Guma

Fotografia alternatywna - Czyli coś innego niż wszyscy ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

asia_ursus
-#
Posty: 141
Rejestracja: 08 lip 2012, 17:48
Lokalizacja: Rumia

Post autor: asia_ursus »

a mój fabriano sie kurczy, a też do akwareli :P
Fikumiku
-#
Posty: 556
Rejestracja: 24 sie 2009, 09:46
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Fikumiku »

hy.....a jakie to fabrianno? żebym nie kupował na przyszłość?:P
Maluje bez farb.

http://niewdana.pl/
asia_ursus
-#
Posty: 141
Rejestracja: 08 lip 2012, 17:48
Lokalizacja: Rumia

Post autor: asia_ursus »

hehe
papier całiem fajny grubiutki z fajną fakturą :) na nim to bede mogła i dziesięc warstw zrobić a się nie rozpoadnie :)
Fikumiku
-#
Posty: 556
Rejestracja: 24 sie 2009, 09:46
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Fikumiku »

Ja chyba zazwyczaj kupuje papier Cansona (nie pamiętam dokładnej nazwy) w Arkuszach 100x70 cm po 8-9 zł za arkusz:)....jedna strona jest fakturowana a druga w gładka...
Ostatnio zmieniony 21 gru 2012, 21:38 przez Fikumiku, łącznie zmieniany 1 raz.
Maluje bez farb.

http://niewdana.pl/
Koszatek
-#
Posty: 55
Rejestracja: 12 sie 2012, 13:44
Lokalizacja: Piekiełko

Post autor: Koszatek »

Misie Gumisie.
Powoli zabieram się do prób gumowych.
I pytanie, czy po płukaniu jest niezbędny denaturat? Czy rzeczywiście z jasnych partii obraz spływa? Bo takie info znalazłam tylko u Dederki, a w innych książkach nie ma o tym ani słowa.
I wiem że to pytanie za wcześnie, skoro nawet jeszcze jednowarstwowej nie zrobiłam, ale... Nie rozumiem sposobu wyskrobywania u Dederki. No bo co? robię warstwę jakiegoś koloru, wyskrobuję to co ma nie mieć tego koloru, ale później robię drugą warstwę i... Da się zdjąć warstwę z warstwy? Jak, żeby nie uszkodzić spodniej? :)
Fikumiku
-#
Posty: 556
Rejestracja: 24 sie 2009, 09:46
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Fikumiku »

I pytanie, czy po płukaniu jest niezbędny denaturat?
Ja nigdy nie używałem, myślę że jest zbędny.

Czy rzeczywiście z jasnych partii obraz spływa?
Tak obraz spływa, ale jest to zależne od papieru i jego faktury, i klejowania papieru i temperatury wody do wypłukiwania obrazu.

Da się zdjąć warstwę z warstwy? Jak, żeby nie uszkodzić spodniej?
To też jest zależne w dużej mierze od podłoża, i naświetlenia i emulsji. Nie ma na to jakiejś reguły specjalnej. W ogóle to raczej musisz samej poeksperymentować wtedy najlepiej "wyczujesz". Na co możesz sobie pozwolić na na co nie.
Ja preferuje najprostszą odmiane gumy...czyli robie emulsje i pokrywam papier akwarelowy nie klejowany wcześniej. Góra 2-3 Warstwy, czasem za 1 naświetlaniem uzyskuje to o co mi chodziło. Myślę że na początek taka zabawa jest najlepsza z tego względu że sprawi ci dużą radość tworzenia a nie zaczniesz skupiać się na proporcjach, oddczynnikach, czasach naświetlania czy rodzaju użytego światła do naświetlania naturalne czy sztuczne, rozproszone czy skupione itp.:)
Maluje bez farb.

http://niewdana.pl/
tol2di
-#
Posty: 216
Rejestracja: 12 sty 2008, 13:00
Lokalizacja: Gród Kraka

Post autor: tol2di »

Właśnie jak to jest z tym denaturatem, czy ta kąpiel jest wymagana ?
Fikumiku
-#
Posty: 556
Rejestracja: 24 sie 2009, 09:46
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Fikumiku »

tol2di pisze:Właśnie jak to jest z tym denaturatem, czy ta kąpiel jest wymagana ?

