Kodak TMAX i TRIX

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
ModusOperandi
-#
Posty: 665
Rejestracja: 12 gru 2010, 08:35
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Post autor: ModusOperandi »

rbit9n pisze:(...)tak czy siak, przeterminowanego t-max'a przewalonego na 1600 nie wołałbym w rodinalu, prędzej bym polecił microphen, który dodatkowo podnosi czułość pudełkową.P.
Się zgodzę jak najbardziej!
Jeżeli film naświetliłbyś nominalnie, to śmiało możesz go moczyć w Rodinalu. Ponieważ przeterminowany film dodatkowo popchałeś o dwie działki - wywoływałbym w czymś, co pozwala na forsowne wywoływanie. Microphen z pewnością jest takim wywoływaczem.
Rodinal lepiej się sprawuje przy ciągnięciu w 'dół' czułości filmu...
Zasadniczo to ona słuszna jest... ta koncepcja...
marcinfoto
-#
Posty: 127
Rejestracja: 22 lut 2011, 20:59
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: marcinfoto »

dzięki za dodatkowe informacje . Od początku zabawy w wołanie wołam tylko na tym R09 który kupiłem napoczęty wraz z resztą chemii dlatego chciałem go już skończyć do końca, ,mam jeszcze nowy nierozpieczętowany tetenal ultrafin , on byłby lepszy do tego celu czy podobnie jak R09?

z filmami b&w po terminie które posiadam to różnie, ale ten tmax jest akurat ze szpuli z której film już wołałem i wyszedł ok, jednak z filmami po terminie częsta wada to fakt że jest za ciemno , czyli np jak mi wzkazuje przysłone 4,0 to zapodać 2,8 czy to za duże prześwietlenie? :)

pozdrawiam
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

marcinfoto pisze:mam jeszcze nowy nierozpieczętowany tetenal ultrafin , on byłby lepszy do tego celu czy podobnie jak R09?
Plus? Bo jak nie plus to raczej nie. Ultrafin Plus tak. W rozcieńczeniu 1:4.
marcinfoto pisze:jednak z filmami po terminie częsta wada to fakt że jest za ciemno , czyli np jak mi wzkazuje przysłone 4,0 to zapodać 2,8 czy to za duże prześwietlenie? :)
Każdy rodzaj filmu, powinno się skalibrować. A filmy po terminie tym bardziej. I nie powinno się ich kupować na sztuki, tylko od razu powiedzmy z 10. Jeden poświęcić na wymacanie co i jak, a na reszcie już robić.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

j.w. do pchania tylko U+. porządna broszura z tabelami czasów dla wywoływaczy tetenala znajduje się pod tym linkiem: http://chomikuj.pl/wteklocki/foto+-+che ... 483506.pdf
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
cichy70
-#
Posty: 121
Rejestracja: 29 sie 2009, 16:00
Lokalizacja: świebodzin
Kontakt:

Post autor: cichy70 »

LC 29 też sroce spod ogona nie wypadło, jeżeli o pchanie chodzi.
tutaj na HP5+@ 3200
Obrazek
dadan_mafak
-#
Posty: 823
Rejestracja: 09 lut 2009, 15:31
Lokalizacja: Międzyrzecz
Kontakt:

Post autor: dadan_mafak »

Ja mysle, ze na sali byla bomba rteciowa co podnioslo czulosc filmu (taki stary sposob, dzisiaj juz zapomniany) a sztuczna mgla spowodowala niski kontrast powyzeszgo zdjecia.

Jestem pewien, ze tak bylo...tak musialo byc. Wiem choc mnie nie bylo...
cichy70
-#
Posty: 121
Rejestracja: 29 sie 2009, 16:00
Lokalizacja: świebodzin
Kontakt:

Post autor: cichy70 »

słuchaj bombo, chcesz w trąbę ? :)
to ja tu film pokazuję jak fajnie działa z wywojką a Ty tu teorie sposkowe, czekaj przyjadę do Ciebie, to Ci wszytsko ręcznie wytłumaczę :)
dadan_mafak
-#
Posty: 823
Rejestracja: 09 lut 2009, 15:31
Lokalizacja: Międzyrzecz
Kontakt:

Post autor: dadan_mafak »

Czekam :mrgreen: Mam dowody! :mrgreen:
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

dadan_mafak pisze:Ja mysle, ze na sali byla bomba rteciowa ...
dobrze że nie bomba kobaltowa. :mrgreen:
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
stfn
-#
Posty: 48
Rejestracja: 13 maja 2012, 15:11
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: stfn »

Czy wy też tak macie, że wołając Tri-X w D76 czujecie silny zapach jakby rzeżuchy, szczególnie przy zlewaniu utrwalacza? Nie mówcie mi, że mam omamy węchowe :|
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

wszystko zależy od tego, co palę w trakcie wywoływania ;)
Ostatnio zmieniony 02 kwie 2013, 20:27 przez nord, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
wosk
-#
Posty: 979
Rejestracja: 06 mar 2007, 22:26
Lokalizacja: Mazury
Kontakt:

Post autor: wosk »

A nie masz obok na parapecie Wielkanocnego żytka? ;-)
Awatar użytkownika
Minolciarz1979
-#
Posty: 548
Rejestracja: 16 lis 2009, 11:08
Lokalizacja: Legnica

Post autor: Minolciarz1979 »

Ja mysle, ze na sali byla bomba rteciowa co podnioslo czulosc filmu (taki stary sposob, dzisiaj juz zapomniany) a sztuczna mgla spowodowala niski kontrast powyzeszgo zdjecia.
Dodałbym tez wpływ pola magnetycznego silnego magnesu, co spowodowało wyraźną zmiane prędkości atomów srebra i co za tym idzie spadek kontrastu.
stfn pisze:czujecie silny zapach jakby rzeżuchy, szczególnie przy zlewaniu utrwalacza?
Ostatnio czuje tylko absynt domowej roboty wedle przepisu jednego z kolegów z tego forum :P
Wali anyżem na kilometr :-P
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Minolciarz1979 pisze:Ostatnio czuje tylko absynt domowej roboty wedle przepisu jednego z kolegów z tego forum :P
Jeśli przepis nie jest objęty prawami autorskimi, to proszę o publikację. Czy w składzie jest Artemisia absinthium?
Lux mea lex
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Przepis jest >tu< Przecież wszyscy wiedzą, że jazda na rowerze wiąże się z produkcją absyntu :mrgreen: :mrgreen:
Ostatnio zmieniony 04 kwie 2013, 08:31 przez J.A., łącznie zmieniany 1 raz.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
ODPOWIEDZ