Neopan 400 w 2-kąpielowym Thorntonie

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

JaZ99
-#
Posty: 858
Rejestracja: 02 gru 2008, 15:57
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Neopan 400 w 2-kąpielowym Thorntonie

Post autor: JaZ99 »

Ciąg dalszy eksperymentów z wywoływaczem Thorntona. Tym razem w drugiej kąpieli rozrobiłem 20 g metaboranu. Jak widać z wykresu, gamma wreszcie jest odpowiednia, krzywa jest liniowa. Użyłem filmu Neopan 400 w formacie 120, którego ważność upłynęła prawie rok temu (luty 2011).

Czułość EI1 wyznaczyłem standardowo, natomiast EI2 obliczyłem według metody 0,3G.
Załączniki
NP400PR.png
timor
-#
Posty: 371
Rejestracja: 28 sty 2011, 10:28
Lokalizacja: Toronto

Post autor: timor »

Hej.
Jakiś Twój komentarz ? Ta krzywa jest podobna do krzywej wyznaczanej przez Ciebie dla Tmax 100 w tym, że także nie ma "shoulder".
Jeśli możesz, powiedz czy Thornton zaleca takie czasy wołania i takie mieszanie ? Ja spotkałem się z innym podejściem: 4 min. + 4 min. kąpiel A ciągłe mieszanie, kąpiel B bez mieszania (stand). Tak, jak przedłużenie kapieli A zwiększy ogólną gęstość negatywu, tak za długa kąpiel B przynosi niebezpieczeństwo "bromide drag" (po polsku ?). Oczywiście, jeśli się zamiesza to uniknie się takowego efektu, ale jednocześnie niweluje się kompensację i efekt akutacyjny, a o to podobno w dwukąpielowym chodzi. Daj znać
JaZ99
-#
Posty: 858
Rejestracja: 02 gru 2008, 15:57
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Post autor: JaZ99 »

Brak widocznego górnego zagięcia krzywej wynika z tego, że wykres ledwo sięga VIII strefy.

Thornton, kiedy żył, zalecał 3+3 min dla filmów 50 ISO, 4+4 dla 100 i 5+5 dla 400 ISO.
Jego oryginalną stronę wciąż znajdziesz przez google.

Mieszanie w kąpieli B jest potrzebne ze względu na ryzyko nierównomiernego wywołania, w kąpieli A aż tak dużego znaczenia nie ma, gdyż wywoływanie trwa zdecydowanie za krótko.

Efekt kompensacyjny i tak występuje ze względu na ograniczone zapasy metolu przeniesione z A do B i jego regulacja przez mieszanie powinna być możliwa tylko w niewielkim stopniu. Wciąż za mało przetestowałem, aby wyciągnąć jakieś wnioski w tym temacie.
Awatar użytkownika
xneon
-#
Posty: 261
Rejestracja: 02 lut 2010, 13:40

Post autor: xneon »

czy masz może jakieś sample?
LD
-#
Posty: 465
Rejestracja: 20 kwie 2009, 11:43

Re: Neopan 400 w 2-kąpielowym Thorntonie

Post autor: LD »

Mam pytanie związane z trwałością cz.B. Wczoraj wywołałem TMY400-135 a dzisiaj miałem zamiar wywołać Neopana 400-135, jednak uderzył nie dziwny zapach cz.B.
Roztwór ma już jakieś 4 miesiące. Przechowywany był w butelce harmonijkowej. TMY400 wygląda dobrze jednak mam wątpliwości co do tego zapachu.
ODPOWIEDZ