Guma

Fotografia alternatywna - Czyli coś innego niż wszyscy ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10074
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Już mi się przypomniało. Baryt Fotoncolor i jego suszenie ;-)
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

J.A. pisze:Już mi się przypomniało. Baryt Fotoncolor i jego suszenie ;-)
Suszenie papieru z formaliną... nie wiadomo skąd wyszło takie zalecenie :shock: Pamiętam. Wziąłem się na sposób i po płukance w formalinie jeszcze raz płukałem w czystej wodzie. Żadnego pogorszenia kolorów nie stwierdziłem (wielokrotnie były lepsze niż po suszeniu z formaliną, bo te z formaliną często żółkły, albo dostawały nieco oliwkowego odcienia), ale już nie wypalało oczu i gardła.
asia_ursus
-#
Posty: 141
Rejestracja: 08 lip 2012, 17:48
Lokalizacja: Rumia

Post autor: asia_ursus »

1. pedzel sie nie odbarwił, przeznaczony tylko do ałunu był.
2. może kiepską emulsę produkowali? formalina utwardza emulsję i gorąca woda już jej nie groźna. W sumie to sobie nie wyobrażam żeby w tym płukać odbitki. a fee :P
Koszatek
-#
Posty: 55
Rejestracja: 12 sie 2012, 13:44
Lokalizacja: Piekiełko

Post autor: Koszatek »

To ja się pochwale moją 3 próbą a zarazem pierwszą udaną :)
Podłoże - papier akwarelowy, strona bez faktury, nie żelatynowany
Pigment - umbra zielonkawa, ciemna niemiecka + umbra palona 1:1
Proporcje dwuchromian amonu do gumy - 2,5ml gumy, 3,5ml dwuchromianu
Czas naświetlania -15 min
Wywoływanie - lodowata woda + pędzel
Załączniki
al.jpg
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Ładnie. Tylko: skąd połączenie - lodowata woda+pędzel? Dla mnie trochę dziwne. Pędzel to ostateczność. Najpierw należy nieco podwyższyć temperaturę wody. Jak to nie pomaga (duże prześwietlenie) to dopiero należy zacząć rozglądać się za pędzlem. No i, niestety, trochę jakby widać ten pędzel. Guma może się "wołać" nawet godzinę, przyspieszanie pędzlami nie jest wskazane. Kładzie się obrazem w dół i moczy się i samo spływa. Pędzel to ostateczność.
Lux mea lex
asia_ursus
-#
Posty: 141
Rejestracja: 08 lip 2012, 17:48
Lokalizacja: Rumia

Post autor: asia_ursus »

Pędzel widać. Również jestem zwolenniczką dłuzszego moczenia i omijania pędzla, ale w tej pracy mi to jakoś nie przeszkadza. Faktura po nałozeniu substancji światłoczułej jakoś się z tym zgrała i stworzony został ciekawy klimat :)
Koszatek
-#
Posty: 55
Rejestracja: 12 sie 2012, 13:44
Lokalizacja: Piekiełko

Post autor: Koszatek »

Próbuję różnych sposobów, żeby je samej wyczuć :) chciałam zobaczyć jak wyjdzie z pędzlem :)
asia_ursus
-#
Posty: 141
Rejestracja: 08 lip 2012, 17:48
Lokalizacja: Rumia

Post autor: asia_ursus »

Noi wypróbowałam tę formalinę ;P a dokładniej (35% aldehyd )

Ze strachu o zapach założyłam maseczkę ale co się okazało.
do 250 ml rozrobionej około 5% żelatyny fotograficznej dodałam 2 ml formaliny.

Zamieszałam i nałożyłam tego 2 warstwy. Gdy zdjęłam maseczkę kompletnie nic nie czułam Huraaa!!

Czyli można z tym pracować nawet zimą.

potem przyszedł czas na moczenie papieru. Po pierwsze żeby sprawdzić czy dobrze zgarbowało i żelatyna się nie rozpuści. Po drugie żeby papier potem mi się nie kurczył.

Wszystko poszło dobrze ale moczyć mogłam tylko 45 minut. potem zaczęły pojawiać się pęcherze w żelatynie wypełnione wodą, i kartka nie do użytku.

Tak czy siak. Wypróbowane i zatwierdzone.

Nie jestem chemikiem, ale zielonkawe zabarwienie ałunu może powstało poprzez moczenie w kranówce, która zawiera troszeczke żelaza, kamienia? - Z ałunu zrezygnowałam. Za bardzo kłopotliwy i oddaje szarość na kartce.

Mam też pytanie. Nie do końca jestem zadowolona z półtonów na moich gumch. światła i cienie wychodzą dobrze. Za to półtony nie bardzo. zrobiłam już sporo prób i nadal nie to.
Co myslicie? sróbować jeszcze bardziej miękkie negatywy? - powinny pomóc?
A może zamiast dwuchromianu potasu użyć dwuchromian amonu?
tol2di
-#
Posty: 216
Rejestracja: 12 sty 2008, 13:00
Lokalizacja: Gród Kraka

Post autor: tol2di »

Ja też używam dwuchromianu potasu i tez mam problem z półtonami, jak rozwiąże problem papieru to będę próbował dwuchromianu amonu podobno mniej kontrastowy. A teraz żeby mieć mniejszy kontrast na dwuchromianie potasu daje go 2ml na 1ml gumy.

