Nowy/używany skaner do 6x6

Statywy, światłomierze, skanery.. i wszystko czego jeszcze możemy używac

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
KAPA
-#
Posty: 92
Rejestracja: 02 gru 2010, 20:33
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: KAPA »

licząc na megapiksele, mały obrazek:
V500/V600 3,26MP
Plustek 8200 14,15MP. Toż to przepaść.
Dla średniego 6x6 V500/600 daje 11,83
podsumowując V500/600 to zabawka
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

KAPA pisze:licząc na megapiksele, mały obrazek:
V500/V600 3,26MP
Plustek 8200 14,15MP. Toż to przepaść.
Dla średniego 6x6 V500/600 daje 11,83
podsumowując V500/600 to zabawka

mam przed sobą ;-) plik z V600 skanowany o wielkościach 9976x7200 o wadze 22,4 mb. oczywiście bw z trixa 120. coś mi się wydaje, że zbłądziłeś. co do malucha, musiałbym poszukać na płytach
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

nord pisze:mam przed sobą plik z V600 skanowany o wielkościach 9976x7200 o wadze 22,4 mb. oczywiście bw z trixa 120. coś mi się wydaje, że zbłądziłeś. co do malucha, musiałbym poszukać na płytach
Ale kwestią nie jest wielkość wynikowego pliku, tylko rzeczywista informacja w nim zawarta. Nie mam pojęcia co potrafi V600. Ale jeden z naszych forumowych kolegów, skanuje sobie średniaka na paszczaku i jest zadowolony. Ale raz na jakiś czas jakieś wybrane kadry oddaje mi na Nikona. Coś chyba w tym jest.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
KAPA
-#
Posty: 92
Rejestracja: 02 gru 2010, 20:33
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: KAPA »

może i zbłądziłem, moje boje z V500 obrazek 6x6 fomapan 10045x10035 100,8MegaPikseli waży 35,4Mb, to jest bw z fomapana, wszystko pięknie tylko w powiększeniu 100% to wygląda marnie, dobrze wygląda po pomniejszeniu do 20Megapikseli, tyle tylko, że to dobrze wygląda, bo bardzo dobrze wygląda przy pomniejszeniu do 12-14Megapikseli. Z wyliczeń wynika, że 12MP to efektywny rozmiar pracy skanera i tu się zgadzam, to, że plik wygląda przyzwoicie w większych rozdziałkach nie oznacza, że zawiera więcej informacji, po prostu jest do przyjęcia nadmuchany. Jeśli użyję mojego dmuchacza: Photo Zoom Pro to wygląda jeszcze lepiej, ale informacji mu od tego nie przybyło. Czy błądzę?
Chętnie się douczę, poproszę o objaśnienia, co jest nie tak w moim pojmowaniu?, mam nadzieję, że się mylę...
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

J.A. pisze:
nord pisze:mam przed sobą plik z V600 skanowany o wielkościach 9976x7200 o wadze 22,4 mb. oczywiście bw z trixa 120. coś mi się wydaje, że zbłądziłeś. co do malucha, musiałbym poszukać na płytach
Ale kwestią nie jest wielkość wynikowego pliku, tylko rzeczywista informacja w nim zawarta. Nie mam pojęcia co potrafi V600. Ale jeden z naszych forumowych kolegów, skanuje sobie średniaka na paszczaku i jest zadowolony. Ale raz na jakiś czas jakieś wybrane kadry oddaje mi na Nikona. Coś chyba w tym jest.
to już sie robi zbyt skomplikowane :-D nie doszukuje się jakiś ukrytych parametrów, czy kwadratury koła. plik zajmuje na dysku dokładnie 22,5mb przestrzeni(tyle wyszło ze skanera i dedykowanego softu) i to mi wystarcza. przy niewielkiej manipulacji w PS bez problemu można tą "wagę" zwiększyć. ile? nawet nie chcę zgadywać. chyba nie muszę podpowiadać, że jakość obrazu nie straci wiele, raczej zyska, po kolejnych zabiegach.
Awatar użytkownika
KAPA
-#
Posty: 92
Rejestracja: 02 gru 2010, 20:33
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: KAPA »

widzę, że piszemy jednocześnie, ponawiam pytanie. :-)
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

KAPA pisze:widzę, że piszemy jednocześnie, ponawiam pytanie. :-)
napisałem choć w edycji. dedykowany do skanera soft, ustawienia rozmiaru jak wyżej. tyle.

edyta: moje skany pochodzą z Bronki, czyli negatywu 6x4,5. może to ma jakieś znaczenie? przeglądnąłem wszystkie pliki z tego negatywu. najcięższy ma 28,7 najlżejszy 20,2mb.
Ostatnio zmieniony 06 lis 2012, 20:27 przez nord, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
KAPA
-#
Posty: 92
Rejestracja: 02 gru 2010, 20:33
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: KAPA »

piszesz, że 9976x7200 jest bez zarzutu, a powiększenia tylko poprawiają sytuację?
dla mnie, to jest jak objawienie!
Możesz rozjaśnić jak to się dzieje?, wiem, że soft, wiem, że "tyle", ale ja też mam soft i raczej potrafię go obsługiwać, no chyba, że jednak nie potrafię.
A może jakoś na priva mógłbyś mnie douczyć, nie za free, chętnie zapłacę jak będą efekty.
Ostatnio zmieniony 06 lis 2012, 20:31 przez KAPA, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

