwerter nie wpływa na odległość między obiektem, a obiektywem. niestety spadek światła jest tak duży, że moim zdaniem do makro taka kombinacja średnio się nadaje.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
c2h5oh
-#
Posty: 24
Rejestracja: 23 wrz 2013, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: c2h5oh »

No niestety utrata światła jest, ale pierścienie pośrednie też zabierają światło. Zawsze można czymś doświetlić. Ja zrobiłem sobie taki stelaż z drutu na którym mam zamontowaną chińską latarkę pozwalającą na zmianę skupienia światła i małą blendę, od której się to światło odbija. Wszystko stoi na takim dziadowskim 15cm statywie z kuleczek i potrafi zdziałać cuda. Na latarce można zamontować folię do lamp błyskowych, żeby ocieplić trochę ledowe światło, cała „instalacja” to koszt 30-40 plnów i można to schować do kieszeni.

Jeśli chodzi o zakup 150ki to właśnie ją zamieniłem na 100kę bo stwierdziłem, że w moich zastosowaniach częściej się przyda. I chociaż z perspektywy czasu widzę, że to był dobry ruch to czasem mi tej 150 brakuje.

Co do konwertera to znalazłem taki za niecałe 200zł z przesyłką do polski, więc za jakieś 4 tygodnie sprawdzę organoleptycznie i dam znać jeśli są zainteresowani.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5575
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

wierz mi, że spadek światła z TC jest większy niż z pierścieniami.
z pierścieniami robiłem zdjęcia z ręki, z TC nie odważyłbym się.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10074
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Przy TC x2 spadek jest x4.
Przy pierścieniach do skali 1:1 spadek jest x4.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5575
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

musiałbym test przeprowadzić raz jeszcze, tym razem rzetelnie. tymczasem zdaje mnie się, że uzyskując tę samą skalę odwzorowania, TC był ciemniejszy.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10074
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

TC obniża "światło" obiektywu, jeżeli ma on np 2,8, a konwerter jest 2x, to rzeczywisty otwór obiektywu to 5,6. I od tego zaczyna ubywać światła przy zakładaniu pierścieni, zgodnie z zasadą odwrotnej proporcjonalności oświetlenia powierzchni.
Twoje doświadczenie jest jak najbardziej słuszne. Jeżeli z obiektywem 150 mm i świetle 2,8 dla skali 1:1 masz czas 1/8 s, to z tym samym obiektywem, ale już z TC będziesz miał 1/2 s.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
ODPOWIEDZ