Pozytyw na negatywie, choć nie do końca...

Problemy z doborem materiału, naświetlaniem w ciężkich warunkach.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
Pikusław
-#
Posty: 325
Rejestracja: 12 sty 2012, 16:56
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Pozytyw na negatywie, choć nie do końca...

Post autor: Pikusław »

Popstrykałem sobie wczoraj parę zdjęć. Przy oglądaniu negatywu zauważyłem coś ciekawego. Jest na nim jedna niedoświetlona klatka, która w zależności na jakim tle się ogląda (a może zależy to od światła?) jest albo pozytywem albo negatywem. I tutaj kieruję pytanie do doświadczonych użytkowników: o co chodzi? Film to Ilford Delta 100 lekko po terminie, wołana w jednym koreksie wraz z 20-letnim ORWO NP22 w xtolu przez 8 minut (w 20*C). Kąpałem wstępnie przez 3 minuty, przewrotki - 1min. ciągle + 10 sekund na każdą kolejną minutę. Negatyw był naświetlany w granicach 1/4s do 4s, zależnie od klatki z ewentualnym uwzględnieniem Swarzschilda (nie spisuję czasów).
Załączniki
Pozytyw
Pozytyw
Negatyw
Negatyw
Magazynuję wiedzę i filmy
Awatar użytkownika
pasiasty
-#
Posty: 217
Rejestracja: 23 lis 2011, 15:57
Lokalizacja: Praha
Kontakt:

Post autor: pasiasty »

Normalne zjawisko. Obraz jest negatywowy, ale na srebrze (czyli w naświetlonych partiach, tam gdzie w przechodzącym świetle jest czarno) światło się rozprasza, zwłaszcza od strony emulsji. Jeżeli negatyw umieścisz nad ciemnym tłem, to w świetle odbitym od emulsji można zobaczyć obraz pozytywowy.

Tak zresztą ogląda(ło) się dagerotypy, niektórzy podobnie postępują z mokrą płytą.
|| Cezary Żemis <cezary.zemis@gmail.com>
|| http://cezaryzemis.name/
|| ph. +48 794 337 097 | +420 605 560 885
Fikumiku
-#
Posty: 556
Rejestracja: 24 sie 2009, 09:46
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Fikumiku »

To zależy od to przez co patrzysz:P...tzn od tła i odpowiedniego kąta patrzenia...Spróbuj popatrzeć na negatyw a w tle trzymać czarną kartkę to wtedy powinien wychodzić pozytyw:P...(a przyjamniej tak mi się wydaje)...Na tej samej zasadzie powstają w procesie kollodionowym(mokrej płyty) ambrotypy itp itd:P
Maluje bez farb.

http://niewdana.pl/
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Tylko, że to zjawisko występuje tylko na klatkach niedoświetlonych lub niedowołanych.
Prawidłowo naświetlony, wywołany negatyw zawsze jest negatywem, niezależnie od sposobu obserwacji.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
Pikusław
-#
Posty: 325
Rejestracja: 12 sty 2012, 16:56
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Pikusław »

Dziękuję, J.A. ostatecznie rozwiał moje podejrzenia.
Magazynuję wiedzę i filmy
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

e. ja tak zawsze sprawdzam film po wywołaniu. gaszę światło w ściemni i oglądam film świecąc na niego latarką pod kątem 20-30*. przy czym im cieńsza klatka, tym efekt lepszy.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
hangmann
-#
Posty: 8
Rejestracja: 06 maja 2012, 23:30
Lokalizacja: Toruń

Post autor: hangmann »

J.A. pisze:Tylko, że to zjawisko występuje tylko na klatkach niedoświetlonych lub niedowołanych.
Prawidłowo naświetlony, wywołany negatyw zawsze jest negatywem, niezależnie od sposobu obserwacji.
Dlaczego tylko na niedoświetlonych? Nie rozumiem dlaczego tylko w takim wypadku miałoby się uzyskać taki efekt. Przecież chodzi tu tylko o stronę na którą pada światło. Jeśli pada przez film- obraz jest negatywem bo tlenek srebra nie przepuszcza światła. Czyli widzimy jasne tło z zaczernieniem w odpowiednich miejscach. Jeśli natomiast światło pada od strony obserwatora to tlenek odbija światło przez co można zaobserwować coś na kształt obrazu pozytywowego (ciemne tło z jasnym odblaskiem w miejscach zaciemnienia).

