sonnar 180/2,8 legenda?

Obiektywy do aparatów i powiększalników.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

JaZ99
-#
Posty: 858
Rejestracja: 02 gru 2008, 15:57
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Post autor: JaZ99 »

technik219 pisze: Przywołany przez niego "badacz" Wołosow, o którym nie słyszałem, zaleca podobno fotografowanie jakiejś tablicy testowej z odległości 4 (!) metrów.
Zależy, jaką masz tablicę testową. Jeśli na przykład taką wydrukowaną na własnej (dobrej) drukarce, to aby na negatywie/slajdzie uzyskać odpowiednią gęstość prążków, trzeba daleko odejść, na 4 metry albo dalej.

Dokładnie jest to opisane tutaj: http://www.normankoren.com/Tutorials/MTF5.html
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Ale przecież nikt nie twierdzi, że nie nadaje się on do małego obrazka. Nadaje się jak najbardziej. Jako wersja dla "dwuformatowców" (Pentacon i Praktica) jest OK. Po co fotograf pracujący w tych dwu formatach miałby kupować dwa obiektywy, jeśli może mieć jeden? Dwadzieścia-trzydzieści lat temu trochę inaczej podchodzono do spraw komercji, zwłaszcza na wschód od Łaby. Zresztą... pogoń za rozdzielczością jest cechą naszych czasów. Małe matryce, materiały klasyczne o wysokiej rozdzielczości. A wtedy nawet nie było potrzeby konstruowania obiektywów dla potrzeb normalnej fotografii (dla wojska -to co innego) i był to proces żmudny wobec braku komputerów. Jakie rozdzielczości miały ówczesne materiały fotograficzne? Od 60 do 80-90 linii/mm. I to w warunkach laboratoryjnych. Dla pełnego wykorzystania ich właściwości w zupełności wystarczał Tessar - zwany orlim okiem (obecnie pod względem rozdzielczości nie wyróżniający się niczym szczególnym - pomijam jego inne cechy). I Sonnar 2,8/180 też wystarczał.
Dla przykładu:
http://foto.recenzja.pl/Subjects-index- ... id-11.html
http://foto.recenzja.pl/Subjects-index- ... eid-5.html
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10070
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Ależ technik219u, ja temu nie zaprzeczam, zwróciłem jedynie uwagę na to iż warunki brzegowe dla ego szkła to nie średni format, a mały obrazek, co prawda nie crop, ale ile razy ciąłeś fragment mniejszy od obecnego cropa z filmu powiedzmy Fotopan FF, czy nawet CD?
I chyba obaj piszemy o tym samym tylko w trochę innym języku.
Krótko. Kiedyś liczyło się co jest na zdjęciu - wystarczy popatrzeć na z innego wątku siermiężne Советскойе Фото, teraz liczy się niby też, ale jakoś inaczej.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
salem
-#
Posty: 3
Rejestracja: 18 mar 2013, 10:35
Lokalizacja: Bieszczady

Post autor: salem »

J.A. pisze:Ależ technik219u, ja temu nie zaprzeczam, zwróciłem jedynie uwagę na to iż warunki brzegowe dla ego szkła to nie średni format, a mały obrazek, co prawda nie crop, ale ile razy ciąłeś fragment mniejszy od obecnego cropa z filmu powiedzmy Fotopan FF, czy nawet CD?
I chyba obaj piszemy o tym samym tylko w trochę innym języku.
Krótko. Kiedyś liczyło się co jest na zdjęciu - wystarczy popatrzeć na z innego wątku siermiężne Советскойе Фото, teraz liczy się niby też, ale jakoś inaczej.
należy dodać, że Sonnar 180/2,8 występuje także z powłokami MC, ta wersja jest czarna bez zebry, prawdę powiedziawszy, pomijając te zawłośći testowe, zostawiłem sobie z dawnych czasów ten obiektyw w wersji "zebra", zdążył nabrać glonów i wymagał czyszczenia, zrobiłem to sam, podpinam czasami do pęłnej cyfrowej klatki do portretów / Canon 5D,mkII / na statywie jest dobrze można wykorzystać jego minimalną głebię ostrośći, ustawić dobrze ostrość, z ręki jest już gorzej ale coś za coś. Za super ostrośćią w portrecie nie gonię - nie muszę oglądąć kżdej rzęsy osobno, plastyka obrazu doskonała / tak czb jak i kolor/ i jako uzupełnienie polecam, podobie jak krótszego biometara 120/2,8. Co do efektów na cropie to już nie zabieram głosu - próbowałem na 350 ale nędza wyszła i nie powtarzałem.
Tomcioc
-#
Posty: 21
Rejestracja: 17 mar 2013, 22:59
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Post autor: Tomcioc »

mam taki wynalazek: Sonnar 200/2,8 MC na M42. Nie wiem czy on tam optycznie lepszy czy gorszy od 180/2,8 - mi pasuje.
NikTaki
-#
Posty: 23
Rejestracja: 06 maja 2013, 10:52
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Post autor: NikTaki »

Rozbierał ktoś tego Sonnara? Zastały mi się listki przesłony i nie wiem czy w niego ingerować, czy oddać do osoby, która się na tym zna. A jak oddać, to do kogo? Mieszkam na zachodnim pomorzu :)

Pozdrawiam!

http://www.suaudeau.eu/memo/rep/KZJSonnar.html

Wstawiam rozbiórkę jakby ktoś szukał.
ODPOWIEDZ