Średni format 645..

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
ModusOperandi
-#
Posty: 665
Rejestracja: 12 gru 2010, 08:35
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Post autor: ModusOperandi »

Zawsze możesz zakupić Kieva 88 CM z kasetą 6x4.5
Jedyne co mnie zastanawia, to co 'ivan' projektował tego typu kasetę?
Wziernik do podglądu klatek jest w tym samym miejscu, co kaseta 6x6 przez co jakby nie działał licznik klatek z dźwigni - to ręcznie raczej prawidłowo nie przewiniesz...

Lub zawsze możesz poszukać coś 6x7 lub 6x8 :-P
Zasadniczo to ona słuszna jest... ta koncepcja...
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

radekone pisze:
marcinfoto pisze:goła z kominkiem malusia fajna, z gripem super poręczna
Czyli ETRS albo z gripem ALBO z pryzmatem jeszcze nie staje się kolosem?
początkowo byłem zwolennikiem używania grip'a. z jednej strony wygoda, pewny chwyt i wygodny w użyciu spust, ale faktycznie z tym ustrojstwem aparat robi się duży. po jakimś czasie na próbę założyłem korbkę i.. już jej nie zdejmę :roll:

co do pryzmatu. jeżeli jest z pomiarem światła tym lepiej. choć matówka bronki jest bardzo jasna, jednak w słoneczny dzień różnie bywa. po za tym jak dla mnie wygoda kadrowania rzecz bezcenna. no ale co kto lubi.
radekone
-#
Posty: 343
Rejestracja: 10 gru 2009, 11:51
Lokalizacja: Edingrad
Kontakt:

Post autor: radekone »

AF nie działa, bo go nie ma
Teraz doczytałem, to GA645 ma AF! I to na taki się ewentualnie zasadzę w takim razie.
nord pisze:co do pryzmatu.
Za kominek już też podziękuję, chyba że jako alternatywa. Ma sens wtedy, gdy robisz zdjęcia siedzącym ludziom :)
ModusOperandi pisze:Zawsze możesz zakupić Kieva 88 CM z kasetą 6x4.5
Nie, no bez przesady :-D
"Panie, ja to jak kiedyś zdjęcie zrobiłem to klisza pękła, i ch*j!"
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

radekone pisze:Za kominek już też podziękuję, chyba że jako alternatywa. Ma sens wtedy, gdy robisz zdjęcia siedzącym ludziom :)
I stojącym ;-)
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

J.A. pisze:
radekone pisze:Za kominek już też podziękuję, chyba że jako alternatywa. Ma sens wtedy, gdy robisz zdjęcia siedzącym ludziom :)
I stojącym ;-)
stojącym, ale wzrostu siedzącego psa.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
marcinfoto
-#
Posty: 127
Rejestracja: 22 lut 2011, 20:59
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: marcinfoto »

eee, bronisia z kominkiem jest fajna do wielu rzeczy, portret, całe postacie z większej odległości, jakieś pejzaże widoczki itd, ba nawet z kominka robiłem pionowe kadry chociaż nie było łatwo na początku ustawić sobie kadr w tym poprzewracanym widoczku :)

na standardowym 75 2,8 na prawdę można zdziałać sporo, poza standardem używałem jeszcze 40 f 4 50 f 2,8 105 ( chyba miało 3,5) i 150 3,5 , im więcej miałem szkieł tym ciężej było mi się zdecydować którego użyć plus 105 tki czy 150 tki taki że nie trzeba wchodzić na osobę fotografowaną żeby zrobić bliski portrecik, 40-tka i 50-tka fajna do wnętrza , pejzaży architektury itp szkoda tylko że te szkiełka ( poza standardem i 50-tką ) nie mają światła 2,8 jak w psixach .
Awatar użytkownika
morotegari
-#
Posty: 452
Rejestracja: 20 kwie 2008, 15:07
Lokalizacja: Legnica

Post autor: morotegari »

Też mam Bronicę ETRS.
Używam w zestawieniu kominek + korbka; wtedy mam malutki aparacik mieszczący się w trójkątnej kaburze na niewielką lustrzankę.
Z gripem i pryzmatem z pomiarem, kiedy potrzebuję szybkostrzelności i dokładniejszego kadrowania (kominka jeszcze w pełni nie opanowałem).

