Średni format 645..

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

marcinfoto
-#
Posty: 127
Rejestracja: 22 lut 2011, 20:59
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: marcinfoto »

ale to podobnie jak chciałem kupic jeepa, myslalem czemu nie silnik 2,5 , niby ta sama buda wyglad wszystko a ekonomiczniej, a kazdy mowil bierz 4,0 . Jak sie przejechalem to zobaczylem roznice i o czym mowa i byla brana pod uwage tylko opcja 4.0 . to moznaby porownac ze ktos nie wie co chce i mysli moze 6x4,5 a zobaczy 6x8 czy 6x9 i go szal ogarnia, ale jesli jest zdecydowany i wie czego chce to raczej jest lepsza ekonomiczniejsza wersja, a rb tylko i wylacznie z 6x4,5 to jak ten jeep z silnikiem 2,5 , masz kawal samochodu sporo cie kosztuje a i tak nie daje tego co moglby dac w pelnej wersji :) a wyzej wymienione 6x4,5 to takie suzuki vitara czy samurai, małe ekonomiczne a daje dużo frajdy :)
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

necropost pisze:
marcinfoto pisze:Na RB miałem kiedys ochote dopoki na gieldzie w stodole nie zobaczylem jej na zywo :D

krowa jakich mało :D do zabawy tylko z kasetka 6x4,5 to nie ma sensu sie z nia meczyc :)
wiesz to tak jak z autami , jeden lubi hummery inny woli jezdzic tico i tak samo z tym , a co do kasetki polecana byla ze wzgledu na uniwersalnosc (rozne rozmiary dupek) wiec zadowolilaby moze rowniez i naszego pytajacego ktory cos szukal na 6x4.5

pozdrawiam
w zasadzie masz rację. na upartego można latać na drzwiach od stodoły :roll: ale po co jak ktoś wymyślił samolot.

RB to duży zdecydowanie studyjny aparat, dla kogoś kto ceni wygodę, oraz długie spacery, taki sprzęt jest po prostu niewygodny. no ale, co kto lubi ;-)
szable
-#
Posty: 532
Rejestracja: 29 maja 2009, 21:47
Lokalizacja: Świnoujście
Kontakt:

Post autor: szable »

Szukam ciekawego systemu 6x4.5 .....


odpowiedź 1.
Ja mam Starta i nie narzekam.

odpowiedź 2:
Bierz RB - jest najlepszy na świecie

odpowiedź 3:
bzdura - mojego szwagra ciotki kolegi tata miał i sie popsuł, sprzedał i kupił Sony DSC 600.

odpowiedź 4:
ale tu jest analogowo Zenit rules!!!

odpowiedź 5.
Już dawno zostało dowiedzione, że tylko FM2

odpowiedź 6.
Ależ skąd prawdziwi twardziele niosą nawet na bagna 13x18 - bierz koniecznie, bo potem będziesz żałował.... akurat mam na sprzedaż resztki tylnej ścianki kasetki do 13x18

odpowiedź 7.
Ale przecież kolega szuka 6x4.5

odpowiedź 8.
weź się nie czepiaj, wiemy że masz Pentaxa 67 i się nie wywyższaj bo ma mniej ostre szkła od Haska, jak zostało już dawno dowiedzione obiektywnie w branżowym piśmie : "Fotografuję Hasslebladem"

odpowiedź 9.
otworek otworek wołany tylko w kawie !!!!

odpowiedź 10.
A jak już kupisz aparat to nie kupuj badziewnego Ilforda, w którym płacisz za nazwę, tylko bierz szenhao - to ta sama emulsja tylko lepsza.

odpowiedź 11.
to forum jest do bani



P.S.

sorry za oftop, ale tak mi się wena literacka włączyła
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

szable pisze:
odpowiedź 11.
to forum jest do bani



P.S.

sorry za oftop, ale tak mi się wena literacka włączyła
nie kuś losu :roll:
marcinfoto
-#
Posty: 127
Rejestracja: 22 lut 2011, 20:59
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: marcinfoto »

A tak wracając do tematu dzisiaj nabyłem mamisie 645 1000 s :)

Co prawda nie do końca to to co chciałem bo nie ma wymiennych kasetek ale powiedzmy że to będzie taka wersja przejściowa przed nowszymi modelami :)

miałem też od razu okazję przetestować 645 pro, z motorgripem i wypasionym pomiarem i muszę stwierdzić że to bardzo fajna zautomatyzowana leciutka zabawka , dosłownie jak cyfra na film :D Duszy to tam już żadnej nie ma ale poręczność i praktyczność na pewno :)
Bronica Etrsi w takim samym zestawie to była już wielka i ciężka maszyna .

