Wywoływanie w procesorze.

Problemy z doborem materiału, naświetlaniem w ciężkich warunkach.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Mazurkiewicz
-#
Posty: 62
Rejestracja: 04 sty 2011, 16:13
Lokalizacja: Skawica

Wywoływanie w procesorze.

Post autor: Mazurkiewicz »

Witam,
Mam kilka pytań do Doświadczonych użytkowników tego forum jako początujący z uzywaniem procesoru (JOBO CPA2)

1) O ile nalezy skrocic czas wywolywania filmow czarno bialych, wywolujac je rotacyjnie? Chodzi mi o konkretne ustawienia szybkosci motoru.
Znalazlem ze czas zmniejsza sie o 15 % jesli chodzi o czarno biale, ale jak jest z szybkoscia motoru?


2) Czy w wywolywaniu E6 czasy ktore sa podane dotycza konkretnej predkosci obracania?

3) Czy ilosc chemii podana na koreksach Jobo jest wystarczajaca do wywolania rotacyjnego czy tez trzeba brac jakas poprawke?

4) Czy lift zawsze nie wylewa pelnej ilosci chemi? Tzn. wlewam przykladowo 140ml do koreksu a podczas wylania przez lift wylewa tylko 120 - 130ml, czyli ok 20 zawsze zostanie w korexie, jest to normalne?

Pozdrawiam serdecznie i z góry dziekuje za odpowiedź.[/b]
Ostatnio zmieniony 26 paź 2012, 16:49 przez Mazurkiewicz, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
przemur
-#
Posty: 498
Rejestracja: 26 mar 2010, 18:11
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Wywoływanie w procesorze.

Post autor: przemur »

Mazurkiewicz pisze: 1) O ile nalezy skrocic czas wywolywania filmow czarno bialych, wywolujac je rotacyjnie? Chodzi mi o konkretne ustawienia szybkosci motoru.
Znalazlem ze czas zmniejsza sie o 15 % jesli chodzi o czarno biale, ale jak jest z szybkoscia motoru?
http://www.jobo.com/jobo_service_analog/jq/jq9802.htm - "To soak or not to presoak" - zasadniczo Jobo zaleca (jako punkt wyjscia) 5 minut namaczania i stosowanie czasow jak dla wolania przez inwersje.

Mazurkiewicz pisze: 2) Czy w wywolywaniu E6 czasy ktore sa podane dotycza konkretnej predkosci obracania?
Z tego co pamietam, tej szybszej. Ale J.A. pewnie bedzie wiedzial najlepiej. :)
Mazurkiewicz pisze: 3) Czy ilosc chemii podana na koreksach Jobo jest wystarczajaca do wywolania rotacyjnego czy tez trzeba brac jakas poprawke?
Wystarczajaca zeby zakryc material swiatloczuly. Zwlaszcza w przypadku rozcienczonych wywolywaczy czarno-bialych moze byc jednak zbyt mala. Trzeba czytac instrukcje pod katem minimalnej ilosci wywolywacza.
Mazurkiewicz pisze: 4) Czy lift zawsze nie wylewa pelnej ilosci chemi? Tzn. wlewam przykladowo 140ml do koreksu a podczas wylania przez lift wylewa tylko 120 - 130ml, czyli ok 20 zawsze zostanie w korexie, jest to normalne?
Te pozostale 10-20 ml wsiaklo w emulsje. Normalne.
Awatar użytkownika
miron19j
-#
Posty: 86
Rejestracja: 01 lut 2010, 10:42
Lokalizacja: Warszawa - Praga
Kontakt:

Re: Wywoływanie w procesorze.

