silverfast hdr

Statywy, światłomierze, skanery.. i wszystko czego jeszcze możemy używac

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

bx20
-#
Posty: 46
Rejestracja: 27 sie 2011, 14:30
Lokalizacja: Pomorskie

silverfast hdr

Post autor: bx20 »

Mam pytanie do tych co maja jako takie rozeznanie w silverfast. Zainteresowało mnie to co oni nazywają skanowaniem hdr. Program skanując film tworzy coś w rodzaju pliku raw, który jeszcze zawiera dane IR. Jednak tych ich produktów jest na tyle dużo, co w połączeniu z bajzlem na stronie internetowej sprawiło, ze totalnie straciłem pojecie co jest do czego. Z tego co zrozumiałem do tego skanowania służy silverfast Ai studio, ale do edycji nawet minimalnej powstałego skanu już nie? (tzn chyba trzeba kupić oddzielny program :mrgreen: Trochę wydaje mi się to dziwne podejście. Czy w takim razie pliki z tego programu są edytowalne w jakimkolwiek innym sofcie?
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

aż się wzdrygnąłem..

po co męczyć się z silverfastem przy składaniu HDR'u? weź cyfrówkę a z pewnością otrzymasz lepsze rezultaty. tylko czy to jest jeszcze fotografia? wiem, ze ta technika jest modna, w który portal foto by nie spojrzeć, pełno tego, przeważnie w kuriozalnych postaciach. dla mnie osobiście, to już nie jest fotografia, to raczej grafika komputerowa.
JaZ99
-#
Posty: 858
Rejestracja: 02 gru 2008, 15:57
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Post autor: JaZ99 »

HDR w silverfaście nie ma nic wspólnego z HDR w cyfrówce. Raczej: HDR= prawie RAW ;) HDR oznacza, że liczba bitów wyjściowych na próbkę nie jest przycinana (masz tyle, ile daje skaner). W pozostałych trybach zawsze dostajesz 8 bitów na kanał.

HDRi = HDR + czwarta warstwa podczerwieni do usuwania brudów.

Możesz sobie ściągnąć demo silverfasta 8, dostaniesz automatycznie licencję na 30 dni używania. Ósemka jest napisana w Qt i ma bardziej sensowny (IMHO) interfejs. Przynajmniej przez miesiąc nie będziesz się męczyć ;) Kupowanie tego softu jest trochę dyskusyjne, jeśli się ma szóstkę.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Przepraszam, czy ja dobrze widzę? 449 ojro za AI stiudio 8? Tylko dla jednego skanera? Cena dla Coolscana 8000 ED. No i oczywiście insrukcja obsługi za kolejne prawie 30 euro.
Oni się chyba z czymś na głowy pozamieniali.

VS jedna licencja pro, na nieokreślona ilośc skanerów z dozgonnym darmowym upgradem, można używac kilku kopii na raz 79,95 dolców.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
bx20
-#
Posty: 46
Rejestracja: 27 sie 2011, 14:30
Lokalizacja: Pomorskie

Post autor: bx20 »

Nord nie bulwersuj się tak :-D z tym co oni nazywają HDR to chodzi po prostu o trochę lepsze wyciągniecie cieni niż na to pozwala dmax skanera, nie ryzykując przy tym przepalenia świateł i nie generując zbyt dużo szumów. Przymierzam się do zeskanowania starych orwochromów z paskudnymi cieniami i po prostu szukam sposobu na ich najlepsze wyciągniecie. Z tego co się zorientowałem, to silverfast chyba jako jedyny oferuje takie rozwiązanie, ale widzę ze tutaj opinie raczej nieprzychylne :-/
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Moją opinię poznasz jak zaciągnę demo i go przetestuję. Moja ostatnia stycznośc z SF to tak z 10 lat temu jak używałem Nikona LS2000. Wtedy wytargałem go od polskiego dystrybutora za jakieś niewielkie pieniądze.
Ale powiem Ci, że przy takiej cenie to musiałby śpiewać, tańczyć, prać, gotować, składać i do szafy układać.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
ODPOWIEDZ