Ale wiecie. Nie jestem żadnym guru i stosuję tu metodę indukcji. Po prostu: w każdym czarno-białym tradycyjnym materiale jaki widziałem na oczy tak było ;-)

[ Dodano: Nie 03 Lut, 2013 ]
rbit9n pisze:e. ja tak zawsze sprawdzam film po wywołaniu. gaszę światło w ściemni i oglądam film świecąc na niego latarką pod kątem 20-30*. przy czym im cieńsza klatka, tym efekt lepszy.
ja używam do tego telefonu komórkowego. Jak film się już sushi to biorę komórę, otwieram aparat, wybieram negatyw i jechane ;-)
Awatar użytkownika
rafalartur
-#
Posty: 32
Rejestracja: 22 sie 2009, 13:14
Lokalizacja: Brzeg

Post autor: rafalartur »

J.A. pisze:Tylko, że to zjawisko występuje tylko na klatkach niedoświetlonych lub niedowołanych.
Prawidłowo naświetlony, wywołany negatyw zawsze jest negatywem, niezależnie od sposobu obserwacji.
Ja tak miałem z niedowołanym filmem.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

hangmann pisze:Jeśli natomiast światło pada od strony obserwatora to tlenek odbija światło przez co można zaobserwować coś na kształt obrazu pozytywowego (ciemne tło z jasnym odblaskiem w miejscach zaciemnienia).
Jeżeli jest go odpowiedni dużo to mimo wszystko pochłania więcej niż odbija przeźroczyste pole.
hangmann pisze:Po prostu: w każdym czarno-białym tradycyjnym materiale jaki widziałem na oczy tak było
To znaczy, że w każdym było mało wywołanego srebra.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

hangmann pisze:bo tlenek srebra nie przepuszcza
hangmann pisze:to tlenek odbija światło
Pragnę nadmienić, że nie jest to żaden tlenek srebra, a metaliczne srebro. Uprzedzam kolejne pytanie: dlaczego jest czarne a nie srebrne, jak metal. Dlatego, ponieważ jest bardzo rozdrobnione. Jednak na 200% jest to metaliczne srebro. To tak tytułem wyprostowania, bo jak laik przeczyta i puści dalej to powstanie kolejna urban legend.
Lux mea lex
hangmann
-#
Posty: 8
Rejestracja: 06 maja 2012, 23:30
Lokalizacja: Toruń

Post autor: hangmann »

technik219 pisze:Pragnę nadmienić, że nie jest to żaden tlenek srebra, a metaliczne srebro.
Dzięki za sprostowanie. Serio. Dzięki temu nie będę już rozsiewał błędnych informacji :idea:
"Nie przywiązuj wagi do czci i zniewagi".
Awatar użytkownika
cbk
-#
Posty: 465
Rejestracja: 09 sty 2009, 08:43
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post autor: cbk »

J.A. pisze:Tylko, że to zjawisko występuje tylko na klatkach niedoświetlonych lub niedowołanych.
Prawidłowo naświetlony, wywołany negatyw zawsze jest negatywem, niezależnie od sposobu obserwacji.
chyba że to kolodion :P
God Is A Girl
Awatar użytkownika
rayman
-#
Posty: 401
Rejestracja: 21 mar 2009, 22:44
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: rayman »

Gdzieś kiedyś w książce czytałem, że negatyw podczas wczesnego wywoływania jest przez pewien czas słabiutkim pozytywem - nie pamiętam czy było to w Pękosławskim czy Klimeckim - obie książki pożyczyłem i teraz nie sprawdzę :)
A niech mnie TSS pokąsa!
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Tego sposobu używał Roman Vishniac, ponieważ nie miał światłomierza, wywoływał nocami w krzakach i miał sporo "spapranych" negatywów. Współcześnie do pomysłu nawiązał Kodak projektując w latach 90tych specjalne urządzenie do ratowania niedowołanych negatywów, ale zaraz wybuchła cyfra i skończyło się na pomyśle.
Lux mea lex
ODPOWIEDZ