Mamiya 645 Pro prośba - rozwiązanie problemu!

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
PAMPKIN
-#
Posty: 7
Rejestracja: 20 lut 2013, 11:31
Lokalizacja: Opalenica

Mamiya 645 Pro prośba - rozwiązanie problemu!

Post autor: PAMPKIN »

Witajcie! Przyjechała do mnie M645Pro z USA pobawiłem się troszkę na sucho i było OK - w kasecie Polaroida był jeszcze wkład i było OK zrobiłem kilka zdjęć. Rozłożyłem aparat na moduły i złożyłem ponownie, załadowałem film 120 i tu zaczęło się robić źle - tj. aparat przewija filmy do końca (zwija) migawka nie działa, na sucho także - co mogłem zrobić źle?
Awatar użytkownika
wosk
-#
Posty: 979
Rejestracja: 06 mar 2007, 22:26
Lokalizacja: Mazury
Kontakt:

Post autor: wosk »

Dość skąpo opisujesz zaistniałą sytuację: aparat zwija film do końca, tzn. nie naciąga migawki i nie blokuje się po przesunięciu klatki, tylko jedzie dalej? Masz grip, czy korbkę? Jesteś pewny, że założyłeś poprawnie film - ważne jest odpowiednia orientacja rolek, a potem przy wkładaniu do kasety wkład musi wejść na swoje miejsce i "potwierdzić" to kliknięciem. Korbką można kręcić w kółko na "sucho", przy źle założ. filmie mogłoby się tak zdarzyć.
Jeśli nie masz pewności - zobacz film na YouTube - jest ich kilka.
Jest też kilka elementów które mogą blokować działanie migawki: nie wyciągnięty Dark Slide z kasety, a także jeśli ustawisz pokrętło czasu na A lub AEL a nie masz pryzmatu z pomiarem. Sprawdź też baterię - jeśli jest słaba też mogą dziać sie nieprzewidywane rzeczy. Na razie nic innego nie przychodzi mi do głowy, a może rozwiązanie jest jeszcze prostsze ;-) Napisz jak sobie poradzisz...
Awatar użytkownika
PAMPKIN
-#
Posty: 7
Rejestracja: 20 lut 2013, 11:31
Lokalizacja: Opalenica

Post autor: PAMPKIN »

wosk pisze:Dość skąpo opisujesz zaistniałą sytuację: aparat zwija film do końca, tzn. nie naciąga migawki i nie blokuje się po przesunięciu klatki, tylko jedzie dalej? Masz grip, czy korbkę? Jesteś pewny, że założyłeś poprawnie film - ważne jest odpowiednia orientacja rolek, a potem przy wkładaniu do kasety wkład musi wejść na swoje miejsce i "potwierdzić" to kliknięciem. Korbką można kręcić w kółko na "sucho", przy źle założ. filmie mogłoby się tak zdarzyć.
Jeśli nie masz pewności - zobacz film na YouTube - jest ich kilka.
Jest też kilka elementów które mogą blokować działanie migawki: nie wyciągnięty Dark Slide z kasety, a także jeśli ustawisz pokrętło czasu na A lub AEL a nie masz pryzmatu z pomiarem. Sprawdź też baterię - jeśli jest słaba też mogą dziać sie nieprzewidywane rzeczy. Na razie nic innego nie przychodzi mi do głowy, a może rozwiązanie jest jeszcze prostsze ;-) Napisz jak sobie poradzisz...
Moja konfiguracja to dokładnie:
- Mamiya 645 PRO body
- AE Prism Finder FE401
- Power Drive Grip WG401
- 120 Roll Film Holder HA401
- Polaroid Pack Film Holder HP401
Zakładałem filmy na raczej dobrze (sprawdziłem sobie na youtube) więc to nie to, na pusto bez rollkasety też powinien naciągać migawkę a tylko przewija co dziwne o naciśnięciu Battery Check też to robi, baterie wymieniłem na nowe i to samo!
Było: wiele
Jest: Minox 35, Ricoh 500G
Awatar użytkownika
wosk
-#
Posty: 979
Rejestracja: 06 mar 2007, 22:26
Lokalizacja: Mazury
Kontakt:

