Czy w tym przypadku sredni format ma sens ?

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

roni_
-#
Posty: 45
Rejestracja: 23 lut 2011, 15:21
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: roni_ »

Korzystam z Graflexa Mini. Format 6x6 oraz 6x7, mocowanie na magazynki z Mamiyi. Podstawowa zaleta tego zestawu to tilt. No i contax.

6x6 z tiltem:
http://www.digart.pl/zoom/7247647/index.html
http://www.digart.pl/zoom/7278236/Jacek.html

6x7 (z drugiej klatki zrobiło się trochę multi, coś źle przewinąłem):
http://www.digart.pl/zoom/7176278/index.html
http://www.digart.pl/zoom/7174992/index.html
Moje zdjęcia i takie tam: http://r0ni.digart.pl/
radekone
-#
Posty: 343
Rejestracja: 10 gru 2009, 11:51
Lokalizacja: Edingrad
Kontakt:

Post autor: radekone »

erhard pisze: Dasz może namiar na nich?
http://www.fotolabfuji.pl/

Trzeba gadać z panem Darkiem.
"Panie, ja to jak kiedyś zdjęcie zrobiłem to klisza pękła, i ch*j!"
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

pomijając to co powyżej napisali zacni koledzy. średni format absolutnie ma sens. tym bardziej, jeżeli jest w prostokącie. kwestie, takie jak dotychczasowy sprzęt, oraz, to jak rysuje dany obiektyw, są czysto względne.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Sens ma, ale LF. Jak na razie cyfra nie dorównuje jakością obrazu z LF, ale pomiędzy średnim a cyfrą różnica jakości jest już kwestią dyskusyjną. Takie jest moje zdanie i tego się będę trzymał.
Lux mea lex
roni_
-#
Posty: 45
Rejestracja: 23 lut 2011, 15:21
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: roni_ »

Pomiędzy cyfrą, małym obrazkiem , a średnim formatem oczywiście, że jest różnica. Choćby w sposobie rysowania nieostrości.
Nie mówię, że bokeh będzie lepszy niż w wymienionych szkłach bo jakby nie patrzeć są one naprawdę dobre. Ale nieostrości na pewno będą inaczej (nie lepiej, po prostu inaczej) zarysowane. To jest coś co widać na pierwszy rzut oka. Ta magiczna "plastyka".
Myślę, że trzeba samemu spróbować, pobawić się i albo nam to będzie odpowiadało, albo stwierdzimy, że różnica jest o tyle nieznaczna, że nie chcemy się z MF męczyć.
Moje zdjęcia i takie tam: http://r0ni.digart.pl/
lok
-#
Posty: 12
Rejestracja: 21 kwie 2012, 16:34
Lokalizacja: Poznan

Post autor: lok »

To mam jeszcze jedno pytanie?
Jose Villa pisze że używa filmów o czułości 400 ale naświetla je na 200.
Czy dobrze rozumiem, że w aparacie ustawia czułość 200 a w labie wywołują mu normalnie jak 400.
Dzięki temu automatycznie ma prześwietloną, każdą klatkę.
Czy to samo mogę zyskać, jeżeli w aparacie po pomiarze światła zwiększę ekspozycję np, o 2EV ( nie wiem ile to EV jest między czułością 200 a 400)
Awatar użytkownika
kuzyn353
-#
Posty: 166
Rejestracja: 04 cze 2012, 16:29
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: kuzyn353 »

lok pisze:Jose Villa pisze że używa filmów o czułości 400 ale naświetla je na 200.
...prześwietla o 1EV
200 a 400 to 1EV,
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

lok pisze:Czy to samo mogę zyskać, jeżeli w aparacie po pomiarze światła zwiększę ekspozycję
Tak. Z zastrzeżeniem, które poczynił wyżej kuzyn353, ale nie każdy film tak należy traktować. Trzeba wiedzieć który i dla czego.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
erhard
-#
Posty: 58
Rejestracja: 17 gru 2010, 00:21
Lokalizacja: berlin

Post autor: erhard »

Myślę, że prześwietla o co najmniej +2EV. To 400h daje takie pastelowe kolory tak prześwietlony. Ale jeżeli zamierzasz to osiągnąć na 5D to słabo to widzę.