A wracając do mojej staruszki jeśli chodzi o odczucia to jak na początek bardzo pozytywne, jedynie matówka jak dla mnie trochę ciemnawa i przydałby mi się kominek dla zrelaksowania od czasu do czasu :)

Pierwsze testy poszły z mamijowym szkłem 150 f 4 a , film już wywołany wszystko działa jak należy, ale lada dzień dotrze przejściówka z psixa i zobaczę jak się sprawuje współpraca japońsko - rosyjska :D
jamajczyk
-#
Posty: 90
Rejestracja: 06 sty 2009, 17:44
Lokalizacja: Bystrzyca/k.Rzeszowa

Post autor: jamajczyk »

marcinfoto pisze:ale to podobnie jak chciałem kupic jeepa, myslalem czemu nie silnik 2,5 , niby ta sama buda wyglad wszystko a ekonomiczniej, a kazdy mowil bierz 4,0 . Jak sie przejechalem to zobaczylem roznice i o czym mowa i byla brana pod uwage tylko opcja 4.0 . to moznaby porownac ze ktos nie wie co chce i mysli moze 6x4,5 a zobaczy 6x8 czy 6x9 i go szal ogarnia, ale jesli jest zdecydowany i wie czego chce to raczej jest lepsza ekonomiczniejsza wersja, a rb tylko i wylacznie z 6x4,5 to jak ten jeep z silnikiem 2,5 , masz kawal samochodu sporo cie kosztuje a i tak nie daje tego co moglby dac w pelnej wersji :) a wyzej wymienione 6x4,5 to takie suzuki vitara czy samurai, małe ekonomiczne a daje dużo frajdy :)
nie wiem jak ty jeżdzisz? ale mocy nigdy w 2,5 nie zabrakło a na błotnych oponach
powyżej stówki sie nie rozpędzam duże rydzyko.

powracając do tematu m645pro to bardzo dobry wybór, zwłaszcza obiektyw 1,9 80mm jak i 2,8 150mm,kiedyś myślałem o sonnarze ale ale cena sonnara z przejściówką jest podobna do mamiji 150mm 2,8 jakość szkła równie dobra i współpracuje z body. świetna portretówka!!!
polecam
Awatar użytkownika
kuzyn353
-#
Posty: 166
Rejestracja: 04 cze 2012, 16:29
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: kuzyn353 »

jamajczyk pisze:nie wiem jak ty jeżdzisz? ale mocy nigdy w 2,5 nie zabrakło a na błotnych oponach
Przejedzie, ale porządnie tym nie poupalasz ;)
Awatar użytkownika
wosk
-#
Posty: 979
Rejestracja: 06 mar 2007, 22:26
Lokalizacja: Mazury
Kontakt:

Post autor: wosk »

jamajczyk pisze:...powracając do tematu m645pro to bardzo dobry wybór, zwłaszcza obiektyw 1,9 80mm jak i 2,8 150mm,kiedyś myślałem o sonnarze ale ale cena sonnara z przejściówką jest podobna do mamiji 150mm 2,8 jakość szkła równie dobra i współpracuje z body. świetna portretówka!!!
polecam
tylko że Kolega kupił 645 1000s, a pro tylko testował ;-)
marcinfoto pisze:miałem też od razu okazję przetestować 645 pro, z motorgripem i wypasionym pomiarem i muszę stwierdzić że to bardzo fajna zautomatyzowana leciutka zabawka , dosłownie jak cyfra na film :D Duszy to tam już żadnej nie ma ale poręczność i praktyczność na pewno :)
Tu się pozwolę nie zgodzić, zwłaszcza odnośnie tej duszy :-) Ale żeby tej automatyki nie było za dużo w swojej mamci odłączyłem gripa i kręcę korbką.
Z pryzmatu z pomiarem nie rezygnuję, bo jest świetny.
Jest też co trzymać w ręku, ale rzeczywiście z Sonnarem zwł. 300 czuć głownie ciężar obiektywu...
JaZ99
-#
Posty: 858
Rejestracja: 02 gru 2008, 15:57
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Post autor: JaZ99 »

wosk pisze:Z pryzmatu z pomiarem nie rezygnuję, bo jest świetny.
Tu pozwolę się nie zgodzić. Pryzmat z pomiarem w Mamiyi jest ok, ale daleko mu do doskonałości. Dość często trzeba stosować korekty, w zależności od sceny.