Nie jest wymagany.
Maluje bez farb.

http://niewdana.pl/
tol2di
-#
Posty: 216
Rejestracja: 12 sty 2008, 13:00
Lokalizacja: Gród Kraka

Post autor: tol2di »

Ile czasu naświetlać przy pochmurnej pogodzie jaką mamy obecnie na zewnątrz ?
Jak najlepiej przygotować negatyw do wydruku na drukarce laserowej ?
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

tol2di pisze:Ile czasu naświetlać przy pochmurnej pogodzie jaką mamy obecnie na zewnątrz ?
Jak najlepiej przygotować negatyw do wydruku na drukarce laserowej ?
Zbyt dużo współzależności: skład emulsji, ilość dwuchromianu, rodzaj pigmentu i nie da się nawet w przybliżeniu określić czasu naświetlania. Kiedyś przy podobnej pogodzie naświetlałem 4 godziny i też było mało. Ale przecież można obraz podglądać, jeśli masz kopioramę z podzielonym dociskiem. Więc problem raczej niewielki?
Koszatek
-#
Posty: 55
Rejestracja: 12 sie 2012, 13:44
Lokalizacja: Piekiełko

Post autor: Koszatek »

Mówisz o podglądaniu... A jak ma wyglądać dobrze naświetlony obraz? Co prawda mało czytałam, ale nie spotkałam się z żadną radą poza "na czuja", i ew. błędny naświetlania można skorygować czasem wywoływania choć efekt nie będzie taki sam
Fikumiku
-#
Posty: 556
Rejestracja: 24 sie 2009, 09:46
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Fikumiku »

technik219 pisze:
tol2di pisze:Ile czasu naświetlać przy pochmurnej pogodzie jaką mamy obecnie na zewnątrz ?
Jak najlepiej przygotować negatyw do wydruku na drukarce laserowej ?
Zbyt dużo współzależności: skład emulsji, ilość dwuchromianu, rodzaj pigmentu i nie da się nawet w przybliżeniu określić czasu naświetlania. Kiedyś przy podobnej pogodzie naświetlałem 4 godziny i też było mało. Ale przecież można obraz podglądać, jeśli masz kopioramę z podzielonym dociskiem. Więc problem raczej niewielki?
No niestety na zime to guma kiepska jest...Ja używam w zimie...lampy UV takiej do opalania...
http://allegro.pl/lampa-opalajaca-uv-eu ... 11896.html
Kupiłem coś w tym stylu...ale za wiele mniej...za swoją dałem chyba 40 zł..i ma plus bo ma zegar chyba do 90 minut:)...więc można ustawić timera..i iść sobie gdziekolwiek...tylko Uwaga na oczy. Można też próbować z halogenami 500W albo 1000 W...


Negatywy z drukarki laserowej się nie nadają!!! Najlepiej i najtaniej naświetlić na folii, CTF.....w krakowie jest pare miejść które to robi i nie kosztuje to niewiadomo ile...za negatyw wielkości 460mm na 700 mm płaciłem mniej niż 30 zł..



A co do korygowania czasu naświetlania to można sobie tak jak w technice srebrowej, poświęcić jeden arkusz papieru i przysłonić go i co jakiś czas odsłaniać arkusz coraz bardziej.
Maluje bez farb.

http://niewdana.pl/
tol2di
-#
Posty: 216
Rejestracja: 12 sty 2008, 13:00
Lokalizacja: Gród Kraka

Post autor: tol2di »

Tylko jest pewien problem bo na razie nie chcę inwestować w naświetlarkę z lampami UV i do tego trzeba jeszcze specjalne okularki żeby nie uszkodzić wzroku które też kosztują. Nawet nie wiem czy mi się to spodoba na początku chcę zobaczyć co i jak, a jak się spodoba to będę się bawił dalej.

Ile tak średnio naświetlałeś halogenem 500W i lampami UV ?
Jak długo można przechowywać naświetlony papier bez wywołania ?
Awatar użytkownika
panbulimia
-#
Posty: 133
Rejestracja: 23 gru 2009, 14:48

Post autor: panbulimia »

Po co Ci okularki? to już nie można szczelnej naświetlarki zbudować?

Wiem że nie powinienem się mądrzyć bo dopiero zaczynam zabawę z gumą, ale ja w swojej naświetlarce zrobiłem szufladę na kopiorame i po wsunięciu nic nie ma prawa się wydostać :)
tol2di
-#
Posty: 216
Rejestracja: 12 sty 2008, 13:00
Lokalizacja: Gród Kraka

Post autor: tol2di »

Wszystko można zrobić tylko nie zawsze ma się i chce się masę pieniędzy w to inwestować.
ODPOWIEDZ