niskoczułe filmy, lub duszenie czułości.

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

cichy70
-#
Posty: 121
Rejestracja: 29 sie 2009, 16:00
Lokalizacja: świebodzin
Kontakt:

niskoczułe filmy, lub duszenie czułości.

Post autor: cichy70 »

jako, że moja łajka najkrótsze czasy ma 1/1000 a ja ostatnio mam jazdę, na dłubanie na przysłonie 1,5
to pojawia się problem czułości. mam efke 25 ale efke, jak to efke, brak powtarzalności.
kupiłem teraz Pan f50 i mam też Fp4+ czy ktoś dusił te filmy w dół ? o ile najbardziej ? jakieś uwagi co do duszenia ? z wywojek, rodinal, fx39 aculux 3 i d76 na stanie.
Awatar użytkownika
wuzet
-#
Posty: 45
Rejestracja: 28 lut 2011, 23:26
Lokalizacja: Rzeszów/Maidstone
Kontakt:

Post autor: wuzet »

Ja w takich sytuacjach na średniaku (też max. 1/1000 sek) używam filtru Hoya ND, regulowanego (1,5 do 9 stopni)
wuzet.info
cichy70
-#
Posty: 121
Rejestracja: 29 sie 2009, 16:00
Lokalizacja: świebodzin
Kontakt:

Post autor: cichy70 »

nie chcę filtrów, wiem, można, ale nie chcę, hoyi bez urazy, tym bardziej :)
mam pomarańczki, heliopana i BW ale nie ratują sprawy w dobrym świetle.
Awatar użytkownika
ModusOperandi
-#
Posty: 665
Rejestracja: 12 gru 2010, 08:35
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Post autor: ModusOperandi »

Pan F+ da się pociągnąć na 25 i 12 ISO
Zasadniczo to ona słuszna jest... ta koncepcja...
cichy70
-#
Posty: 121
Rejestracja: 29 sie 2009, 16:00
Lokalizacja: świebodzin
Kontakt:

Post autor: cichy70 »

na 25 jest nawet w datashicie, ale masz jakieś doświadczenia z @12 ? jak wołać i w czym ?
kupiłem własnie puchę 30,5m na allegro za 170 zeta pana f z 2007 roku.
Awatar użytkownika
przemur
-#
Posty: 498
Rejestracja: 26 mar 2010, 18:11
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: przemur »

Osobiście zacząłbym od świecenia na ISO 12 i wołania w Rodinalu przez ok. 60% normalnego czasu.

EDIT: nie wiem ktorą 50-tke f/1.5 masz, ale domyślam się że Summara albo nawet Summarita. To nie są obiektywy tak kontrastowe jak te współczesne, więc relatywnie dłuższe wołanie pewno powinno jego brak trochę zkompensować.
cichy70
-#
Posty: 121
Rejestracja: 29 sie 2009, 16:00
Lokalizacja: świebodzin
Kontakt:

Post autor: cichy70 »

akuratnie mam rumcajsa sonnara 50 f 1,5 kontrastowy, idealnie :)
do tego rumcajsa biogona 35 f 2 też sroce spod ogona nie wypadł :)
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

przemur pisze:Osobiście zacząłbym od świecenia na ISO 12 i wołania w Rodinalu przez ok. 60% normalnego czasu.
A czemu rodinal?
Tu wręcz warto by użyć wywoływacza prawdziwie drobnoziarnistego, który z natury obniża czułość, czyli nie wykorzystuje nominalnej czułości. Przecież to ich wada, która tu paradoksalnie będzie zaletą. Z setki robi się na dzień dobry dwudziestka piątka.
A z gotowych Atomal, Perceptol, Microdol-X. Tu mamy spadek czułości o 50%, czyli ze 100 na 50, tylko nie wolno używać tabel dołączonych do tych wywoływaczy, bo wszystkie czasy w nich zawarte dotyczą "forsowania". Trzeba skrócić czasy o ok. 25-35% i mamy wywołanie na niższą czułość.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
przemur
-#
Posty: 498
Rejestracja: 26 mar 2010, 18:11
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: przemur »

J.A. pisze:
przemur pisze:Osobiście zacząłbym od świecenia na ISO 12 i wołania w Rodinalu przez ok. 60% normalnego czasu.
A czemu rodinal?
Tu wręcz warto by użyć wywoływacza prawdziwie drobnoziarnistego, który z natury obniża czułość, czyli nie wykorzystuje nominalnej czułości. Przecież to ich wada, która tu paradoksalnie będzie zaletą. Z setki robi się na dzień dobry dwudziestka piątka.
A z gotowych Atomal, Perceptol, Microdol-X. Tu mamy spadek czułości o 50%, czyli ze 100 na 50, tylko nie wolno używać tabel dołączonych do tych wywoływaczy, bo wszystkie czasy w nich zawarte dotyczą "forsowania". Trzeba skrócić czasy o ok. 25-35% i mamy wywołanie na niższą czułość.
100% - taki wywoływacz byłby najlepszy... jednak nie było go na liście. :) Rodinal nie wyzyskuje pełnej czułości, choć pewnie w sporo mniejszym stopniu. W tych filmach ziarno raczej nigdy nie jest problemem, a przy krótszym wywoływaniu będzie jeszcze mniejsze.

Apropo wywoływaczy obniżających czułość - kiedyś byłem niemal zakochany w Rollei RLS - ale koszmarny brak powtarzalności mnie do niego skutecznie znięchęcił.
cichy70
-#
Posty: 121
Rejestracja: 29 sie 2009, 16:00
Lokalizacja: świebodzin
Kontakt:

Post autor: cichy70 »

dzięki za informacje, powiedzcie mi jeszcze która z tych trzech, wywojka najbardziej zbliżona charakterem do rodinalu lub FX 39, ewentualnie, która z nich jest najbardziej "klasyczna" :)

[ Dodano: Pon 08 Kwi, 2013 ]
kupiłem perceptol, zobaczymy :)
Awatar użytkownika
zieloo
-#
Posty: 554
Rejestracja: 28 gru 2007, 10:44
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: zieloo »

Atomal 1+2 całkiem dobrze się spisuje do takich zadań, czułość faktycznie około 50% nominalnej. Żeby uzyskać pudełkową to trzeba się nieźle namachać, a są cwaniaki co jeszcze w nim forsują ;) Niemniej jednak, ostrość i ziarno na bardzo dobrym poziomie, wydaje mi się, że spełni Twoje oczekiwania. A i drogi specjalnie nie jest, w sam raz na próbki.
cichy70
-#
Posty: 121
Rejestracja: 29 sie 2009, 16:00
Lokalizacja: świebodzin
Kontakt:

Post autor: cichy70 »

dostałem pakę Atomalu od rbita, więc na pewno skorzystam, ino perceptol wykończę :)
dadan_mafak
-#
Posty: 823
Rejestracja: 09 lut 2009, 15:31
Lokalizacja: Międzyrzecz
Kontakt:

Post autor: dadan_mafak »

Slaby wywolywacz i jak najczestsze mieszanie...taka jest recepta na zwalenie czulosci.
cichy70
-#
Posty: 121
Rejestracja: 29 sie 2009, 16:00
Lokalizacja: świebodzin
Kontakt:

Post autor: cichy70 »

hubert dobra rada, jak zwykle pomógł, wyszło zarąbiaście
ODPOWIEDZ