Ratowanie przeterminowanego Neutolu

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
Marianov.
-#
Posty: 169
Rejestracja: 28 paź 2009, 09:36
Lokalizacja: Ełk

Ratowanie przeterminowanego Neutolu

Post autor: Marianov. »

Cześć,
Mam zapas przeterminowanego kilka lat stocka Neutolu Agfy. Ostatni raz próbowałem go używać około roku temu ale z tego co pamiętam na odbitkach powstało coś w rodzaju pasów lub "fal". Wyglądało to tak jak gdyby w wywoływaczu tworzyła się niewidoczna (albo ja jej nie widziałem) zawiesina i papier partiami wywoływał się mocniej/słabiej. Podejrzewam że któryś ze składników wywoływacza się zużył/ulenił.
Szkoda mi go wylewać więc pytanie - czy uda się jakoś go odratować? Myślałem nad dosypywaniem czegoś do gotowego roztworu (hydrochinion? bromek potasu?). A może wyższa temperatura?
Chciałbym poeksperymentować ale zastanawiam się od czego zacząć. Co poradzicie?
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Marianov. pisze:Szkoda mi go wylewać więc pytanie - czy uda się jakoś go odratować?
Nie da się z pewnych rzeczy ukręcić bicza. Niestety. Zlew.
Lux mea lex
radekone
-#
Posty: 343
Rejestracja: 10 gru 2009, 11:51
Lokalizacja: Edingrad
Kontakt:

Post autor: radekone »

A zamkniety czy otwarty byl?

Bo mam cztery nieotwarte flakony, ale nie mam pojecia czy i jaka jest na nich data.
"Panie, ja to jak kiedyś zdjęcie zrobiłem to klisza pękła, i ch*j!"
Awatar użytkownika
Marianov.
-#
Posty: 169
Rejestracja: 28 paź 2009, 09:36
Lokalizacja: Ełk

Post autor: Marianov. »

Mam częściowo zużyte opakowania (oczywiście zamkniete) i nowe nieotwierane wcześniej. Wydaje mi się że test robiłem z nowo otwartej flaszki (oczywiście wiem że raczej nic nie zrobię z tymi w połowie zużytymi, chodzi mi o ratowanie nierozpieczętowaniego stocka). Sprawdzę jeszcze jak bedę następnym razem w ciemni.
technik219 pisze:Nie da się z pewnych rzeczy ukręcić bicza. Niestety. Zlew.
Trudno, jeśli tak się okaże to przynajmniej przydadza sie butelki na chemie:)
ODPOWIEDZ