Kolodion -naswietlanie z negatywu ???

Fotografia alternatywna - Czyli coś innego niż wszyscy ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

yaki
-#
Posty: 47
Rejestracja: 14 lis 2012, 12:56
Lokalizacja: bydgoszcz

Kolodion -naswietlanie z negatywu ???

Post autor: yaki »

czy Orientujecie się jak plyty kolodionowe naswietlac z negatywu, podoaja mi sie efekty ale nie wiem na czym rzecz polega?

pozdr 4 us

yaki
Ostatnio zmieniony 26 mar 2013, 23:16 przez yaki, łącznie zmieniany 1 raz.
Yaki
MirekM
-#
Posty: 81
Rejestracja: 18 mar 2010, 20:41
Lokalizacja: Jaworzno

Post autor: MirekM »

Co prawda nie mam nic przeciwko takiej metodzie uzyskiwania kolodionów, ale stawiam znak równości z nielegalnym dopingiem w sporcie. Różnica jest taka że kolodioniści grają fair i informują o takiej metodzie wykonania.
yaki
-#
Posty: 47
Rejestracja: 14 lis 2012, 12:56
Lokalizacja: bydgoszcz

Post autor: yaki »

formalnie zgadzam sie z toba, ale ja nie kumam purystów , dla mnie wazny jest tylko efekt , bo chyba o to w tym chodzi, a ta metoda daje spore mozliwosci
Yaki
asia_ursus
-#
Posty: 141
Rejestracja: 08 lip 2012, 17:48
Lokalizacja: Rumia

Post autor: asia_ursus »

Też uwazam, ze liczy się końcowy efekt.

Jest wybór wykonania a to najwazniejsze. Jedni wolą naświetlac w wielkiej kamerze, inni moga zrobić z negatywu, a jeszcze inni robią ambrotypię w rozmiarze np. 50 x60 cm rzucając obraz z rzutnika cyfrowego.

jesli efekt końcowy jest akceptowalny? dlaczego niemielibysmy korzystac z nowych i starszych technik wspólnie?

Podobnie jest z gumą dwuchromianową. nie mam kamery wielkoformatowej ale moge wydrukowac negatyw z lasera za 2,50. Czy obraz końcogo produktu nie będzie gumowy? Oczywiście, że bedzie.
Fikumiku
-#
Posty: 556
Rejestracja: 24 sie 2009, 09:46
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Fikumiku »

Jak zwykle moi drodzy diabeł tkwi w szczegółach:)...
Jeżeli zrobisz gume z negatywu drukowanego na folii...lub w jaki kolwiek sposób...zawsze masz do czynienia z punktem:)...w niektórych gumach jest to widoczne w innych nie....tak samo z kolodionem

Zaletą tego procesu(z tego co się oriętuję choć mogę się mylić) jest to że rozdzielczość dobrze wykonanej płyty jest większa niż materiałów dostępnych współcześnie:).....

nie ma to znaczenia jeśli ktoś chce mieć efekty bylejkości:)...zresztą ostatnio bylejakość w modzie:)....
Maluje bez farb.

http://niewdana.pl/
asia_ursus
-#
Posty: 141
Rejestracja: 08 lip 2012, 17:48
Lokalizacja: Rumia

Post autor: asia_ursus »

Fikumiku pisze:
nie ma to znaczenia jeśli ktoś chce mieć efekty bylejkości:)...zresztą ostatnio bylejakość w modzie:)....
Nie zgodzę się z tym. Co najwyżej powiedziałabym, że eksperymenty.

Nie ulega wątpliwości, że wielki format z założenia ma lepszą jakość.

A guma z folii... czy widać punkt... może i widać ale po wywołaniu gumy i tak nie ma to znaczenia, bo przecież właśnie niezgarbowana guma tak punktowo odpada. - czy to wygląda bylejako? jesli fotograf o to zadba - wygląda ostro i dobrze.
Fikumiku
-#
Posty: 556
Rejestracja: 24 sie 2009, 09:46
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Fikumiku »

Moja Droga...eksperymenty wymagają systematyczności...i obeznania w temacie.....Ja osobiści jestem przeciwny szukania przypadku w przypadku:)...to bez sensu...ale to mój gust a o nim się nie dyskutuje:P..;)
Maluje bez farb.

http://niewdana.pl/
junkers_ju-87
-#
Posty: 534
Rejestracja: 25 lut 2010, 21:41
Lokalizacja: Świnoujście

Re: Kolodion -naswietlanie z negatywu ???

Post autor: junkers_ju-87 »

yaki pisze:czy Orientujecie się jak plyty kolodionowe naswietlac z negatywu, podoaja mi sie efekty ale nie wiem na czym rzecz polega?

pozdr 4 us

yaki
Nigdy nie zajmowałem się technikami szlachetnymi jak guma ale mam takie pytanie.
Z tego co się wyczytałem , do naświetlania gumy potrzebujemy światła UV , czyli słońce albo żarówka UV
A jak by wyglądała sprawa gdyby do naświetlania uzyć powiększalnika z żarówką UV ?
ju_87
Fikumiku
-#
Posty: 556
Rejestracja: 24 sie 2009, 09:46
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Fikumiku »

musi być to mocne światło....Gumiści użwyają 2 halogenów 1000 W :)....albo długie czasy z 500 W....ale możesz próbować...
Maluje bez farb.

http://niewdana.pl/
asia_ursus
-#
Posty: 141
Rejestracja: 08 lip 2012, 17:48
Lokalizacja: Rumia

Re: Kolodion -naswietlanie z negatywu ???

Post autor: asia_ursus »

junkers_ju-87 pisze: A jak by wyglądała sprawa gdyby do naświetlania uzyć powiększalnika z żarówką UV ?
Myślę, że trochę szkoda powiększalnika - długie czasy naświetlania. Jeśliby naświetlać bez obiektywu - bo go również szkoda, to myślę że za słabe światło.

Ja używam halogenu 1000. I jest spoko
yaki
-#
Posty: 47
Rejestracja: 14 lis 2012, 12:56
Lokalizacja: bydgoszcz

Post autor: yaki »

"..w niektórych gumach jest to widoczne w innych nie....tak samo z kolodionem "

co masz na mysli mowiac o punktach w przyp. kolodionu?
Yaki
ODPOWIEDZ