Post autor: miron19j »

Mazurkiewicz pisze: 1) O ile nalezy skrocic czas wywolywania filmow czarno bialych, wywolujac je rotacyjnie? Chodzi mi o konkretne ustawienia szybkosci motoru.
Znalazlem ze czas zmniejsza sie o 15 % jesli chodzi o czarno biale, ale jak jest z szybkoscia motoru?
ostatnio wołałem pierwszy raz rotacyjnie filmy cz-b. Od czasów podanych na DT odjąłem 10% i wyszło prawidłowo. Kręciłem wolniej.
Awatar użytkownika
przemur
-#
Posty: 498
Rejestracja: 26 mar 2010, 18:11
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: przemur »

Szczesc Boze. Ta stronka mnozy normalny czas przez 0.83 dla wolania rotacyjnego (wystarczy zajrzec do kodu zrodlowego). Czyli zgodnie z tym do czego doszli inzynierowie z Jobo (link umiescilem wyzej) mozna te czasy o kant stolu rozbic....
Ostatnio zmieniony 03 lut 2013, 01:14 przez przemur, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
schabu
-#
Posty: 161
Rejestracja: 10 maja 2010, 10:45
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: schabu »

do tego akurat nie doszli inżynierowie z Jobo tylko jakiś Pan w stanach i się tą wiedzą podzielił z Jobo i okazało się że generalnie faktycznie jest to dosyć uniwersalna wskazówka do wszystkich filmów. ale jak samo Jobo podaje - jest to orientacyjny czas, od którego można zacząć zabawę, potem się powinno zrobić własne "badania". mironowi wyszło dobrze skracając czas o 10% ponieważ te kilka procent nie zrobi różnicy jeżeli się nie ma skalibrowanego filmu, bo tak czy tak film zostanie wywołany.
Mazurkiewicz, ja akurat mam inny procesor, ale prędkość mam jedną - 75 - więc dylematu nie ma :mrgreen: na koreksach masz podaną ilość chemii jaka jest potrzebna przy rotacyjnym i przy zwykłym. czasem można mniej wlać jeżeli nawiniemy tylko jedną 120stkę ale wciśniemy na szpuli blokadę i nawiniemy film tylko do połowy szpuli. ale to na własne ryzyko - ja jak widać żyję niebezpieczeństwem :lol:
mi akurat ucieka trochę chemii podczas wołania, ale jest to chyba kwestia koreksu, muszę sprawdzić który gnój cieknie.
blog!
----------
Na której strefie chcesz dostać porannego tosta?
Awatar użytkownika
przemur
-#
Posty: 498
Rejestracja: 26 mar 2010, 18:11
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: przemur »

schabu pisze:do tego akurat nie doszli inżynierowie z Jobo tylko jakiś Pan w stanach i się tą wiedzą podzielił z Jobo i okazało się że generalnie faktycznie jest to dosyć uniwersalna wskazówka do wszystkich filmów
Gwoli scislosci ;-) zdecydownie nie. Wierzac temu co podali w Jobo Quarterly, czytajac ze zrozumieniem, pomysl wyszedl od osoby z "technical staff at JOBO Germany", a potem zostal przetestowany na duzej liczbie kombinacji filmow i wywolywaczy przez ludzi z JOBO USA (domyslam sie ze jednak blizej im bylo do inzynierow niz sprzedawcow).

Choc oczywiscie - jak wszystko co sie robi z materialami czarnobialymi - jest to punkt wyjsciowy. Jak ktos nie robi kalibracji to i tak zadnej roznicy miedzy -15%, namaczaniem, a wolaniem wedle czasu dla odwracania koreksu pewnie rzeczywiscie nie zobaczy.
Awatar użytkownika
norbss
-#
Posty: 92
Rejestracja: 03 kwie 2008, 21:34
Lokalizacja: rzeszów
Kontakt:

Post autor: norbss »

Ciekawe to z tym "presoak" ale że nie bardzo rozumie po angielsku to dopytam. Jeżeli dajmy na to mam 8 min "normalnie" wywołując to kręcąc w Jobo 5min kręcę wodę i 3min wywoływacz? Czy 5min kręcę wodę i 8 wywoływacz? Czy może namaczam bez kręcenia? Jak to wygląda?
Awatar użytkownika
schabu
-#
Posty: 161
Rejestracja: 10 maja 2010, 10:45
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: schabu »

