Wywoływacz multigrade Ilforda a fotonbrom

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

nipen
-#
Posty: 458
Rejestracja: 09 lip 2008, 13:28
Lokalizacja: Hrubieszów

Wywoływacz multigrade Ilforda a fotonbrom

Post autor: nipen »

Pytanie: da się to połączyć, czy muszę kupić coś dedykowanego? Mam twardy, biały i przeterminowany ; ).
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Da się.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
nipen
-#
Posty: 458
Rejestracja: 09 lip 2008, 13:28
Lokalizacja: Hrubieszów

Post autor: nipen »

Bardzo dzięki za info.
Edit: A jakie światło, że zapytam przy okazji. Do multigradów Ilforda używam pomarańczowego filtra f-01 (stary, matowy, komunistyczny, szklany) świeconego w sufit. Przez 3 minuty nie zaświetla, ale sprawdzę na dłuższym czasie. Mam też baryt vario Fomy, ale tu chyba potrzebne czerwone?
czmielek
-#
Posty: 225
Rejestracja: 16 maja 2010, 21:19
Lokalizacja: Sierakowice
Kontakt:

Post autor: czmielek »

Pomarańcz będzie zaświetlał vario Fomy. Czerwona zarówka się u mnie sprawdza. Multigrade to bardzo dobry uniwersalny wywoływacz i w sumie tylko z papierami tetenala starszymi nie podobał mi się.
nipen
-#
Posty: 458
Rejestracja: 09 lip 2008, 13:28
Lokalizacja: Hrubieszów

Post autor: nipen »

Dzięki, a czym świecić przy Fotonbromie, bo i czerwone, i pomarańczowe, i bursztynowe (jasnobrązowe) zaświetla.
nipen
-#
Posty: 458
Rejestracja: 09 lip 2008, 13:28
Lokalizacja: Hrubieszów

Post autor: nipen »

Lampy biją w sufit, oprawka z jasnobrązową żarówką odsunięta ze 2.5m. A czy obecność kompakta energooszczędnego za szybą filtra może mieć wpływ (w porównaniu ze zwykłą żarówką)?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Być może choć nie wiem. Moim zdaniem masz za silne to światło. Fotonbrom jest barwoślepy i jemu nie przeszkadza nawet jasne oliwkowe, które zaświetla wszystkie wielogradacyjne. No chyba, że te Fotonbrom to jest ostatni produkt na ceracie i jest multigrade. To wtedy jak wszystkie, pomarańczowe, albo i czerwone światło jest potrzebne.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
dugi1985
-#
Posty: 345
Rejestracja: 08 mar 2012, 21:33
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: dugi1985 »

J.A. pisze:Być może choć nie wiem. Moim zdaniem masz za silne to światło. Fotonbrom jest barwoślepy i jemu nie przeszkadza nawet jasne oliwkowe, które zaświetla wszystkie wielogradacyjne. No chyba, że te Fotonbrom to jest ostatni produkt na ceracie i jest multigrade. To wtedy jak wszystkie, pomarańczowe, albo i czerwone światło jest potrzebne.
Jak jest z starym barytem ORWO. Robiłem kiedyś próbę przy jasno oliwkowej żarówce to po ok 2 minutach był lekko szary. Żarówka ok 1,5m od papieru świeciła prawie na wprost. Ja rozstawiam się z powiększalnikiem w kuchni na stole i wkręcam żarówkę czerwoną do lampy nad stołem i ciemno czerwona nic mu nie robi. Tylko komfort pracy przy tak ciemnym świetle jest mierny.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

15W w fotonowskiej lampie z filtrem oliwkowym nie zaświetla ORWO. Ale nie bierz tego za pewnik, bo z ORWO znam się słabo. Nigdy nie lubiłem tego papieru i używałem go może ze trzy razy.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
ODPOWIEDZ