Post autor: wosk »

PAMPKIN pisze:...tylko przewija co dziwne o naciśnięciu Battery Check też to robi, baterie wymieniłem na nowe i to samo!
To w ogóle dziwaczne zachowanie - przewijanie przy użyciu kontrolki baterii :!:
Dobrze by było odłączyć gripa i spróbowac podziałać manualnie korbką, ale pewnie jej nie masz. Zrób jeszcze taki test: przełącz na multiekspozycję - po prawej stronie body switch na multi - powinna się naciągać migawka, ale bez przesuwu filmu. Jesli będzie to samo, to być może jest problem z elektroniką aparatu.

[ Dodano: Czw 21 Lut, 2013 ]
Poprzeczyszczaj jeszcze styki w poszczególnych modułach - może coś gdzieś nie kontaktuje, albo kontaktuje za bardzo ;-)
Awatar użytkownika
PAMPKIN
-#
Posty: 7
Rejestracja: 20 lut 2013, 11:31
Lokalizacja: Opalenica

Post autor: PAMPKIN »

OK troszkę trwało i tak zakupiłem korbkę i przeczyściłem styki (nic nie dało), w którą stronę powinna kręcić się korbka aby było OK?
Było: wiele
Jest: Minox 35, Ricoh 500G
Awatar użytkownika
wosk
-#
Posty: 979
Rejestracja: 06 mar 2007, 22:26
Lokalizacja: Mazury
Kontakt:

Post autor: wosk »

Zamilkłeś, więc myślałem, że oddałeś aparat do serwisu ;-)
No cóż, korbka obraca się zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Przy założonym filmie wykonuje jeden pełny obrót i blokuje się w poprzednim położeniu (daje to naciąg migawki i przesuw klatki). Bez filmu po przestawieniu na multiekspozycję jeden pełny obrót naciąga migawkę.
Awatar użytkownika
PAMPKIN
-#
Posty: 7
Rejestracja: 20 lut 2013, 11:31
Lokalizacja: Opalenica

Post autor: PAMPKIN »

Patrząc na korpus mam obiektyw z prawej strony i kręcę korbką zgodnie z ruchem wskazówek zegara i wygląda na to że film by się przewijał gdyby był kasecie a i migawka się nie naciąga bo nie idzie jej wyzwolić kręcę korbą w prawo ile chcę jak chcę pięć razy wokół osi to zrobię pięć obrotów i nic się nie blokuje. W lewo nawet nie drgnie - na multi to samo!

Dobry serwis to??
Było: wiele
Jest: Minox 35, Ricoh 500G
Awatar użytkownika
wosk
-#
Posty: 979
Rejestracja: 06 mar 2007, 22:26
Lokalizacja: Mazury
Kontakt:

Post autor: wosk »

Spróbuj u P. Adamczyka. TU jest odpowiedni wątek.
Daj znać o diagnozie i efekcie...
Awatar użytkownika
PAMPKIN
-#
Posty: 7
Rejestracja: 20 lut 2013, 11:31
Lokalizacja: Opalenica

Post autor: PAMPKIN »

Dzięki za info zadzwonię i spróbuję zawalczyć. Póki co pozdrawiam i dam znać jak poszło!

[ Dodano: Pią 10 Maj, 2013 ]
Aparat wrócił, pan Wiesław stwierdził, że coś tam się zablokowało ale nie wiadomo od czego ale podobno czasami ale rzadko tak się dzieje. Po rozkręceni ruszył. Aparat został przeczyszczony i przy okazji naprawił mi jeden z obiektywów. Gratis dorzucił zaślepkę baterii do body. Oczywiście naprawa nie za darmo, ale warto było polecam!

[ Dodano: Pią 24 Maj, 2013 ]
Mineło troszkę czasu i śmiga, aż miło!
Było: wiele
Jest: Minox 35, Ricoh 500G
ODPOWIEDZ