Praktica mtl

Wszystko o aparatach, akcesoriach, sprzęcie ciemniowym.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

fofek
-#
Posty: 1
Rejestracja: 01 kwie 2012, 20:00
Lokalizacja: Białystok

Praktica mtl

Post autor: fofek »

Chciałabym się wyposażyć w jakiegoś starego analoga. Myślałam nad czymś firmy Praktica. Może znajdzie się ktoś wiedzący coś na ten temat i zechce doradzić? :->
fiakier
-#
Posty: 143
Rejestracja: 18 sty 2009, 16:25
Lokalizacja: Lublin

Post autor: fiakier »

Używam MTL 50 i zadowolony jestem. Tyle, że mój aparat przeszedł generalny remont rok temu - chyba musisz się nastawić na to, że sam zakup nie wystarczy. Sprzęt jest wiekowy i zwykle mocno używany.
Pozdrawiam.

P.S. Tutaj opis porównawczy poszczególnych odmian.
skytruck
-#
Posty: 159
Rejestracja: 21 mar 2008, 19:48
Lokalizacja: Strzyżów n/Wisłokiem

Re: Praktica mtl

Post autor: skytruck »

fofek pisze:Chciałabym się wyposażyć w jakiegoś starego analoga. Myślałam nad czymś firmy Praktica. Może znajdzie się ktoś wiedzący coś na ten temat i zechce doradzić? :->
Jeżeli któraś z Praktik, to może Praktica z bagnetem B? B200, BC-1, BX20?
Sensowne ceny obiektywów, korpus - półautomat i pełny manual.
Awatar użytkownika
drawa
-#
Posty: 48
Rejestracja: 28 lis 2010, 11:00
Lokalizacja: zduńska wola

Post autor: drawa »

skytruck pisze:Sensowne ceny obiektywów
i można zamocować do canona.
Awatar użytkownika
miron19j
-#
Posty: 86
Rejestracja: 01 lut 2010, 10:42
Lokalizacja: Warszawa - Praga
Kontakt:

Re: Praktica mtl

Post autor: miron19j »

skytruck pisze:
Jeżeli któraś z Praktik, to może Praktica z bagnetem B? B200, BC-1, BX20?
Sensowne ceny obiektywów, korpus - półautomat i pełny manual.
  • ale starsze wersje są z m42. Obiektywów zatrzęsienie i cena symboliczna. A i sam aparat można kupić za grosze. Tylko, że wyłącznie manual. Ale na początek to może i lepiej, trzeba się przynajmniej podstaw fotografii nauczyć.
spichlesz
-#
Posty: 1
Rejestracja: 14 wrz 2012, 13:28
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Post autor: spichlesz »

mam 2 praktici mtl 5b. Wszystko w porzo, oprócz tego że przy dluzszym uzywaniu srednio 1 na 5 naciagnięć migawka automatycznie strzela. To niewielka wada. Niektóre praktiki mają też spust w innym mscu, ale łatwo się przestawić na to ustawienie :)
szable
-#
Posty: 532
Rejestracja: 29 maja 2009, 21:47
Lokalizacja: Świnoujście
Kontakt:

Post autor: szable »

sam do niedawna strzelałem MTL5B (przeszedłem na średnią klatę). uwielbiam ten aparat i każdemu początkującemu mogę polecić w 102%!!!. Koszt na alledrogo 50,0zł, jedynie na co trzeba się nastawić to to że trzeba będzie ze 2, 3szt. kupić żeby trafić na ideał, a takie się zdarzają. pełen manual, pomiar światła doskonały (porównywałem ze swoim Pentaxem 67 - dokładnie takie same wskazania), obiektywy dość tanie, dla bardziej wymagających obiektywy Zeissa za 400-700zł - i wtedy mamy optykę porównywalną z dzisiejszymi najlepszymi stałkami za 5000,0.

fotografuję z przerwami od 25 lat, duuuużą część tego czasu Zenitem TTL, 12XP, Praktiką MTL50 i MTL5B i twe dwa ostatnie modele polecam.

Panuje przekonanie że nowe baterie oszukują światłomierze, ktoś to pomierzył i ktoś to udowodnił, ale ja nie potwierdzam czegoś takiego - po włożeniu nowej baterii wystrzelałem już ze 30 rolek filmu i wskazania identyczne z Pentaxem. zobaczymy co się będzie działo w miarę zużywania się baterii.

możesz się szarpnąć na jakiś cywilizowany manual jak Canon czy Nikon, ale to też są stare aparaty i na pewno naprawa i serwisowanie będą droższe niż cena DDR-owskich lustrzanek. a jak Cię to focenie wciągnie to zapodasz sobie jakiegoś Nikona F3 albo coś ze średniaków. pozdrawiam.
ODPOWIEDZ