Problem z rozszyfrowaniem lampy błyskowej

Wszystko o aparatach, akcesoriach, sprzęcie ciemniowym.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
kuzyn353
-#
Posty: 166
Rejestracja: 04 cze 2012, 16:29
Lokalizacja: Zabrze

Problem z rozszyfrowaniem lampy błyskowej

Post autor: kuzyn353 »

Dostałem lampę ale nie potrafię rozgryźć. Jak się tym posługiwać?
Obrazek
Awatar użytkownika
rifley
-#
Posty: 65
Rejestracja: 04 lis 2009, 23:52
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: rifley »

ustawiasz żółtą kropkę na iso jakie masz. np. jak masz 100iso a przedmiot jest w odległości 2m dajesz f/16, 3m f/11, 4,5m f/8 itd. lampa wali stałą mocą na ustawieniu M. natomiast I , II , III nie mam pewnosci wiec niechcę strzelać.
Awatar użytkownika
morotegari
-#
Posty: 452
Rejestracja: 20 kwie 2008, 15:07
Lokalizacja: Legnica

Post autor: morotegari »

I, II i III to są programy automatyczne dla trzech różnych przysłon. Lampa korzysta wtedy z czujnika z przodu lampy. Wystarczy wybrać ISO i ustawić przysłonę sugerowaną przez lampę.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10070
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

I, II i III to tryby automatyczne. Żółta kropka wskazuje na czułość filmu. Na zdjęciu jest 15/25 ISO. Przy przesłonie 4 - tryb "I" mamy zakres od 1 m do 4,5. Czyli nie trzeba nic zmieniać, lama dozuje ilość światła. Przestawiając ją w tryb "III" należy ustawić przesłonę 2 i wtedy w zakresie 1-9 m lampa dozuje automatycznie ilość światła.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
kuzyn353
-#
Posty: 166
Rejestracja: 04 cze 2012, 16:29
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: kuzyn353 »

J.A. pisze:Przestawiając ją w tryb "III" należy ustawić przesłonę 2 i wtedy w zakresie 1-9 m lampa dozuje automatycznie ilość światła.
Czyli jak ustawię III to mogę wykonać poprawne naświetlenie z odległości 1m jak i 9m? :-| Byłoby super.
Jak to działa, że nie prześwietli obiektu w odległości 1m a zapewni doświetlenie w odległości 9m?
Lampa to "Regula VARIANT 736CX"
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10070
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

kuzyn353 pisze:Czyli jak ustawię III to mogę wykonać poprawne naświetlenie z odległości 1m jak i 9m? Byłoby super.
Tak, ale nie jednocześnie. Albo 1m, albo 9. W oświetleniu błyskowym jest zawsze tak samo.
kuzyn353 pisze:Jak to działa, że nie prześwietli obiektu w odległości 1m a zapewni doświetlenie w odległości 9m?
Prześwietli obiekt na jednym metrze, jeżeli prawidłowo naświetli na dziewięciu. I odwrotnie, nie doświetli na dziewięciu, jeżeli prawidłowo naświetli na jednym.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
kuzyn353
-#
Posty: 166
Rejestracja: 04 cze 2012, 16:29
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: kuzyn353 »

Wszystko już jasne z tymi zasadami. Dziękuję za odpowiedzi.
Jak to jest natomiast z łączeniem lamp z aparatami? Naczytałem się, że może być to niebezpieczne dla elektroniki aparatów ze względu na napięcie na stopce. Mam jednak wrażenie, że informacje te są nieco przesadzone.
Do jakich aparatów można a do jakich nie można stosować takiej lampy? Eos50, eos450d, fujica ax5. Zenit to wiadomo, nic mu nie zaszkodzi ;) Ale w pozostałych jest elektronika.
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1900
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Post autor: powalos »

kuzyn353, jeżeli napięcie na stykach stopki nie przekracza kilku wolt to możesz śmiało podłączać do wszystkich aparatów, nawet cyfrowych. Pzdr
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
kuzyn353
-#
Posty: 166
Rejestracja: 04 cze 2012, 16:29
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: kuzyn353 »

Nie mam miernika który pozwoliłby zmierzyć impuls napięcia na stopce w czasie wyładowania. Chyba, że pomiar się wykonuje zwykłym Chińskim miernikiem za 15zł, to zaraz sprawdzę.

[ Dodano: Śro 21 Lis, 2012 ]
I wszystko jasne :/ 120V
A do fujiki będę mógł podpiąć czy tylko zenit?

Mam jeszcze inną lampę 12V. Do nowocześniejszych aparatów da radę?
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1900
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Post autor: powalos »

Ta która ma 120V na stopce to tylko do starszych analogów (Fujica też pewnie się łapie), Ta, która ma 12V powinna się nadać również do współczesnych cyfrówek. Pzdr.
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
kuzyn353
-#
Posty: 166
Rejestracja: 04 cze 2012, 16:29
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: kuzyn353 »

Poczytałem w necie i zamówiłem "optotriak MOC3021". Jak się uda zmniejszyć napięcie stopki to się pochwalę. Puki co ryzykować z podłączaniem nie będę.

[ Dodano: Czw 29 Lis, 2012 ]
Ha! Udało się :) Na stopce 4,3V. Działa
jacekCz
-#
Posty: 180
Rejestracja: 03 lut 2011, 21:08
Lokalizacja: Nowy Sącz

Post autor: jacekCz »

J.A. pisze:Prześwietli obiekt na jednym metrze, jeżeli prawidłowo naświetli na dziewięciu. I odwrotnie, nie doświetli na dziewięciu, jeżeli prawidłowo naświetli na jednym.
Przy świeceniu przez sufit trochę się to polepsza, jest wiele bardziej wyrównane. Ale 9 m odległości i sufit, to duuuzo, może braknąć.

Dobrzy producenci obiecują minimalny zakres na ok 10x mniej niż maksymalny. Nie jest to łatwe, trzeba olbrzymią energię błysku zatrzymać bardzo szybko. Różnica odległości x10 to różnica mocy x100, do dziś nie jest łatwo taka elektronikę zrobić.
W praktyce wiele np Metzów jest lepszych od obietnicy, naświetla poprawnie bliżej niż 1/10 maxymalnego. Ale to tylko trochę, w trybie manualnym najmniejsza moc u mnie to 1/256 (czyli jakby 1/16 odległości)

O ile błyskanie na wprost można ćwiczyć metoda "kalkulatora", to błyskając światłem odbitym tryb A o jakim tu dyskutujecie, jest BARDZO przydatny.
Mam i ja RB67, F4S, F90X, cyfrę też i szklarnię
http://www.flickr.com/photos/jacekpl/
ODPOWIEDZ