Praktica MTL 50

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

pszyszek
-#
Posty: 3
Rejestracja: 21 wrz 2012, 22:51
Lokalizacja: Warszawa

Praktica MTL 50

Post autor: pszyszek »

Przydażyła mi się z moją Prakticą taka przygoda, że w jakiś sposób (zapewne z powodu różnych drgań w dziesiątkach podróży) poluzował się element do którego przykręcany jest obiektyw. Skutek jest taki, że obiektyw się rusza "w przód i w tył" przez co niestety gubi ostrość i aby zrobić zdjęcie muszę dociskać obiektyw do aparatu, czyli jakby "do siebie", co oczywiście jest bardzo niekomfortowe. Pomyślałem sobie że po wypstrykaniu filmu i wyjęciu go, otworzę pokrywę i dokręcę od środka jakieś śrubki, które prawdopodobnie się poluzowały. Dziś zajrzałem i... nic nie ma, ani bezpośrednio pod pokrywą ani po otwarciu migawki. Czy ktoś z Was miał taki problem? Czy udało się go rozwiązać samemu? Prawdopodobnie jestem skazany na serwis ale problem wydaje się banalny. A może wie ktoś gdzie znajdę (albo ktoś posiada) rysunek wszystkich elementów aparatu (tego lub podobnej Praktiki), na którym pokazany byłby sposób w jaki są łączone? Za wszelkie informację będę wdzięczny.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Nie dam sobie nic obciąć, ale te śrubki będą pod tym czarnym kółkiem od przodu.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
pszyszek
-#
Posty: 3
Rejestracja: 21 wrz 2012, 22:51
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: pszyszek »

O kurcze, byłoby świetnie! A wiesz czy to kółko jest przyklejone czy wciśnięte, nakręcone czy jeszcze coś innego? Bo myślałem już żeby je zdjąć ale nie chcę odrywać na siłę (zwłaszcza gdyby to nie była droga do rozwiązania problemu) a łatwo nie ustępuje. Nie chciałbym go popsuć. Wielkie dzięki za wskazówkę!
szable
-#
Posty: 532
Rejestracja: 29 maja 2009, 21:47
Lokalizacja: Świnoujście
Kontakt:

Post autor: szable »

mam 3 sztuki praktik na części i jedną z nich potraktowałem siłowo- z ciekawości wyrwałem ten plastikowy krążek na którym "siada" po dokręceniu obiektyw. Rzeczywiście pod spodem są 3 śrubki które należy dokręcić.
Możesz gwinty tych śrubek potraktować klejem do gwintów, co wyeliminuje ewentualne rozkręcenie w przyszłości (kleje dostepne w przeciętnym sklepie z autoczęściami). pozdrawiam.

[ Dodano: Nie 23 Wrz, 2012 ]
jak poszło ?
pszyszek
-#
Posty: 3
Rejestracja: 21 wrz 2012, 22:51
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: pszyszek »

Problem rozwiązany dzięki Waszej pomocy. Pierścień jest mocno wciśnięty i niełatwo go podważyć, ale najłatwiej jest na samej górze pod literką "K" bo tam ma wcięcie na przewody. Dodatkowo w miescu spłaszczenia rowków jest gumowy bolec który wchodzi w korpus. Pod pierścieniem są 4 śrubki i wystarczyło dokręcić. Kleić ich nie będę póki co bo dostęp do nich jest jednak łatwy jak się wie.

Wielkie dzięki Panowe za pomoc i wskazówki!
ODPOWIEDZ