ślepy fotograf

Czyli Korex po godzinach w ciemni ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Diagnoza szybka, Nie potrzebujesz zmieniać tej lupki którą masz. Ale gdybyś chciał robić zdjęcia na kominek, czyli patrząc bez lupki, potrzebujesz okularów tak samo jak do czytania.
Wyciągnij jeszcze raz tę lupke z kominka i uzyj jej jak zwykłej lupy do czytania gazety, zrób to w okularach i bez nich. Ostrość się nie zmieni. Zmieni się jedynie maksymalna odległość z jakiej będziesz mógł widzieć ostro. Jeżeli przyłożysz lupkę do swoich okularów do czytania, to będziesz musiał bardziej się przybliżyć do tekstu, jeżeli bez okularów to będzie ciut dalej.
Matówka z klinem, to dokładnie taka, że się dwie połówki zgrywa. A model to chyba focusing screen typ E. Ważne bybyła dla RZ. Od RB nie pasuje.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
petelski
-#
Posty: 115
Rejestracja: 12 mar 2013, 19:00
Lokalizacja: Białystok

Post autor: petelski »

Dziękuję - punkt naturalnie dodany :)
anałogowo rzecz ujmując...
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Są dwa typy. Z samym klinem poziomym to tyb B, a z klinem ukośnym i mikrorastrem dookoła klina to tyb E.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
petelski
-#
Posty: 115
Rejestracja: 12 mar 2013, 19:00
Lokalizacja: Białystok

Post autor: petelski »

Rozumiem, że lepsza (i droższa ) jest E ale generalnie dla takiego ślepaka jak ja powinna wystarczyć B? :)
anałogowo rzecz ujmując...
Awatar użytkownika
morotegari
-#
Posty: 452
Rejestracja: 20 kwie 2008, 15:07
Lokalizacja: Legnica

Post autor: morotegari »

To nie jest tak.
Klin pozwala ostrzyć na linie, przedmioty itp. Dwa obrazy mają zgrać się ze sobą.
Mikroraster z kolei pozwala ostrzyć na jednolite powierzchnie (bo jak ustawiłbyś połówki klina na jednolitą ścianę?).
petelski
-#
Posty: 115
Rejestracja: 12 mar 2013, 19:00
Lokalizacja: Białystok

Post autor: petelski »

Czyli najlepiej (najbardziej uniwersalnie) jest mieć matówke z klinem i mikrorastrem jednocześnie?
Chociaż z drugiej strony - ja w większości (99,9%) fotografuję ludzi więć klin może i wystarczy? Hmmmm....
Ostatnio zmieniony 16 wrz 2013, 21:36 przez petelski, łącznie zmieniany 1 raz.
anałogowo rzecz ujmując...
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Teraz nie widziałem na ebayu, a właśnie chodzi o typ E.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
petelski
-#
Posty: 115
Rejestracja: 12 mar 2013, 19:00
Lokalizacja: Białystok

Post autor: petelski »

Tak też wydedukowałem z Twoich odpowiedzi J.A. i też szukałem E i też nie znalazłem :roll: :)
anałogowo rzecz ujmując...
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2341
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Post autor: mrek »

petelski pisze:Czyli najlepiej (najbardziej uniwersalnie) jest mieć matówke z klinem i mikrorastrem jednocześnie?
Chociaż z drugiej strony - ja w większości (99,9%) fotografuję ludzi więć klin może i wystarczy? Hmmmm....
Ale czy ci ludzie mają mieć ostrość zawsze w centrum kadru? Bo klin tylko tam jest. A raster naokoło. Jesli to portret z małą GO to przekadrowanie znacząco przesuwa płaszczyznę ostrości. Jest jeszcze trzecia możliwość: bardzo jasna matówka Beattie. Cholernie droga ale możesz polować na ebay i zdobyć za rozsądną cenę.
Tu masz wątek na ten temat
topics5/mamiya-rb67-typ-matowki-vt8223. ... i=1&lofi=0
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
ODPOWIEDZ