stare ale jare ?

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

ostrygad
-#
Posty: 314
Rejestracja: 13 lis 2009, 16:49
Lokalizacja: Krosno
Kontakt:

stare ale jare ?

Post autor: ostrygad »

no właśnie. Wszyscy albo prawie wszyscy tutejsi mieli styczność z fotografiami naklejanymi na tekturki. Przyznam się szczerze , że po egzemplarzy który niedawno otrzymałem w prezencie i jest on w stanie jakoby został poczyniony wczoraj (aczkolwiek po sygnaturze myślę, że ma nie mniej jak 80 lat) , sam mam ochotę nieco powlepiać.

I tu pytania:

1. czy można gdzieś jeszcze nabyć tekturkę ?
2. czy dobrze mnie się wydaje , że fotografie z tekturek był kopiowane na super cienkim papierze chloro bromo srebrowym ?
3. jeśli znajdę powyższe , czym to kleić ?

Za każde mądre słowo dziękuję :)
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

ostrygad pisze:2. czy dobrze mnie się wydaje , że fotografie z tekturek był kopiowane na super cienkim papierze chloro bromo srebrowym ?
Grubość podłoża nie ma związku z rodzajem emulsji. A te papiery na pewno były chlorosrebrowe, bo bromosrebrowych wtedy jeszcze nie było.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

ostrygad pisze:1. czy można gdzieś jeszcze nabyć tekturkę ?
Niestety. Pewnym rozwiązaniem może być kupno tektury introligatorskiej (tak to się nazywa), lub tektury na podstawki do kufli (niebieskawo zielona). Musisz jeszcze do tego mieć prasę śrubową.
ostrygad pisze:3. jeśli znajdę powyższe , czym to kleić ?
Krochmalem, klajstrem z mąki żytniej, naturalną gumą arabską, klejem kostnym - jednym słowem klejami naturalnymi, wtedy innych nie było.
Lux mea lex
Fikumiku
-#
Posty: 556
Rejestracja: 24 sie 2009, 09:46
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Fikumiku »

[/quote] Krochmalem, klajstrem z mąki żytniej, naturalną gumą arabską, klejem kostnym - jednym słowem klejami naturalnymi, wtedy innych nie było.[/quote]



Oj były były.
Maluje bez farb.

http://niewdana.pl/
ODPOWIEDZ