Poszukuje fajnego aparatu klasycznego

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2341
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Post autor: mrek »

rbit9n pisze:
technik219 pisze:Przy braku baterii, niestety, tylko 1/60, B.
przy braku baterii (lub przy słabej baterii) om-2n podnosi lustro i je blokuje, odcinając jednocześnie zasilanie aparatu (strona ósma instrukcji obsługi). nie wiem jak inne, ale chyba podobnie, bo w moim om-20 było tak samo.
Dziwne. OM-2 S/P bez baterii działa na 1/60 oraz B.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

om-2 s/p ma migawę od om-4ti, a tam jak szczwół plamisty stoi, że elektronicznie jest regulowana ogólnie, a mechanicznie w B i 1/60s.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Blokowanie aparatu przy słabej baterii następuje wyłącznie jeśli ustawiony jest na "niebieskie czasy".Dla ustawienia manualnego (bez baterii) trzeba przełączyć pierścień czasów na czerwone 1/60 lub B przy wciśniętym "dzyngielku" po lewej stronie obiektywu u dołu. Do opuszczenia lustra służy przełącznik "battery chek/reset".
Lux mea lex
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Tyle, że OM 4Ti blokuje lustro w górnym położeniu jak ma słabe baterie. Wiem bo dzięki tej usterce, wieki temu kupiłem takiego na jakimś niemieckim pchlim targu (flomarku) za 20 marek zachodnioniemieckich.
Dokładnie jak to opisał technik
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
szable
-#
Posty: 532
Rejestracja: 29 maja 2009, 21:47
Lokalizacja: Świnoujście
Kontakt:

Post autor: szable »

a wracając do początku wątku, to czy Praktika nie jest fajnym aparatem klasycznym ? Wymień kolego model na MTL 5B lub 50 i będziesz miał wizjer z klinami do ustawiania ostrości i czego tu więcej szukać ?

Przed zdradą małego obrazka na rzecz średniego też przerabiałem dylemat "lepszego" aparatu na film 135 , systemu który da o wiele ostrzejsze obiektywy itp.
Poszukiwania trwały z rok czasu.
Ale przypadkiem udało mi się wywołać kiedyś film ILFORD PAN F50 troszkę krócej niż podaje internet i okazało się, że obiektywy w Praktice są wystarczająco ostre (mówię o np Pentaconie 28mm) . Klatki z tego filmu są ostre jak brzytwa i nie mają widocznego ziarna nawet przy powiększeniu 30x40cm. Wychodzi na to , że tajemnica ostrych i bezziarnistych obrazów tkwi w technice wywoływania czyli w tym najsmaczniejszym know-how ciemniowym.

Nie wiem, czy robi to różnicę, czy mam obraz 30x40 z Pentakona 28mm za 100zł czy 40x50 z Jakiegoś Zeissa za 800zł. i tak większość z małego obrazka to 13x18 czy 18x24.

W efekcie i tak robię średnim formatem, ale to już inna bajka. pozdrawiam.
Ligo
-#
Posty: 11
Rejestracja: 23 gru 2012, 18:14
Lokalizacja: IL

Re: Poszukuje fajnego aparatu klasycznego

Post autor: Ligo »

titomax pisze:Tak jak w temacie poszukuje jakieś fajnego wmiare dobrego aparatu klasycznego,do tej pory używałem zenita potem zamieniłem go na praktice mtl3
Używałem kiedyś MTL-3 zawodowo. Pomimo DDR-owskiego pochodzenia, to bardzo dobry aparat. Dziś mam różne analogowe małoobrazkowce w kolekcji, ale rzadko któregoś używam. Jedynie, aby czasem przestrzelać i by się całkiem nie zastał.
Po prostu się nie opłaca. Koszty spore, a efekt wcale nie lepszy, jak na przyzwoitej cyfrze.
Zdjęcia robię dziś amatorsko. Na codzień cyfra, od święta Hasek.
Moim zdaniem zachowaj Prakticę na półce i spróbuj średniaka.
Jak pisze szable, to inna i naprawdę dużo fajniejsza bajka. Jest fun ;-)
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

technik219 pisze:Blokowanie aparatu przy słabej baterii następuje wyłącznie jeśli ustawiony jest na "niebieskie czasy".Dla ustawienia manualnego (bez baterii) trzeba przełączyć pierścień czasów na czerwone 1/60 lub B przy wciśniętym "dzyngielku" po lewej stronie obiektywu u dołu. Do opuszczenia lustra służy przełącznik "battery chek/reset".
sprawdziłem moje dwa om-2n i co? oba bez baterii się blokują, żarówno w trybie automatycznym, jak i manualnym, także na wspomnianym czasie 1/60s. tylko reżym B działa. czyżby zepsute?
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2341
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Post autor: mrek »

rbit9n pisze:
technik219 pisze:Blokowanie aparatu przy słabej baterii następuje wyłącznie jeśli ustawiony jest na "niebieskie czasy".Dla ustawienia manualnego (bez baterii) trzeba przełączyć pierścień czasów na czerwone 1/60 lub B przy wciśniętym "dzyngielku" po lewej stronie obiektywu u dołu. Do opuszczenia lustra służy przełącznik "battery chek/reset".
sprawdziłem moje dwa om-2n i co? oba bez baterii się blokują, żarówno w trybie automatycznym, jak i manualnym, także na wspomnianym czasie 1/60s. tylko reżym B działa. czyżby zepsute?
Mój OM-2 pozbawiony baterii działa na B, tak samo OM-2 S/P działa na B oraz na 1/60. Więcej Olków nie pamiętam.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
ODPOWIEDZ