Magnifax 3a

Powiększalniki, zegary, kuwety, oświetlenie w Waszej ciemni

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

jarzynekk
-#
Posty: 10
Rejestracja: 24 lut 2012, 10:47
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: jarzynekk »

Faktycznie w instrukcji to jest chyba to co mam. Nie chciałbym pytać co chwile o co kaman więc możecie mi polecić obowiązkowe lektury? Wiem wiem, całe forum trzeba przeczytać :) Ale co na początek o ciemni? Przeczytałem jak na razie artykuły Adama Świergula.
Awatar użytkownika
Basil
-#
Posty: 594
Rejestracja: 15 maja 2011, 12:00
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Basil »

wejdź do ciemni z wszystkim przygotowanym tak żeby ci się nic pod nogam nie plątało i ściemniaj!
w bezpiecznym świetle lampy ciemniowej potnij na początek kilka pasków papieru,reszta dobrze ukryj co bi ci nie zadymiło się przypadkiem,lub całkiem zaświetliło i rób paski testowe(pewnie już czytałeś jak),wywołujesz je,utrwalasz,patrzysz jakie naświetlenie najbardziej ci pasuje(już przy normalnym świetle) i wg tych ustaleń naświetlasz docelową odbitkę
na początku trochę się papieru zmarnuje,ale jest to koszt nauki :)
Inspiration exists,but it has to find you working - Pablo Picasso
jarzynekk
-#
Posty: 10
Rejestracja: 24 lut 2012, 10:47
Lokalizacja: Gdańsk

Odświżam temat nt mojego sprzętu.

Post autor: jarzynekk »

Zmiana mieszkania umożliwia mi w końcu podjęcie się wykonania ciemni. W poprzednich postach podałem opisowo co posiadam. Teraz proszę o identyfikację rzeczy które posiadam na zdjęciu (kolejno zdjęcia nr 6 (ta dziwna zaślepka), 8, 9, 14, 16, 17 ). Mam na myśli co to jest i krótko do czego służy. Proszę o opinię czy coś muszę dokupić żeby zacząć. I z tym sprzętem od jakiej najprostszej metody wykonywania odbitek zacząć, jaki papier etc?

Pozdrawiam

Zdjęcia sprzętu
Awatar użytkownika
rayman
-#
Posty: 401
Rejestracja: 21 mar 2009, 22:44
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: rayman »

Czesć.

Ta soczekwka na prostokątnej obudowie na nóżkach (zdj. 9) to kondensor,. Domyślam się że ta mleczna szybka i ramka pasują do szuflady z filtrami, rzecz przydatna gdy nie masz fachowej, powiększalnikowej żarówki która kładzie równo światło na maskownicę.

Wysuwane ramki w kasetce (zdj 17) służą do przysłaniania przy doświetlaniu (np nieba przy krajobrazie) bądź maskowania obrazu.

Na zdjęciu numer 8 masz wymienialne ramki bezszybkowe do różnych formatów - do małego obrazka i średniaka.

Podłużne szybki służą zapewne do robienia styków/wglądówek z negatywów małoobrazkowych.

Reszty nie kojarzę :)
A niech mnie TSS pokąsa!
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

rayman pisze:Wysuwane ramki w kasetce (zdj 17) służą do przysłaniania przy doświetlaniu (np nieba przy krajobrazie) bądź maskowania obrazu.
:shock: Matkobosko, całe życie się człowiek uczy :shock: Nie wiedziałem
Awatar użytkownika
rayman
-#
Posty: 401
Rejestracja: 21 mar 2009, 22:44
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: rayman »

Kolega jarzynekk o nie pytał, więc odpowiedziałem, chyba że źle policzyłem zdjęcia i opisałem nie to co trzeba :)

Nie wiem czy zostały stworzone z myślą o doświetlaniu nieba czy mają po prostu maskować negatyw na odpowiedni format w ramce szybkowej :) Jak dla mnie, za bardzo rozmywają krawędzie na otwartej dziurze przy maskowaniu formatu na mniejszy. Ta nierównomierność jednak bywa przydatna - np przy doświetlaniu nieba w równym krajobrazie z "poziomą" linią horyzontu :).
A niech mnie TSS pokąsa!
jarzynekk
-#
Posty: 10
Rejestracja: 24 lut 2012, 10:47
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: jarzynekk »

Dzięki za pomoc.

Szukałem na forum jakiś temat dotyczący co wybrać na początek, jaki papier, jaka chemia jakie po prostu wykonać zamówienie żeby mieć wszystko. Czy może mi ktoś podpowiedzieć?
szable
-#
Posty: 532
Rejestracja: 29 maja 2009, 21:47
Lokalizacja: Świnoujście
Kontakt:

Post autor: szable »

sugeruję papier ILFORD XPRESS 13x18, wywoływacz ILFORD MULTIGRADE w płynie, utrwalacz jaki bądź. przerywacz - woda z octem. to wszystko z chemii.
ODPOWIEDZ