wykres korekcji czasu wywoływania

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

siono
-#
Posty: 27
Rejestracja: 17 lip 2008, 13:59

wykres korekcji czasu wywoływania

Post autor: siono »

Witam,
czy ma ktoś może w pdfie wykresy korekcji czasu wywoływania w zależności od temperatury? kiedyś były takie fajne wykresy (chyba ilforda), teraz tylko takie tabelki udaje mi się znaleźć. Jakoś na wykresach milej mi się sprawdzało ;)
z góry dziękuję.
skytruck
-#
Posty: 159
Rejestracja: 21 mar 2008, 19:48
Lokalizacja: Strzyżów n/Wisłokiem

Re: wykres korekcji czasu wywoływania

Post autor: skytruck »

siono pisze:Witam,
czy ma ktoś może w pdfie wykresy korekcji czasu wywoływania w zależności od temperatury? kiedyś były takie fajne wykresy (chyba ilforda), teraz tylko takie tabelki udaje mi się znaleźć. Jakoś na wykresach milej mi się sprawdzało ;)
z góry dziękuję.
Ilford dalej publikuje ten wykres w DataSheet dla swoich materiałów
Tu link dla HP5+

Dla pozostałych materiałów także są.
W zasadzie mając tabelkę i Excela wykres można sobie zrobić samemu (tak mi to właśnie do głowy przyszło)
siono
-#
Posty: 27
Rejestracja: 17 lip 2008, 13:59

Post autor: siono »

Bardzo dziękuję!!
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Problem polega na tym, że ów wykres pasuje do wywoływacza, bo różne formuły różnie reagują na zmianę temperatury.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
timor
-#
Posty: 371
Rejestracja: 28 sty 2011, 10:28
Lokalizacja: Toronto

Post autor: timor »

J.A. pisze:Problem polega na tym, że ów wykres pasuje do wywoływacza, bo różne formuły różnie reagują na zmianę temperatury.
To znaczy o co chodzi z tym problemem, bo jeśli wykres pasuje to... :?:
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

...to pasuje tylko do jedego wywoływacza. Do innego już musi być inny wykres.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
timor
-#
Posty: 371
Rejestracja: 28 sty 2011, 10:28
Lokalizacja: Toronto

Post autor: timor »

No dobrze, ale dlaczego tak uważasz. Skoro Ilford nie specyfikuje dla jakiego wywoływacza jest ich tabela, to chyba wiedzą, co robią ? Może chodzi tylko o actywność jednegoczy dwóch składników ? Reduktorów ? Takich samych w każdej formule ?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Np. Kodak nie podaje takiej tabeli / wykresu, co byłoby logiczne i łatwiejsze. Po co podawać całe tabele z różnymi czasami, wystarczyłoby tylko czas bazowy i wykres. Kiedyś przeliczałem bodaj dla microdola i xtola i było inaczej.
Ilford w dokumentacji podaje 10% na każdy stopień. I tak pierwsze z brzegu dla XTola >PDF< Wg przyjętej formuły licząc od 24stC.
240 - 4
319 - 5
351 - 5,5
425 - 6,5
Pierwsza liczba to przedłużenie o 10% czas w sekundach, druga czas z tabeli w min. Czyli 240 + 10% itd.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
ramzes1702
-#
Posty: 152
Rejestracja: 30 cze 2011, 17:10
Lokalizacja: Pomiechówek
Kontakt:

Post autor: ramzes1702 »

Tak czytam ten temat i nie jasne to dla mnie. Z jednej strony J.A. piszę o różnicach korekty dla różnych wywojek, a z drugiej załączam cytat z tabelki czas/temp ilforda:
This chart is provided as a quick and easy guide for users who need to adjust development times for processing temperatures other than 20*C/68*F. It is useful guide for all film/development combinations.

Czyli wg ilforda stosować zawsze tą samą tabelkę nie zależnie czym wołamy. Spotkałem się również w jakiejś książce z uniwersalnym wzorem na przeliczanie czasu w funkcji temperatury.
No i właśnie jak to wszystko rozumieć? Nie dziwię się temu, że różne reduktory różnie reagują na zmianę temp, ale czy te różnice są zauważalne dla kogoś kto nie przesadza z technikaliami a po prostu robi zdjęcia?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

ramzes1702 pisze:Tak czytam ten temat i nie jasne to dla mnie. Z jednej strony J.A. piszę o różnicach korekty dla różnych wywojek, a z drugiej załączam cytat z tabelki czas/temp ilforda:
This chart is provided as a quick and easy guide for users who need to adjust development times for processing temperatures other than 20*C/68*F. It is useful guide for all film/development combinations.

Czyli wg ilforda stosować zawsze tą samą tabelkę nie zależnie czym wołamy. Spotkałem się również w jakiejś książce z uniwersalnym wzorem na przeliczanie czasu w funkcji temperatury.
No i właśnie jak to wszystko rozumieć? Nie dziwię się temu, że różne reduktory różnie reagują na zmianę temp, ale czy te różnice są zauważalne dla kogoś kto nie przesadza z technikaliami a po prostu robi zdjęcia?
Te różnice są małe, w powyższym przykładzie nie przekraczają 10%, czyli właśnie 1 °C. Często wołamy z większym błędem. Ale na efekt końcowy mają wpływ. Przy negatywie ma to na tyle małe znaczenie, że raczej jest to bez znaczenia, dadzą się zapewne skorygować gradacją papieru.
Ale chciałem tylko zwrócić uwagę, że jeden producent podaje uniwersalny przepis, a drugi potrafi wyprodukować kilka stron tabel z czasami.
Przestałem wierzyć ilfordowi jak odjąłem 15% na wołanie rotacyjne i skorygowałem czas wg. klucza 10% na 1 °C. Było to w okolicach takich upałów jak teraz i wywoływałem chyba w 26 °C. Film miałem mocno przewołany - na oko 1 EV. Musiałem go kopiować na niższej i to dużo gradacji.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
ODPOWIEDZ