bardzo krótki czas naświetlania papieru

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

rybka pisze:Z drugiej - ceny przyzwoitego sprzetu sa poprostu smieszne ( dzisiaj widzialem DeVere 4x5 cala z glowica i 3 obiektywami za 20 Funciakow ... znaczy flaszke ) i powiedz mi czy warto sie ograniczac ?
Nie wiem czy zauważyłeś, ale piszesz do ludzi, którzy nie widzą DeVere 4x5 z głowicą i 3 obiektywami za 20 zł, czyli za flaszkę.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
rybka
-#
Posty: 256
Rejestracja: 19 sie 2009, 21:13
Lokalizacja: dublin

Post autor: rybka »

Witam . Magiczny wyraz - ''Funtow'' . Takie rzeczy to tylko w UK i to pod warunkiem odbioru osobistego . Wprawdzie ja mam nieco blizej , ale koszt promu w dwie strony i paliwa juz robi ten interes nieoplacalnym ... dla mnie . Poza tym zapominasz o jednym : musisz miec sporo miejsca by go ustawic ... czasem mniejsze jest lepsze . I jeszcze jedno ; w IRL mam wlasciwie tak samo chore ceny jak w Polsce - w porownaniu np. do UK . Przyklad ? FED 5b z Industarem 50 - 60Eu , Zenit 12xp -70Eu a stojacy obok Oly OM2 - 50Eu ... i badz tu madry .
A ceny sprzetu ciemniowego ostatnio naprawde spadaja - czyzby koniec epoki ?
Pozdrawiam .
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

rybka pisze:''Funtow''
Umiem czytać.
rybka pisze:Wprawdzie ja mam nieco blizej , ale koszt promu w dwie strony i paliwa juz robi ten interes nieoplacalnym ... dla mnie
No widzisz, więc po co to pisać?
rybka pisze:Przyklad ? FED 5b z Industarem 50 - 60Eu , Zenit 12xp -70Eu a stojacy obok Oly OM2 - 50Eu ... i badz tu madry .
A na co komu prawie aparaty, z prawie przeysłu precyzyjnego, z prawie państwa?
I jeszcze odnośnie tego:
rybka pisze:''kup najlepszy obiektyw powiekszalnikowy na jaki cie stac - ten w aparacie olej ''
Przyznam, że głupszej rady nie czytałem już dawno. Bez obrazy.
Dzięki temu będziesz miał ostre odbitki z marnego materiału źródłowego i już nigdy one lepsze nie będą.
Rada w stylu "nie przejmuj się jakością wywołania filmu, przykładaj się do wzorcowej kopii na papierze"
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
rybka
-#
Posty: 256
Rejestracja: 19 sie 2009, 21:13
Lokalizacja: dublin

Post autor: rybka »

Widzisz ... ja nie pisze po to by sie chwalic albo komus dopiec - sam mam nienajgorszy sprzet '' z darow '' . Po prostu wydaje mi sie , ze w obecnej epoce powiekszalniki i ogolnie sprzet ciemniowy mocno stracily na wartosci , a rynek w Polsce jeszcze tego nie zauwazyl ... a to tylko kwestia czasu . Poza tym prawie kazdy ma obecnie znajomego w UK , czy gdzies za granica - ustawienie transportu jest jak najbardziej wykonalne . Wiem co pisze - kolega wlasnie wyslal palete do Wroclawia z IRL . 100 Eu i 200 kg ...Przyjedzie sama pod drzwi . Wiec obserwacja rynku w UK, czy gdziekolwiek poza Polska wydaje mi sie rozsadna ... Oczywiscie psuje to rynek tym , co z tego zyja ( prowadza handel ) ... ale forum uzytkownikow nie sluzy prowadzeniu dzialanosci gospodarczej , prawda ? Poza tym - ja Oddalem Za Darmo kilka powiekszalnikow ( w tym Dursta 600 z Nikkorem 50 ) i wydaje mi sie , ze nie tylko ja ... wiec okazje sie zdarzaja .
Co do rady o obiektywach - mym zdaniem jest calkiem z sensem ; najslabsze ogniwo decyduje o jakosci zdiec - odbitek . Dbamy najczesciej o swietne obiektywy w kamerach , a zapominamy o tych w powiekszalniku ... oczywiscie jak z kazda rada internetowa jest warta tyle ile za na placisz ... a'propos ; jakim obiektywem w powiekszalniku mozesz sie pochwalic i czy dorasta do piet temu z Twej Mamiy 7 ? Na to pytanie musisz sobie sam odpowiedziec . Ja wybralem i moge z tym zyc .
Pozdrawiam .