Moje szkła to: 40/4, 75/2.8 i 150/3.5. Ze wszystkich jestem zadowolony, szczególnie z 40-tki, rysuje cudnie. 75/2.8 trochę flaruje pod światło (dlatego lepiej kupić wersję EII lub PE). A 150/3.5 to takie poprawne szkiełko, nie ma się do czego przyczepić.

Bronica o formacie 645 występuje w kilku wersjach:
ETR - najstarsza, nie ma styków pod pryzmat z pomiarem
ETRC - okrojona ETR (nie ma możliwości zmiany kaset)
ETRS metalowa - pierwsza wersja ETRS, cała z metalu (taką mam ja)
ETRS plastikowa - późniejsza wersja, obudowa plastikowa, moim zdaniem mniej łupie lustrem
ETRSi - najnowsza wersja, ma TTL, MLU i co najważniejsze amortyzację lustra (pracuje najkulturalniej i najciszej)
Ostatnio zmieniony 02 sie 2013, 07:37 przez morotegari, łącznie zmieniany 1 raz.
marcinfoto
-#
Posty: 127
Rejestracja: 22 lut 2011, 20:59
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: marcinfoto »

Czyli o średniakach 645 zwłaszcza o bronce wiemy już sporo :D

do niej niestety nie da się podpiąć szkieł od psix'a , jeśli ktoś mógłby mi pomóc odnośnie przejściowki z szkieł psixa do mamiy , czy do wszystkich wersji 645 pasuje ta sama to będę wdzięczny :D
radekone
-#
Posty: 343
Rejestracja: 10 gru 2009, 11:51
Lokalizacja: Edingrad
Kontakt:

Post autor: radekone »

rbit9n pisze:stojącym, ale wzrostu siedzącego psa.
No właśnie w tym rzecz. Portrety robione od dołu są bezsensowne.
marcinfoto pisze:na standardowym 75 2,8 na prawdę można zdziałać sporo
Wychodzę z założenia, że im więcej obiektywów, tym gorsze zdjęcia.

No to są konkretne informacje, dzięki wszystkim.
Zatem wynajdę sobie jakąś ETRSi na szybko, a to zapamiętam:
morotegari pisze:dlatego lepiej kupić wersję EII lub PE
ETRSi - najnowsza wersja, ma TTL, MLU i co najważniejsze amortyzację lustra (pracuje najkulturalniej i najciszej
A jak w międzyczasie opchnę kwadraty, to może małego GA645 uda się w rozsądnej cenie upolować :-)
"Panie, ja to jak kiedyś zdjęcie zrobiłem to klisza pękła, i ch*j!"
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

rbit9n pisze:stojącym, ale wzrostu siedzącego psa.
Stojącym i to stojąc i to wzrostu fotografującego.
Przewagą kominków jest to, że nie trzeba kucać w trakcie fotografowania, bo aparat jest właśnie w tym idealnym miejscu w trakcie robienia zdjęcia stojącej postaci.
Nie jest ani z dołu, czyli z żabiej perspektywy, ani z góry czyli ptasiej. Jest w połowie wysokości modela.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
necropost
-#
Posty: 70
Rejestracja: 08 mar 2013, 04:28
Lokalizacja: worldwide

Post autor: necropost »

wydaje mi sie ze do wszystkich pasuje przejsciowka z bagnetu p/six, ja do swojej afd podpinalem i pasowalo

ja polecilbym ci 645afd , chyba ze nie zalezy ci na wielkosci to rb-tke z kasetka 6x4.5 wtedy masz do wyboru do koloru , 6x7, 6x6 jak bedziesz chciec tak sobie zrobisz:) widzialem i 6x8 na ebayu jako wersje motorised , ale nie wiem czy to nie pomylka bo jakos nigdzie sie nie moglem doczytac takiego rozmiaru klatki :)

