Promicrol May&Baker

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

zaphod
-#
Posty: 462
Rejestracja: 21 lut 2010, 20:37
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Promicrol May&Baker

Post autor: zaphod »

Witam wszystkich po długiej przerwie:)
Oczywiście mam do Was pytanie:) Kupiłem antycznie wyglądającą puszkę Promicrolu, nie mam pojęcia z którego może być roku. Ma żółto-różową etykietę, w środku są dwie torebki proszku. Większa ma biały proszek, mniejsza taki raczej bury;) I teraz pytania - w jakiej kolejności to rozpuścić, w jakiej ilości wody (na puszce pisze, że jest tego na 2,5 litra roztworu roboczego), no i czy ma to szansę w ogóle działać?
Awatar użytkownika
pq17
-#
Posty: 68
Rejestracja: 04 lut 2009, 14:39
Lokalizacja: Lubuskie

Post autor: pq17 »

jak się domyślam, jest to chyba oryginalny Promicrol f-my May&Backer z Angli.
Zawiera Ortho fenylo dwuaminę, jak ongić prawdziwy Atomal Agfy. Ultra drobnoziarnisty.
Ten reduktor został z powodów wysoko trującego oddziaływania na środowisko już dawno wycofany i zabroniony w produkcji wywoływaczy. Dzisijszy Promicrol (którego sam często używam) produkowany jest w Kanadzie przez firmę Champion na zamiennikach reduktora, ale to już nie jest to co kiedyć na O-fenylo dwuaminie.
Nie jestem pewny czy by jeszcze zadziałał, ale próbowanie idzie przed studiowaniem, najpierw rozpóść ten brązowy proszek a potem ten biały (ten drugi to napewno jest siarczyn sodu).
to se ne wrati
zaphod
-#
Posty: 462
Rejestracja: 21 lut 2010, 20:37
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: zaphod »

Dzięki, to już coś mam;) Tylko jeszcze kwestia na jaką objętość to rozrobić? Napisane jest "2,5 litre working solution", ale nie wiem czy to oznacza, że trzeba do takiej ilości rozpuścić czy robi się z tego jakiś koncentrat i dopiero po rozcieńczeniu wychodzi z tego 2,5 litra.
Awatar użytkownika
pq17
-#
Posty: 68
Rejestracja: 04 lut 2009, 14:39
Lokalizacja: Lubuskie

Post autor: pq17 »

Hej,- zrób sobie "Superstocka"- rozpóść to w 45 stp. ciepłej wodzie destylowanej i uzupełnij do 500 ccm. Podziel na 5 buteleczek po 100 ccm i uzupełnij do korka.
Jeżeli rozcieńczysz jedną do 500 cm z przegotowaną i ostudzoną wodą otrzymasz "Worksolution" czyli normalny roztwór roboczy.
Niewiem czy ci się to w 500 ccm wszystko zmeści ? (długo bełtać)
Wywojki w proszku mają prawie wieczną żywotność.
to se ne wrati
zaphod
-#
Posty: 462
Rejestracja: 21 lut 2010, 20:37
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: zaphod »

O czymś takim myślałem, żeby to rozrobić w mniejszej objętości. Pozostaje jeszcze kwestia czasów, ale to już trzeba będzie ustalić w boju, bo nigdzie nie da się ich znaleźć. Mam naświetlonego Fomapana 400 z jakimiś strzałami z biodra to sprawdzę na nim;)

[ Dodano: Pon 15 Paź, 2012 ]
No cóż, rozpuściłem ostatecznie do ok. litra objętości, bo w mniejszej ilości wody zawartość małej torebki za nic nie chciała się rozpuścić. Całość ma ciemno-bury kolor przypominający czeskie R09. Test działania dopiero w środę, ale mam pewne obawy:O

[ Dodano: Czw 25 Paź, 2012 ]
Gdyby kogoś to kiedyś interesowało - wywoływacz jest jak najbardziej sprawny;)
timor
-#
Posty: 371
Rejestracja: 28 sty 2011, 10:28
Lokalizacja: Toronto

Post autor: timor »

pq17 pisze:Hej,- zrób sobie "Superstocka"- rozpóść to w 45 stp. ciepłej wodzie destylowanej .
Nie jest to za zimno na superstocka ? Normalnie chemię się rozrabia między 48 a 52 C.
Awatar użytkownika
pq17
-#
Posty: 68
Rejestracja: 04 lut 2009, 14:39
Lokalizacja: Lubuskie

Post autor: pq17 »

to jest właśnie "to".
Obecnie jest an aukcji na Ebayu.
Załączniki
Promicrol f-my. May & Baker England
Promicrol f-my. May & Baker England
to se ne wrati
zaphod
-#
Posty: 462
Rejestracja: 21 lut 2010, 20:37
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: zaphod »

Nie, mój był chyba jeszcze starszy, w szarej metalowej puszce a nie w pudełku. Nawiasem mówiąc rozrobiłem go tak jak pisało na opakowaniu na 2,5 litra i nadal sprawuje się bardzo dobrze:) O dziwo nawet pasują czasy z digitaltruth dla nowego Promicrola w koncentracie. Rozrabiam tego stocka 1+9 lub 1+14 i woła elegancko:)
Awatar użytkownika
pq17
-#
Posty: 68
Rejestracja: 04 lut 2009, 14:39
Lokalizacja: Lubuskie

Post autor: pq17 »

no proszę, a ja osobiście używam przy tym nowym koncentracie Promicrola rozcieńczenia 1+19 a czasy przedłużam o tą samą różnicę co między 1+9 a1+14, działanie b. drobnoziarniste i wyrównawcze. Prawdopodobie jednym ze składnikikjów, równiż w tym nowym koncentracie jest glycyna fotograficzna której używano dawniej do wywoływania zdjęć portretowych.
to se ne wrati
ODPOWIEDZ