Ps. A Componon'a 50 oddam za Perle Chmielowa , co mi tam !
Awatar użytkownika
wosk
-#
Posty: 979
Rejestracja: 06 mar 2007, 22:26
Lokalizacja: Mazury
Kontakt:

Post autor: wosk »

Jestem chętny na tego Componona :-P Co mam zrobić?
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

rybka pisze:Co do rady o obiektywach - mym zdaniem jest calkiem z sensem ; najslabsze ogniwo decyduje o jakosci zdiec - odbitek . Dbamy najczesciej o swietne obiektywy w kamerach , a zapominamy o tych w powiekszalniku ...
J.A. ma rację: trudno o większą bzdurę. Nawet nie widzę potrzeby wykazywania, że to kretynizm.
rybka pisze:oczywiscie jak z kazda rada internetowa jest warta tyle ile za na placisz
Czyli...NIC nie jest warta.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

rybka pisze:Co do rady o obiektywach - mym zdaniem jest calkiem z sensem ; najslabsze ogniwo decyduje o jakosci zdiec - odbitek . Dbamy najczesciej o swietne obiektywy w kamerach , a zapominamy o tych w powiekszalniku ...
Tyle, że obiektyw w powiększalniku można wymienić i zrobić powiększenie ponownie, w drugą stronę może być problem.
rybka pisze:jakim obiektywem w powiekszalniku mozesz sie pochwalic i czy dorasta do piet temu z Twej Mamiy 7
Tym obiektywom niewiele może dorastać, a mam jakiegoś El-Nikora 105/5,6.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
rybka
-#
Posty: 256
Rejestracja: 19 sie 2009, 21:13
Lokalizacja: dublin

Post autor: rybka »

Techniku - pozwolisz ze uzyje okreslenia '' moje zdanie ''. I zeby nie bylo - sam glownie uzywam w aparacie Planar'ow . I w malym i srednim .
A jesli nie wyrazilem sie dosc jasno , to podpowiem - odbitke dla klienta 40x50 z Haska zrobil bys Anaretem , czy wolal odbitke z Kieva88 zrobic El Nikkorem ? Albo lepiej - z wysokoczulego materialu 35mm odbitke z Planara 50 odbic Anaretem 50 , czy Heliosa 58 odbic Compononem 50 . Ja to drugie IMO . I zastanow sie dla czego .

Wosk - wyslac mi Pivo do IRL he he . I adres do wysylki na PW . Pozdrawiam .

Edyta dodaje ; Componon oddany .
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Rybka, coś mi się zdaje, że już wypiłeś to piwo. Żonglujesz tymi wszystkimi nazwami jak jakiś prestidigitator odpustowy. Co chcesz tym udowodnić? Chyba tylko to, że znasz takie ładne nazwy: Companon, Planar, El Nikkor... Prawie jak zaklęcia. Powiało wielkim światem. Walnąłeś babola w którymś tam poście wyżej i teraz sztukujesz, żeby odwrócić kota ogonem. Wszystko.
Lux mea lex
rybka
-#
Posty: 256
Rejestracja: 19 sie 2009, 21:13
Lokalizacja: dublin

Post autor: rybka »

Oj ... nie sztukuje , tylko zaczynalem w czasach gdy Zenit byl aparatem Pro , a wlasny powiekszalnik byl w sferze marzen ... pewnie zatrzymalem sie w tych czasach po trosze . Przy okazji - nie odpowiedziales mi na pytanie co bys wybral ? Pzd.

Edyta dodaje , ze pije wino '' Montemar'' . Z Chile . Z Tesco . I to jest straszny sikacz - nie polecam ...
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

rybka pisze:zaczynalem w czasach gdy Zenit byl aparatem Pro
Ja też. I dawno już wyrosłem z onanizmu sprzętowego.
rybka
-#
Posty: 256
Rejestracja: 19 sie 2009, 21:13
Lokalizacja: dublin

Post autor: rybka »

Ja takze ( tak mi sie wydaje ) , ale przeciez wszystkiego nie sprzedam ... Poza tym 90% tego co odbijam , to lith na barycie - wiec jak co rysuje malo mnie martwi . Pzd.
junkers_ju-87
-#
Posty: 534
Rejestracja: 25 lut 2010, 21:41
Lokalizacja: Świnoujście

Post autor: junkers_ju-87 »

rybka pisze:
A ceny sprzetu ciemniowego ostatnio naprawde spadaja - czyzby koniec epoki ?
Pozdrawiam .
Ni wiem jak tam ceny w Irlandii czy UK ale w europie to jest już na prawdę koniec epoki . tylko że to jest koniec epoki taniego dobrego sprzętu.
A ceny pompują Niemcy gdzie moda na fotografię analogową wraca .
To że gdzieś tam widziałeś jakąś okazję to nie oznacza że taki jest trend .
ju_87
stfn
-#
Posty: 48
Rejestracja: 13 maja 2012, 15:11
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: stfn »

rybka, Na razie mam coś co nazywa się "Lupa powiększalnikowa PZO".
rybka
-#
Posty: 256
Rejestracja: 19 sie 2009, 21:13
Lokalizacja: dublin

Post autor: rybka »

Wyslij mi Twoj adres , a wysle Ci troche lepsza ( mimo ze sfatygowana czasem ... ) . Pzd .
ODPOWIEDZ