Genialny, świetny (dowolne słowo zachwytu) to jest pryzmat w Pentaksie 67 II. Ta bestia ZAWSZE naświetla prawidłowo. Jak to robi, nie wiem.
Awatar użytkownika
wosk
-#
Posty: 979
Rejestracja: 06 mar 2007, 22:26
Lokalizacja: Mazury
Kontakt:

Post autor: wosk »

JaZ99 pisze:...Genialny, świetny (dowolne słowo zachwytu) to jest pryzmat w Pentaksie 67 II. Ta bestia ZAWSZE naświetla prawidłowo. Jak to robi, nie wiem.
Nie używałem, nie mam porównania. A w jakich sytuacjach najczęściej oszukuje Cię mamiyowski pomiar i w którą stronę? Ma znaczenie uśredniający tryb pomiaru: A-V, auto A-S?
JaZ99
-#
Posty: 858
Rejestracja: 02 gru 2008, 15:57
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Post autor: JaZ99 »

wosk pisze:Nie używałem, nie mam porównania. A w jakich sytuacjach najczęściej oszukuje Cię mamiyowski pomiar i w którą stronę? Ma znaczenie uśredniający tryb pomiaru: A-V, auto A-S?
Przy scenach o małej rozpiętości tonalnej -- niedoświetla o ok. 1/3 - 1/2 EV.
Przy scenach pod światło standardowo trzeba robić korektę 1 - 2 EV (ale nie w Pentaksie)

Poza tym jest ok. Zwykle używam go w trybie Auto A-S, ale często sprawdzam punktowo światło i dość często wprowadzam korektę. Najczęściej prześwietlam o 1/3 lub 2/3 EV, rzadko więcej.

Używam głównie slajdów (E100G i Provia).
marcinfoto
-#
Posty: 127
Rejestracja: 22 lut 2011, 20:59
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: marcinfoto »

Są gusta i guściki więc do tematu " Jeepa " może nie będę już wracał bo każdy ma

swoje zdanie a to nie jest mottem przewodnim tego tematu ;)

Pytanko mam natomiast odnośnie tematu przewodniego czyli 645, a konkretnie tej

już wyżej przeze mnie wspomnianej mamisi 654 1000 s, dotarła już przejściówka na

psixa , na wołnie którą posiadam używam głównie przysłony 2,8, nie wiem tylko

czy sugerować się pomiarem światła , wie ktoś może na jaką przysłonę jest on

ustawiony sam z siebie kiedy nie ma połączenia z obiektywem ?

Na pewno mniej niż 4,0 bo mam taki obiektyw sekora i bez niego wajcha od pomiaru się cofa, nie wiem tylko czy na poziom 2,8 czy na jakąś inną wartość ?

pozdrawiam
Awatar użytkownika
ulv
-#
Posty: 262
Rejestracja: 13 lut 2009, 18:17
Lokalizacja: Kraśnik/Lublin
Kontakt:

Post autor: ulv »

Strzelam, że 1,9, bo to najjaśniejsze szkło w systemie ;-)
Trzydziestosześciostrzałowy Contax RX / Piętnastostrzałowa Fujica GS645 / Dwunastostrzałowa Bronica SQ-B / Jednostrzałowy Motylek 45
www.stegierski.com
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10069
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

A co to za różnica? Aparat mierzy przy przesłonie roboczej, więc czas dobierze do "zastanego" światła. Dla niiego zawsze to i tak będzie (powiedzmy) 1,9 tyle, że będzie mu się wydawało iz jest ciemniej i juz.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
radekone
-#
Posty: 343
Rejestracja: 10 gru 2009, 11:51
Lokalizacja: Edingrad
Kontakt:

Post autor: radekone »

No i trafiłem ładniutką ETRSi w super stanie z gripem i z pryzmatem AE-III. Jeszcze nie strzelałem, ale po rozmiarach stwierdzam, że to jest to, bo spodziewałem się, że będzie dużo większa i cięższa, a spokojnie można ją brać na wycieczkę :-) Dzięki wszystkim za info.

GA645 chodzą ostatnio w chorych cenach, więc może innym razem.
"Panie, ja to jak kiedyś zdjęcie zrobiłem to klisza pękła, i ch*j!"
ODPOWIEDZ