Na twoim miejscu kupiłbym jakiś analogowy korpus Canona do małego obrazka, zapakował tam 400h w wersji 135, naświetlił z +2EV i wysłał do skanowania do polecanego labu w Częstochowie z instrukcją jaki efekt chcesz osiągnąć.

To tańsza opcja niż Contax 645. Zobaczysz czy jesteś w stanie uzyskać podobny obrazek. O kreślenie Planara bym się martwił po tym, jak wyeliminujesz problemy w wołaniem przez lab i skanowaniem. Jak Ci się nie spodoba, sprzedasz body bez specjalnej straty.

Chyba, że będziesz wysyłał do RPL do Stanów.

PS. roni_ i radekone - dzięki za przykłady i namiary!
lok
-#
Posty: 12
Rejestracja: 21 kwie 2012, 16:34
Lokalizacja: Poznan

Post autor: lok »

erhard
Racja na 5D cały czas widzę prześwietlenia i białe plamy. Cały czas za mała rozpiętość matrycy.
Analogowy mam Canona 50E. Film 400H już kupiłem. Czekam teraz tylko na jakieś słońce. Większość zdjęć jego jest robione przy słonecznej pogodzie.
Zobaczymy. No i sprawdzę ten lab w Częstochowie.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

erhard pisze:Na twoim miejscu kupiłbym jakiś analogowy korpus Canona do małego obrazka, zapakował tam 400h w wersji 135, naświetlił z +2EV i wysłał do skanowania do polecanego labu w Częstochowie z instrukcją jaki efekt chcesz osiągnąć.
Znacznie prościej, taniej i szybciej będzie zrobienie tego wszystkiego na 5D i komputerze.
lok pisze:Racja na 5D cały czas widzę prześwietlenia i białe plamy.
Może czas najwyższy po ptrostu zacząć prawidłowo używać tego apartu?
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
lok
-#
Posty: 12
Rejestracja: 21 kwie 2012, 16:34
Lokalizacja: Poznan

Post autor: lok »

J.A

Myślę, że nie w tym jest problem, że nie potrafię używać aparatu.

Może kojarzysz i znasz jakąś galerię, gdzie zdjęcia są robione cyfrówką a podobne są w kolorystyce do zdjęć Jose Villi.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

lok pisze:Może kojarzysz i znasz jakąś galerię, gdzie zdjęcia są robione cyfrówką a podobne są w kolorystyce do zdjęć Jose Villi.
Nie znam, ale nie rozumiem w czym problem? Odpowiednia akcja w Photo Shopie i po krzyku. To tylko kwestia chęci by cyfrowo symulowac kolorystykę każdej emulsji. Tylko po co? Tak samo na siłę upodobniano fotografię do malarstwa?
Prześwietlenie matrycy nie daje takich samych efektów jak prześwietlenie filmu.
Film ma krzywą, matryca ma prostą. To wielka róznica.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

lok pisze:J.A

Myślę, że nie w tym jest problem, że nie potrafię używać aparatu.

Może kojarzysz i znasz jakąś galerię, gdzie zdjęcia są robione cyfrówką a podobne są w kolorystyce do zdjęć Jose Villi.
sprawa jest prosta i nie wymaga (tutaj) dalszego omawiania. albo chcesz ponieść jakiś wysiłek i rozwijać swoją fotografię w kierunku analogowym, albo chcesz zabawiać się obróbka plików cyfrowych, by udawały, analogowe. wszystko już zostało udowodnione, wszystko omówione w licznych rozmowach, kłótniach i wojnach.

z tytułowego pytania wnioskowałem, że chcesz zasięgnąć informacji na temat tego, czy przy obecnym stanie posiadania, jest sens wchodzić w średni format. dostałeś aż nadto dużo odpowiedzi. to o czym teraz piszesz wg. mnie jest zwykłym trollowaniem.

pozdrawiam
lok
-#
Posty: 12
Rejestracja: 21 kwie 2012, 16:34
Lokalizacja: Poznan

Post autor: lok »

nord,

Dlaczego trolowaniem. Jestem przekonany do analogu. Tylko że jeżeli ktoś mi podpowiada że mogę to uzyskać na platformie cyfrowej to jestem ciekawy.
Moje pytanie cały czas podtrzymuję. Analogowo na małym obrazku wypróbuje. Sredni cały czas korci.
ODPOWIEDZ