przemur pisze:
schabu pisze:do tego akurat nie doszli inżynierowie z Jobo tylko jakiś Pan w stanach i się tą wiedzą podzielił z Jobo i okazało się że generalnie faktycznie jest to dosyć uniwersalna wskazówka do wszystkich filmów
Gwoli scislosci ;-) zdecydownie nie. Wierzac temu co podali w Jobo Quarterly, czytajac ze zrozumieniem, pomysl wyszedl od osoby z "technical staff at JOBO Germany", a potem zostal przetestowany na duzej liczbie kombinacji filmow i wywolywaczy przez ludzi z JOBO USA (domyslam sie ze jednak blizej im bylo do inzynierow niz sprzedawcow).
być może, nie pamiętam dokładnie, bo czytałem o tym dwa lata temu, a nie że czytałem rano nie ze zrozumieniem :-P - w każdym razie, był to jakiś gość w stanach, który to wykminił :-D
blog!
----------
Na której strefie chcesz dostać porannego tosta?
Awatar użytkownika
przemur
-#
Posty: 498
Rejestracja: 26 mar 2010, 18:11
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: przemur »

norbss pisze:Ciekawe to z tym "presoak" ale że nie bardzo rozumie po angielsku to dopytam. Jeżeli dajmy na to mam 8 min "normalnie" wywołując to kręcąc w Jobo 5min kręcę wodę i 3min wywoływacz? Czy 5min kręcę wodę i 8 wywoływacz? Czy może namaczam bez kręcenia? Jak to wygląda?
5 minut wode i 8 minut wywolywacz (warto zwrocic uwage by oba plyny mialy taka sama temperature).
schabu pisze: być może, nie pamiętam dokładnie, bo czytałem o tym dwa lata temu, a nie że czytałem rano nie ze zrozumieniem :-P - w każdym razie, był to jakiś gość w stanach, który to wykminił :-D
No wlasnie - czasami sam sie zastanawiam czy warto otwierac komputer przed pierwsza kawa. :D A tak wogole, to zagladnalem ostatnio na Twojego bloga i kurcze super masz ostatnie prace (zreszta poprzednie tez) ;-)
Awatar użytkownika
schabu
-#
Posty: 161
Rejestracja: 10 maja 2010, 10:45
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Post autor: schabu »

przemur pisze:
schabu pisze: być może, nie pamiętam dokładnie, bo czytałem o tym dwa lata temu, a nie że czytałem rano nie ze zrozumieniem :-P - w każdym razie, był to jakiś gość w stanach, który to wykminił :-D
No wlasnie - czasami sam sie zastanawiam czy warto otwierac komputer przed pierwsza kawa. :D A tak wogole, to zagladnalem ostatnio na Twojego bloga i kurcze super masz ostatnie prace (zreszta poprzednie tez) ;-)
a dziękuje :)
blog!
----------
Na której strefie chcesz dostać porannego tosta?
Mazurkiewicz
-#
Posty: 62
Rejestracja: 04 sty 2011, 16:13
Lokalizacja: Skawica

Post autor: Mazurkiewicz »

Dziekuje za odpowiedzi.
Jeszcze jedno pytanie odnosnie predkosci. Na procesorze sa nastepujace: F, 3, 4, P, 6, 7.
Jak Predkosc obrotu wplywa na czas wywolywania? Da sie to jakos obliczyc? Czy czasy podane np na E6 Tetenala odpowiadaja jakiejs konkretnej predkosci?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2341
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Post autor: mrek »

schabu pisze:... na koreksach masz podaną ilość chemii jaka jest potrzebna przy rotacyjnym i przy zwykłym. czasem można mniej wlać jeżeli nawiniemy tylko jedną 120stkę ale wciśniemy na szpuli blokadę i nawiniemy film tylko do połowy szpuli....
Dodaj dla ścisłości, że nawija się na zewnętrzną połowę szpuli.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Mazurkiewicz pisze:Czy czasy podane np na E6 Tetenala odpowiadaja jakiejs konkretnej predkosci?
Nie. W instrukcji jest wyraźnie napisane, że podany czas jest punktem wyjścia i należy go zmodyfikować w zależności od ...
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
ODPOWIEDZ