opemus 5 color

Powiększalniki, zegary, kuwety, oświetlenie w Waszej ciemni

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

linux888
-#
Posty: 5
Rejestracja: 05 lis 2012, 09:28
Lokalizacja: Kraków

opemus 5 color

Post autor: linux888 »

Witam. Dopiero zaczynam zabawę z fotografia czarno biała, oraz ciemni, więc proszę się nie śmiać, jeżeli moje pytania okażą się głupie. Będę wdzięczny za wszelkie rady. Dotychczas miałem okazje używać krokusa bodajże 69.
Mam szansę na zakupienie Meopty opemus 5 z głowicą kolorową i obiektywem Anaret 4.5/50 . Głowica kolorowa z tego co się orientuje to jest używana głównie do papierów wielogradacyjnych (jest tabelka na stronie głównej) Pytanie czy warto go kupować cena około 200zł ?
szable
-#
Posty: 532
Rejestracja: 29 maja 2009, 21:47
Lokalizacja: Świnoujście
Kontakt:

Post autor: szable »

świetny powiększalnik ,sam takiego używam, z głowicą kolorową raczej taniej nie kupisz.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Także polecam. Mimo iż od wielu już lat takiego nie używam, to wspominam ten model bardzo ciepło. Zapytaj sprzedawcę czy ma oryginalne trafo, bo jak nie, to na dzień dobry trzeba iść po jakiś zamiennik. Choć to nie problem, ale trzeba to wiedzieć. 12V 100VA, takie parametry.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
morotegari
-#
Posty: 452
Rejestracja: 20 kwie 2008, 15:07
Lokalizacja: Legnica

Post autor: morotegari »

Solidny sprzęt. Lepszy jest co prawda Opemus 6, ale ogólnie Opemusy to najlepsze powiększalniki w swojej klasie cenowej.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

morotegari pisze:Lepszy jest co prawda Opemus 6,
Spierałbym się z tą tezą. Lepszy pod względem jakim? Bo na pewno bardziej awaryjny.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

w opemusie 5 lepsze jest to (jak dla mnie), że z głowicą, czy bez zawsze jest kondensorowy.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
sp
-#
Posty: 56
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:13
Lokalizacja: ---

Post autor: sp »

Opemus 5 ma jedną poważną wadę..
Najmniejsze dotknięcie głowicy podczas naświetlania skutkuje zazwyczaj poruszeniem i nieostrą odbitką. Np. o split-gradingu można zapomnieć...
Nie jest to wina konkretnego egzemplarza (luzy czy ogólne zajechanie) tyko konstrukcji kolumny.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

sp pisze:Najmniejsze dotknięcie głowicy podczas naświetlania skutkuje zazwyczaj poruszeniem i nieostrą odbitką. Np. o split-gradingu można zapomnieć...
primo. kto dotyka powiększalnika podczas naświetlania papieru?
secundo. od dłuższego czasu stosuję rozdzielone kontrasty, a powiększenia me ostre. no ale ja się nie szarpię z szufladą, tylko kręcę gałkami głowicy.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
sp
-#
Posty: 56
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:13
Lokalizacja: ---

Post autor: sp »

rbit9n pisze: primo. kto dotyka powiększalnika podczas naświetlania papieru?.
Bez znaczenia czy podczas czy pomiędzy..
rbit9n pisze: secundo. od dłuższego czasu stosuję rozdzielone kontrasty, a powiększenia me ostre. no ale ja się nie szarpię z szufladą, tylko kręcę gałkami głowicy.
Gratulacje, mi się ta sztuka nie udała (na 30x40 zawsze było widać).
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Nie powiesz mi, że szóstka ma tak sztywną kolumnę, że można w szufladce filtry wymieniać bez poruszenia głowica. Po prostu w to nie wierzę. Konstrukcyjnie szustka jest podobna do piatki, tyko gorzej wykonana. A sztywność kolumny przy powiększeniu 30x40 to i na znacznie bardziej zaawansowanych konstrukcjach pozostawia wiele do życzenia. Dla tego ludzie często kolumnę mocuja do ściany podpinając ją na dole i górze.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
sp
-#
Posty: 56
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:13
Lokalizacja: ---

Post autor: sp »

Ja nic nie wspominałem o szóstce kolego.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Prawda, nie wspomniałeś, ale w kontekście się pojawił jako lepsza alternatywa. Więc założyłem, jak widać niesłusznie, że piszesz o O5 vs O6.
W sumie należało zaznaczyć, że Opemusy mają tę wadę, wtedy nie byłoby o 5, a o wszystkich. I wtedy byłoby to zgodne z rzeczywistością.

Na marginesie. Jaki powiększalnik przy powiększeniu do formatu 30x40 nie drgnie? Podaj jeden model dostępny poniżej 500-700 zł.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
sp
-#
Posty: 56
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:13
Lokalizacja: ---

Post autor: sp »

J.A. pisze:Prawda, nie wspomniałeś, ale w kontekście się pojawił jako lepsza alternatywa. Więc założyłem, jak widać niesłusznie, że piszesz o O5 vs O6.
W sumie należało zaznaczyć, że Opemusy mają tę wadę, wtedy nie byłoby o 5, a o wszystkich. I wtedy byłoby to zgodne z rzeczywistością.
Pracowałem na 5 i tylko o nim się wypowiadałem, więc nic nie należało z mojej strony zaznaczać.
J.A. pisze: Na marginesie. Jaki powiększalnik przy powiększeniu do formatu 30x40 nie drgnie? Podaj jeden model dostępny poniżej 500-700 zł.
Nie wiem, nie interesuje mnie to i nie twierdziłem, że taki istnieje lub nie.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

sp pisze:Nie wiem, nie interesuje mnie to i nie twierdziłem, że taki istnieje lub nie.
Czyli logicznym wnioskiem jest to, że jest to przypadłość każdego niezbyt drogiego powiększalnika.
Analogicznie.
Wadą zooma xyz, że jest dość ciemny. Ale skoro przedziale cenowym w jakim jest umieszczony ów zoom nie ma jasnego zooma, to znaczy iż nie jest to wada, tylko cecha tanich zoomów, a to spora różnica.

Z Twojego
sp pisze:Opemus 5 ma jedną poważną wadę..
można wnioskować, iż tylko Opemus 5 ma taką wadę, a inne opemusy i nie tylko są jej pozbawione.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
sp
-#
Posty: 56
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:13
Lokalizacja: ---

Post autor: sp »

J.A. pisze:
sp pisze:Nie wiem, nie interesuje mnie to i nie twierdziłem, że taki istnieje lub nie.
Czyli logicznym wnioskiem jest to, że jest to przypadłość każdego niezbyt drogiego powiększalnika.
Jakim sposobem z faktu, że ja nie znam powiększalnika do 700 zł, który się nie trzęsie wywnioskowałeś, ze niestabilność to przypadłość każdego taniego powiększalnika?
Nie bardzo to logiczne, nie sądzisz?
J.A. pisze: Z Twojego
sp pisze:Opemus 5 ma jedną poważną wadę..
można wnioskować, iż tylko Opemus 5 ma taką wadę, a inne opemusy i nie tylko są jej pozbawione.
Nie, nie można tego wywnioskować. To jest tylko twoja kolejna nadinterpretacja.
Ostatnio zmieniony 19 lis 2012, 22:00 przez sp, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