Edyta:

A jakbyś pomalowana kartkę żelatyną wykąpała w roztworze formaliny ?
asia_ursus
-#
Posty: 141
Rejestracja: 08 lip 2012, 17:48
Lokalizacja: Rumia

Post autor: asia_ursus »

To chyba było do mnie pytanie...

Kąpać w kuwecie nie chcę bo po pierwsze wzmaa odór, po drugie mało ekonomicznie

Gąbeczką na końcu bym mogła ale to przecież dodatkowa czynność i 2 razy ten papier musi mi się pałętać po domu przy schnięciu. Koleżanka tak robiła i pęcherzyki też jej powstawały. Tyle, ze duzo malutkich.
Gdy płuczę około 40 min w zimnej wodzie nic nie ma, a wywoływać i tak dłużej potem nie wywołuję, wiec nie ma problemu.

Mój roztwór gumy i dwuchromianu jest tak kontrastowy, że gumy biorę jakieś 10 ml, a dwuchromianu około 12 ml. Wychodzą mi wtedy ładne swiatła Lubię rozrabiać więcej i smarowac więcej kartek za jednym zamachem, wraz z próbnikami każdego roztworu.
Bo wiadomo, ilość barwnika i grubość warstwy ma istotny wpływ na naświetlenie wiec lepiej to sprawdzić na skraweczku papieru. Tak jak pod powiększalnikiem.
tol2di. A jakiż problem z papierem posiadasz?
tol2di
-#
Posty: 216
Rejestracja: 12 sty 2008, 13:00
Lokalizacja: Gród Kraka

Post autor: tol2di »

Na razie nie chce bawić się w żelatynę a papier który posiadam po prostu mi nie odpowiada faktura potem brzydko wygląda jak dla mnie i mocno nasiąka gumą, wiec wypróbuję inne papiery do akwareli bardziej gładkie. Wpadłem też na pomysł wykorzystania plastiku fomy po wcześniejszym utrwaleniu, dostajemy warstwę żelatyny która teoretycznie powinna się nadać do nałożenia gumy.
asia_ursus
-#
Posty: 141
Rejestracja: 08 lip 2012, 17:48
Lokalizacja: Rumia

Post autor: asia_ursus »

Papier z faktura wyglada wg mnie dość dobrze tylko wtedy gdy mamy dobrej jakości negatyw i gdy nie używamy pędzla. bo wtedy nieregularnie zdzieramy warstwę co wzmaga fakture papieru i zmniejsza ostrosć całego obrazu.

Pomysł z papierem fotograficznym jest ciekawy. Ale i tak bym go zgarbowała formaliną po utrwaleniu. będziesz wtedy mógł płukać długo odbitkę w cieplejszej wodzie. inaczej istnieje ryzyko że emulsja się odklei.
Ale próbuj, chętnie usłyszę co z tego wyszło :)

Jedyne co mnie na razie nie przekonuje to koszt takiego arkusza papieru. Ja używam 30x40 cm i kilkakrotnie więcej by mnie wyniosła taka guma. Do takich technik można zawsze poszukać starego papieru, ale w takim formacie jeszcze nie widziałam.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10074
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

asia_ursus pisze:inaczej istnieje ryzyko że emulsja się odklei.
Nie odklei się. Przynajmniej ja nie stwierdziłem nigdy takiego przypadku, a płukalem czasem i 4-5h w wodzie naprawdę gorącej. Co prawda były to baryty, ale to nie powinno mieć znaczenia.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
tol2di
-#
Posty: 216
Rejestracja: 12 sty 2008, 13:00
Lokalizacja: Gród Kraka

Post autor: tol2di »

asia_ursus pisze: Jedyne co mnie na razie nie przekonuje to koszt takiego arkusza papieru. Ja używam 30x40 cm i kilkakrotnie więcej by mnie wyniosła taka guma. Do takich technik można zawsze poszukać starego papieru, ale w takim formacie jeszcze nie widziałam.
Widziałem stare baryty w tym formacie ja obecnie ograniczam się do 24x30cm a koszt według mnie i tak jest niewielki bo dobry papier do akwarel też potrafi sporo kosztować. Na razie baryt odpuszczam nie mam go gdzie suszyć muszę kupić odpowiednio duże i grube szyby, dlatego na razie plastik do testów wyjdzie taniej.

Pędzla nigdy nie używam przy wywoływaniu ale i tak faktura papieru mocno cierpi, jak maluje gumą w proporcjach 2 do 1 jest dość rzadka i potrafi głęboko wsiąknąć.

Tutaj moja guma i wygląd papieru po wywołaniu:
Obrazek
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10074
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

tol2di pisze:muszę kupić odpowiednio duże i grube szyby,
Przecież nie suszysz emulsją do szkła, to po co szyba? Wystarczą kafelki na ścianie.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
ODPOWIEDZ