Rogonar-S 75 a 6x7

Obiektywy do aparatów i powiększalników.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
ulv
-#
Posty: 262
Rejestracja: 13 lut 2009, 18:17
Lokalizacja: Kraśnik/Lublin
Kontakt:

Rogonar-S 75 a 6x7

Post autor: ulv »

Mam wzmiankowanego Rogonara 75/4,5. Oficjalnie Rodenstock twierdzi, że jest do 6x6 i przy tym formacie jest wszystko cacy. Wkrótce jednak będę potrzebował zrobić odbitki z 6x7 (maks czterokrotne powiększenie) i czy to szkło wystarczy i nie zauważę winietowania i spadku ostrości po rogach, czy też szukać jakiegoś Rodenstocka lub Schneidera w zakresie 80-105mm?
Co ciekawe Rodagon 80 (5mm więcej na ogniskowej) oficjalnie już kryje 6x7.
Trzydziestosześciostrzałowy Contax RX / Piętnastostrzałowa Fujica GS645 / Dwunastostrzałowa Bronica SQ-B / Jednostrzałowy Motylek 45
www.stegierski.com
Awatar użytkownika
Jerzy
-# jr admin
Posty: 1353
Rejestracja: 26 lut 2007, 20:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Jerzy »

Specyfikacja specyfikacja, a życie życiem. Mam Apo-Componona 60, który choć teoretycznie do 4x4, to z 6x6 daje radę. Ale trzeba b. precyzyjnie ustawiać kadr, więc jednak używam 80. Z 75 powinno się udać 6x7...
I'm Winston Wolf. I solve problems.

http://foto.ujerzego.pl
Awatar użytkownika
ulv
-#
Posty: 262
Rejestracja: 13 lut 2009, 18:17
Lokalizacja: Kraśnik/Lublin
Kontakt:

Post autor: ulv »

Dzięki Jerzy. Sprawdziłem. Kryje 6x7 bezproblemowo. Zmierzyłem winietowanie - brak. Ostrość sprawdzona przy powiększeniu do, pi razy drzwi, 47x56cm (czyli maks przy świeceniu na stolik, a nie podłogę/ścianę) globalnie i na poziomie ziarna i rogi cud ostre. Czyli wygląda, że da radę ;-)
Trzydziestosześciostrzałowy Contax RX / Piętnastostrzałowa Fujica GS645 / Dwunastostrzałowa Bronica SQ-B / Jednostrzałowy Motylek 45
www.stegierski.com
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

ulv pisze:globalnie i na poziomie ziarna i rogi cud ostre
A czym to sprawdziłeś?
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
ulv
-#
Posty: 262
Rejestracja: 13 lut 2009, 18:17
Lokalizacja: Kraśnik/Lublin
Kontakt:

Post autor: ulv »

Poziom mikro lupką do ziarna, było podobnie ostre jak w pobliżu centrum obrazu. Poziom makro sprawdzałem ustawiając negatyw tak, aby dobrze widoczny, ostry i kontrastowy wzór (ubranie w czarno-białe paski) mieć w centrum, a potem ten sam w rogu i oglądałem przez zwykłą lupę. Jeszcze dla pewności odbije w formacie ~20x25, ale mimo, że badanie może było dalekie od pomiaru laboratoryjnego to nie powinno wyjść drastycznie źle.
Trzydziestosześciostrzałowy Contax RX / Piętnastostrzałowa Fujica GS645 / Dwunastostrzałowa Bronica SQ-B / Jednostrzałowy Motylek 45
www.stegierski.com
flonidan
-#
Posty: 471
Rejestracja: 14 lis 2009, 18:35
Lokalizacja: Gozdnica

Post autor: flonidan »

Ja bym sprawdził na największym powiększeniu rogi.Ale obiektyw powinien kryć 6x7.
jacek
Awatar użytkownika
ulv
-#
Posty: 262
Rejestracja: 13 lut 2009, 18:17
Lokalizacja: Kraśnik/Lublin
Kontakt:

Post autor: ulv »

Tak sprawdzę, ale powyżej ~60x70 cm (de facto 56x67cm) to już jestem poza zalecanym powiększeniem dla tego szkła (Rodenstock twierdzi, że jest to 2-10x z optimum dla 4x). Dodatkowo wątpię abym miał potrzebę robić taaaakie odbitki, a jak będę miał, to będzie to oznaczało, że są tacy, którzy za to zapłacą, a wtedy sprawię sobie Apo-Rodagon-N :-P
Trzydziestosześciostrzałowy Contax RX / Piętnastostrzałowa Fujica GS645 / Dwunastostrzałowa Bronica SQ-B / Jednostrzałowy Motylek 45
www.stegierski.com
flonidan
-#
Posty: 471
Rejestracja: 14 lis 2009, 18:35
Lokalizacja: Gozdnica

Post autor: flonidan »

Nie doczytałem ,że na dość dużym powiększeniu sprawdziłeś.Te rogonary to całkiem porządne obiektywy.Ja na alegro kupiłem powiększalnik za 150 zł(dursta z kolorową głowicą -niby uszkodzonego ,a tylko miał spalony halogen)właśnie z dokręconym rogonarem s 50mm i po wielu odbitkach do 30x40cm jest to ulubiony mój obiektyw.Chociaż spotkałem się z opiniami ,że to dolna nisza tych obiektywów .Mi wystarczy bo nie widzę różnicy w porównianiu z moim nikkorem.
jacek
ODPOWIEDZ