Plamy na filmie

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
Pikusław
-#
Posty: 325
Rejestracja: 12 sty 2012, 16:56
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Plamy na filmie

Post autor: Pikusław »

Wywołałem wczoraj Ilforda Pan F+. Robiłem wszystko jak zawsze, poza wywoływaczem. Użyłem po raz pierwszy D-23 w rozcieńczeniu 1+1. Wołałem w temperaturze 22C przez 7 minut. Niestety negatyw na całej długości posiada plamki jak na skanie poniżej (nie jest to wina skanera, plamy są fizycznie na negatywie). Spotkałem się z takim czymś po raz pierwszy. O co może chodzić?
Załączniki
dupa.jpg
Magazynuję wiedzę i filmy
filozof97
-#
Posty: 367
Rejestracja: 13 lis 2010, 23:30
Lokalizacja: Siemiatycze

Post autor: filozof97 »

jeśli to średni format, to podobnie miałem gdy filmy prosto z lodówki ładowałem do aparatu. Jeśli to mały obrazek... błąd wytwórni?

Edyta podpowiada, że w małym obrazku podobny efekt może być od przechowywania pod wpływem chemikaliów- kiedyś dla zabawy zostawiłem rolkę F-pana 100 na rok w ciemni i po wywołaniu miał podobne plamy.
Awatar użytkownika
Pikusław
-#
Posty: 325
Rejestracja: 12 sty 2012, 16:56
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Pikusław »

Między lodówką a aparatem minął co najmniej dzień. Z chemią filmów nie trzymam - raczej z jedzeniem w lodówie :D Podejrzewam że to wina wywoływacza - mogłem coś skopać przy rozrabianiu/filtrowaniu, ale jak? Każdą sypką wywojkę tak rozrabiam i nie było z żadną problemu.
Magazynuję wiedzę i filmy
filozof97
-#
Posty: 367
Rejestracja: 13 lis 2010, 23:30
Lokalizacja: Siemiatycze

Post autor: filozof97 »

A nie rozerwał się papierek i film się nieco nie zwilżył?

D23? Tam się chyba nie da nic skopać. Miałeś kupny czy składany?
Jak zostało jeszcze trochę stocka to machnij w tym rolkę jakiegoś szitu i zobacz co wyjdzie.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Miałem to na bardzo-bardzo-ale-to-bardzo starej Fomie i na świerzuśkim-jeszcze-pachnącym-fabryką Rolleiu Retro 400S. Innym pojawiało się na Adoxach. W Rolleiach i Adoxach odbijały się dodatkowo cyferki numeracji z papieru ochronnego. Początkowo sądziłem, że to dziadowski papier lub dziadowska farba reaguje z emulsją. Ale Ilford chyba daje dobry papier?
Nie miałem tego na Rolleiu, który wyrobiłem za jednym podejściem i natychmiast wywołałem. Jak tylko film robiłem przez kilka dni i wywoływałem po dalszych kilku dniach, pojawiało się.
Lux mea lex
polech
-#
Posty: 5
Rejestracja: 28 mar 2010, 16:01
Lokalizacja: Płock

Post autor: polech »

A może nie postukałeś koreksem o podłoże po włożeniu filmu do koreksu z wywoływaczem; tak aby pęcherzyki powietrza nie przywarły do emulsji?
filozof97
-#
Posty: 367
Rejestracja: 13 lis 2010, 23:30
Lokalizacja: Siemiatycze

Post autor: filozof97 »

Moim zdaniem, stukanie koreksem to mit- nigdy nie stukam i nie mialem jakichkolwiek problemow na czymkolwiek.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10070
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Nie mit. W sytuacji gdy się kręci szpulką, bez przewrotek to nie mit. Ale przy przewrotkach lub rotacyjnym wołaniu, to faktycznie mit.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

wywoływałem kiedyś kodaka verichrome wydobytego ze starego mieszkowca. aparat był mocno zawilgocony i podrdzewiały. sam negatyw również dawał znaki upływu czasu gdyż papier miejscami "zrósł" się z błoną. po wywołaniu okazało się, że tylko dwa zdjęcia są w miarę czytelne choć pokryte plamami.

Obrazek

być może w Twoim przypadku (o ile negatyw był typu 120)również doszło do jakiejś reakcji błony z papierem.
Awatar użytkownika
Pikusław
-#
Posty: 325
Rejestracja: 12 sty 2012, 16:56
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Pikusław »

To ciekawe, mam jeszcze parę rolek tego PanF+ i może popróbuję w xtolu lub rodinalu.
Magazynuję wiedzę i filmy
ODPOWIEDZ