KAPA pisze:piszesz, że 9976x7200 mały obrazek jest bez zarzutu, a powiększenia tylko poprawiają sytuację?
dla mnie, to jest jak objawienie!
Możesz rozjaśnić jak to się dzieje?, wiem, że soft, wiem, że "tyle", ale ja też mam soft i raczej potrafię go obsługiwać, no chyba, że jednak nie potrafię.
A może jakoś na priva mógłbyś mnie douczyć, nie za free, chętnie zapłacę jak będą efekty.
dopisałem co nieco powyżej.

napisałem ci jakie rezultaty osiągnąłem. nie stosuje żadnych ekstra efektów. wywołany negatyw pociąłem na paski załadowałem do skanera ustawiłem rozmiar pliku i kliknąłem "skanuj". efekty jak podałem. jeżeli uznasz to za naukę i nadal będziesz się upierał z zapłatą, z przyjemnością podam numer konta i będę oczekiwać wpłaty, powiedzmy to sobie w wysokości 200pln.
Awatar użytkownika
KAPA
-#
Posty: 92
Rejestracja: 02 gru 2010, 20:33
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: KAPA »

ok uznajmy to za forumową przyjacielską przysługę ;-)
pytam, bo walczę i raczej idzie mi to w kierunku testów skanerów z podanych wcześniej linków.
Z fleksareta 6x6 20 Megapikseli czyli waga 6,59Mb więcej mi się nie udało, mimo, że plik wynikowy skanowania to 108 Megapikseli, czyli 806Mb, ja niestety muszę to pomniejszać i to bardzo, co się zgadza z testami skanerów, natomiast nijak mi się nie zgadza z tym co piszesz, ale nie mam zamiaru podważać Twoich racji, tylko chcę dopytać jak to czynisz, tyle.
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

KAPA pisze:ok uznajmy to za forumową przyjacielską przysługę ;-)
pytam, bo walczę i raczej idzie mi to w kierunku testów skanerów z podanych wcześniej linków.
Z fleksareta 6x6 20 Megapikseli czyli waga 6,59Mb więcej mi się nie udało, mimo, że plik wynikowy skanowania to 108 Megapikseli, czyli 806Mb, ja niestety muszę to pomniejszać i to bardzo, co się zgadza z testami skanerów, natomiast nijak mi się nie zgadza z tym co piszesz, ale nie mam zamiaru podważać Twoich racji, tylko chcę dopytać jak to czynisz, tyle.
nie wiem jak mógłbym ci bardziej pomóc. "skanerzysta" ze mnie jak z koziej dupy trąbka". dla tego nie używam bardziej zaawansowanych programów (np. silverfast) do skanowania, choć takowe posiadam. po prostu gubię się w ich opcjach. epsonowski soft jest dla mnie prosty i przejrzysty. jak się reszta dzieje? nie mam pojęcia. efekty mam w folderze. z ciekawości, w wolnej chwili poszperam na płytach, jak to wyglądało wcześniej. za kilka dni będę skanować małego Trixa. ciekawe co z tego wyjdzie ;-)
Malfas
-#
Posty: 661
Rejestracja: 18 sie 2008, 15:37
Lokalizacja: Zambrów

Post autor: Malfas »

a ja mam jedno pytanie
do jakiego formatu pliku zapisujecie, bo to raczej jeden z ważniejszych elementów ;)
Awatar użytkownika
KAPA
-#
Posty: 92
Rejestracja: 02 gru 2010, 20:33
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: KAPA »

wszystko w TIFF
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

KAPA pisze:Chętnie się douczę, poproszę o objaśnienia, co jest nie tak w moim pojmowaniu?, mam nadzieję, że się mylę...
IMHO nie mylisz się.
Malfas pisze:a ja mam jedno pytanie
do jakiego formatu pliku zapisujecie, bo to raczej jeden z ważniejszych elementów ;)
Jeżeli do obróbki, to tif 48bit, jeżeli obraz końcowy, a oryginał w segregatorze, to jpg.

I przy tej okazji często widać co warty jest skan. Jeżeli 24 bitowy tif LZW jest bardzo lekki, to albo mamy do czynienia z zajedwabiście drobny ziarnem (np. Velvia), albo nadmuchanym pozbawionym szczegółów plikiem.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Sombrero
-#
Posty: 27
Rejestracja: 08 cze 2012, 14:56
Lokalizacja: z Nieba

Post autor: Sombrero »

Dzięki Wam serdeczne za wszystkie odpowiedzi, po poszperaniu jeszcze i przeanalizowaniu tego zdecyduję się najprawdopodobniej na V500, skoro wielcy nie widzą różnicy... ;) to ja jej na pewno też nie zobaczę.
Pentacon Six TL hacked by erjot771 + Biometar 80 2.8 + Sonnar 180 2.8 + Svierdlowsk 6
ODPOWIEDZ