efekt szkicu - jaki negatyw ?

Ciemnia fotograficzna - Podzielcie się receptami wywoływaczy i efektami ich użycia z różnymi negatywami - mile widziane skany ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

necropost
-#
Posty: 70
Rejestracja: 08 mar 2013, 04:28
Lokalizacja: worldwide

efekt szkicu - jaki negatyw ?

Post autor: necropost »

Witam ! Przegladajac ktoras z ksiazek o wiadomej tematyce o ile pamiec mnie nie myli byla to fotografia wg. langforda widzialem pewien ciekawy efekt na ktorym zdjecie podobne bylo do szkicu. Bardzo chcialbym sobie teraz przypomniec jaki material pozwalal na uzyskanie takiego efektu ale nie moge jakos do tego dotrzec poniewaz sample ktore ogladam np wykonane Rollei'em ATP2.1 lub ATO1.1 to nie do konca to czego szukam. Czy ktos moglby cos podpowiedziec jaki to material by troche nakierowac mnie ? Bardzo zalezy mi na takim efekcie o ile materialy tego typu sa jeszcze dostepne.

Pozdrawiam
mamiya lover:)
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

autodafe pisze:wołanie z emulsją przyklejoną do szkła
A jak to zrealizować? I jaki to ma mieć sens?
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1897
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Post autor: powalos »

A nie odbywało się to na zasadzie kolejnego kopiowania kontrastowego negatywu na twardym papierze? Tzn robimy odbitkę pozytywową, z niej stykowy negatyw (na papierze), następnie kolejny pozytyw itd. aż do uzyskania zamierzonego efektu. Ewentualnie metodą fotoreliefu i później dalej jak poprzednio? Tak sobie głośno myślę. Pzdr.
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

autodafe pisze:Namoczyć fiszkę w wywoływaczu,
Miałem na myśli nie klisze płaskie, a coś bardziej rozpowszechnionego, np. 135, lub 120, bo nie zakładam by necropost, wziął się był za 4x5, czy 9x12.
autodafe pisze:przykleić do szyby, żeby uniemożliwić wymianę wywoływacza, a umożliwić wyłącznie dyfuzję w emulsji.
I tak z 10 razy (przynajmniej), bo szansa na to by tego wywoływacza starczyło na wywołanie jest dość znikoma. Zgaduję, że w emulsji zmieści się tak z 5 może 10 ml wywoływacza.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
bowie
-#
Posty: 204
Rejestracja: 06 wrz 2007, 10:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: efekt szkicu - jaki negatyw ?

Post autor: bowie »

necropost pisze:Czy ktos moglby cos podpowiedziec jaki to material by troche nakierowac mnie ?
Odpowiedź brzmi Kodak Technical Pan, niestety już nie produkowany, ale do dostania na ebay. Wywoływaczem przeznaczonym dla niego był technidol. Używając innych wywoływaczy można uzyskać bardzo kontrastowy efekt

Więcej np tutaj:
http://www.apug.org/forums/forum37/4744 ... l-pan.html
sweetek
-#
Posty: 481
Rejestracja: 08 kwie 2011, 20:45
Lokalizacja: lublin

Post autor: sweetek »

mam paczkę tego filmu i faktycznie jest mocno graficzny, kontrastowy, ma b. dobre krycie, daje się wołać w rodinalu i w zależności od stężenia daje półtony lub tylko kreskę.
bowie
-#
Posty: 204
Rejestracja: 06 wrz 2007, 10:46
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: bowie »

sweetek pisze:w zależności od stężenia daje półtony lub tylko kreskę.
możesz zapodać receptury?
necropost
-#
Posty: 70
Rejestracja: 08 mar 2013, 04:28
Lokalizacja: worldwide

Post autor: necropost »

O dokladnie o cos takiego mi chodzilo, wkoncu na flickrze znalazlem tez ciekawe rzczy z ATP tez calkiem niezle wychodzilo , ale kodak bije wszystko , ciekawe czy maco lub rollei produkuje jakis substytut tego kodaka jesli jest on niedostepny :( chociaz z zalozenia atp jest technicznym ortochromatykiem wiec moze jednak ?

autodafe , nie cos tam gdzies tam , tylko chcialem zapytac o ogolna klasyfikacje negatywow , poprostu o tym ktory to umozliwia i jednak potwierdzilo sie to co myslalem , co do autora ksiazki michael langford , dostepnosc w empiku - niestety nie widzialem w bibliotekach

J.A. no nie przeszedlem na wiekszy format , brak czasu w tej chwili a i spore koszty by dostosowac zabawki do takich szitek - koreksy , rolki , sam material no i aparat , moze jak wypuszcza przenosne 4x5 z wanderlust camera (ponoc uzbierali na start projektu) to sobie kupie na wyjazdy :)

dziekuje raz jeszcze i pozdrawiam
mamiya lover:)
ODPOWIEDZ