Fotopan

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
ModusOperandi
-#
Posty: 665
Rejestracja: 12 gru 2010, 08:35
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Post autor: ModusOperandi »

Co by nie zakładać nowego tematu - odkopię ten.
Sprawa dotyczy materiału ciętego FOTOPAN CD, którego termin do 'spożycia' minął w 1979 roku.
W czym to obecnie wymoczyć?
Do wyboru mam Rodinal, Microphen oraz Hydrofen. Wydaje mi się, że dwa ostatnie w stocku powinny dać radę, ale pewny tego nie jestem. Może ktoś z was koledzy i koleżanki ma już jakieś doświadczenie z tym materiałem i może coś podpowiedzieć, poradzić?
Zasadniczo to ona słuszna jest... ta koncepcja...
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Zamiast przeczytać wszystkie dostępne wątki, to tylko odkopujecie i odkopujecie...co Wy, archeolodzy jacyś? Wszystko, co było na ten temat do napisania, zostało już napisane 8-)
Lux mea lex
szable
-#
Posty: 532
Rejestracja: 29 maja 2009, 21:47
Lokalizacja: Świnoujście
Kontakt:

Post autor: szable »

no i co z tym FOTOPAN-em? ciekawym efektów.
Awatar użytkownika
pq17
-#
Posty: 68
Rejestracja: 04 lut 2009, 14:39
Lokalizacja: Lubuskie

Post autor: pq17 »

Dobrze żeś to podsumował "Technik 219" -szukać im się nie chce, ja też coś kiedyś pisałem na ten temat.
to se ne wrati
Awatar użytkownika
ModusOperandi
-#
Posty: 665
Rejestracja: 12 gru 2010, 08:35
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Post autor: ModusOperandi »

Przebrnąłem przez forum jeszcze razy kilka. Ostatecznie nachodzi mi pytanie, czy traktować Fotopan CD 400 na równi z ORWO NP27?

Czasów wywoływania nie znalazłem... Ostatecznie naświetlę ten stary materiał nominalnie i wywołam w Rodinalu lub Hydrofenie (1:0) w czasie 10 minut bełtając nim lekko w 3, 6 i 9 minucie...
Zasadniczo to ona słuszna jest... ta koncepcja...
szable
-#
Posty: 532
Rejestracja: 29 maja 2009, 21:47
Lokalizacja: Świnoujście
Kontakt:

Post autor: szable »

A może tak interpolować:
Fotopan CD= Fotopan HL= Ilford HP4 ?

ale tak tylko strzelam.....
Awatar użytkownika
ModusOperandi
-#
Posty: 665
Rejestracja: 12 gru 2010, 08:35
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Post autor: ModusOperandi »

Pewnie można interpolować - jeszcze pytanie, czy mogę przyjąć, że HP4 i HP5+ to bardzo podobne materiały i czasy mogę zastosować te same (albo zbliżone) co Hp5+?
Zasadniczo to ona słuszna jest... ta koncepcja...
Awatar użytkownika
panbulimia
-#
Posty: 133
Rejestracja: 23 gru 2009, 14:48

Post autor: panbulimia »

Fotopan CD naświetliłem od iso 25 do iso 400, presoak minute i wywołałem w kodaku hc110 1+100, 20C, 25minut, 30 sekund na wstępie i 5 obrotów co 5 minut.

Dosyć fajnie to wyszło, doszedłem do wniosku że najlepsze klatki to 50 i 100. Jak się dorwę do skanera to postaram się coś pokazać.

Nie mam zbytnio pojęcia jak sprawdzić go dokładniej, może jakieś porady?

Niedługo biorę się za FF'a :D

[ Dodano: Pon 29 Paź, 2012 ]
Nie miałem dostępu do skanera więc strzeliłem fotke cyfrówką, to jest bodaj iso 50 z fotopana CD. Zauważyłem całą masę plam, nie mam pojęcia czy to wina wieku i leżenia przez 30 lat czy coś innego. Zauważyłem też że na końcu filmu jest ich o wiele mniej.

Obrazek
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Odpowiadam : jak na film 120 ten jest bardzo dobrze zachowany. Nie żartuję. Robiłem kiedyś na HLkach (średni) przeterminowanych ze dwa lata i wyglądało to o wiele gorzej. Nigdzie nie było wtedy filmów i, pamiętam, objeżdżałem wszystkie kioski RUCH wykupując całe zapasy. Skąd się to wzięło? To wynik reakcji pomiędzy papierem i emulsją, wiesz, kleje, chemikalia w papierze, farba. Nic na to nie poradzisz. Obmyśl jakiś temat w stylu retro dla tych filmów, jakieś martwe natury, wiesz o co chodzi. To może dać ciekawy efekt. Kiedyś facet fotografował obóz w Auschwitz i celowo niszczył negatywy, żeby wyglądały na stare, ale efekt na Twoich filmach jest bardziej naturalny. Może coś w stylu ŁOMO? Dostałeś ciekawy materiał twórczy i postaraj się go wykorzystać.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
panbulimia
-#
Posty: 133
Rejestracja: 23 gru 2009, 14:48

Post autor: panbulimia »

No coś znajdę na pewno do czego da się to wykorzystać, zwłaszcza ze zostało jeszcze dużo.
ODPOWIEDZ