pozdrawiam
mamiya lover:)
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

marcinfoto pisze:Czyli o średniakach 645 zwłaszcza o bronce wiemy już sporo :D

do niej niestety nie da się podpiąć szkieł od psix'a , jeśli ktoś mógłby mi pomóc odnośnie przejściowki z szkieł psixa do mamiy , czy do wszystkich wersji 645 pasuje ta sama to będę wdzięczny :D
no ale po co ci szkła do PSixa skoro w oryginale masz naprawdę dobra optykę za wcale nie duże pieniądze. no chyba, że to musi być coś alternatywnego, wówczas jest problem :lol:
J.A. pisze:
rbit9n pisze:stojącym, ale wzrostu siedzącego psa.
Stojącym i to stojąc i to wzrostu fotografującego.
Przewagą kominków jest to, że nie trzeba kucać w trakcie fotografowania, bo aparat jest właśnie w tym idealnym miejscu w trakcie robienia zdjęcia stojącej postaci.
Nie jest ani z dołu, czyli z żabiej perspektywy, ani z góry czyli ptasiej. Jest w połowie wysokości modela.
jeśli ma się 160cm wzrostu wszystko się zgadza. inaczej sprawa wygląda u ludzi nieco wyższych.. powiedzmy o jakieś 30 - 40 cm. :roll:
marcinfoto
-#
Posty: 127
Rejestracja: 22 lut 2011, 20:59
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: marcinfoto »

Na RB miałem kiedys ochote dopoki na gieldzie w stodole nie zobaczylem jej na zywo :D


krowa jakich mało :D do zabawy tylko z kasetka 6x4,5 to nie ma sensu sie z nia meczyc :)

Szkla psixowe jak dla mnie sa swietne do portretu, jasne i piekny bokeh czego u mamijowych raczej brakuje stad raczej bede poszukiwalem samego body bez szkla:)
Awatar użytkownika
ulv
-#
Posty: 262
Rejestracja: 13 lut 2009, 18:17
Lokalizacja: Kraśnik/Lublin
Kontakt:

Post autor: ulv »

Mam Fujice GS645 (mieszkowca z Fujinonem 75mm) od czterech czy coś koło tego (ok, w miedzy czasie wymieniłem egzemplarz w stanie gorszym na w lepszym kupując go od Japończyka zamieszkałego w US). Mały i wygodny. Solidnie wykonany. W niektórych egzemplarzach konieczna jest wymiana miecha, ale robi się to łatwo. Jest wariant z obiektywem stałym 60mm i z 45mm (bez dalmierza i to jest wersja Wide).

Optyka super ostra i ładne kontrastowa. Dalmierz czytelny z dobrze wyraźną plamką (ale w tym bardziej zmachanym było znacznie gorzej). Pomiar światła +/o/-. Fajnie zrobione przestawianie pierścieni czasu i przysłony razem (stała ekspozycja). Tu dłuższy mój wywód.

Miałem też dwa lata Mamiye 645 Super i z rok Bronice ETRS. Oba podobne i podobnie fajne ze wskazaniem na M645.
Trzydziestosześciostrzałowy Contax RX / Piętnastostrzałowa Fujica GS645 / Dwunastostrzałowa Bronica SQ-B / Jednostrzałowy Motylek 45
www.stegierski.com
necropost
-#
Posty: 70
Rejestracja: 08 mar 2013, 04:28
Lokalizacja: worldwide

Post autor: necropost »

marcinfoto pisze:Na RB miałem kiedys ochote dopoki na gieldzie w stodole nie zobaczylem jej na zywo :D

krowa jakich mało :D do zabawy tylko z kasetka 6x4,5 to nie ma sensu sie z nia meczyc :)
wiesz to tak jak z autami , jeden lubi hummery inny woli jezdzic tico i tak samo z tym , a co do kasetki polecana byla ze wzgledu na uniwersalnosc (rozne rozmiary dupek) wiec zadowolilaby moze rowniez i naszego pytajacego ktory cos szukal na 6x4.5

pozdrawiam
mamiya lover:)
ODPOWIEDZ