Ilford MG RC - jaka powierzchnia

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Marcin P
-#
Posty: 12
Rejestracja: 07 wrz 2010, 17:01
Lokalizacja: Wroclaw

Ilford MG RC - jaka powierzchnia

Post autor: Marcin P »

Hej!

Wlasnie stoje przed wyborem pierwszego papieru foto do ciemni. Wybor padl na Ilforda MG deluxe RC. Tak szukam opinii po necie i roznie ludzie pisza: jedni radza blysk, drudzy perle, jeszcze inni mowia ze perla i blysk wyglada jak tania odbitka z foto labu i radza satyne.

Satyna, czyli jesli dobrze rozumiem mat, ponoc najbardziej przypomina powierzchnia odbitke barytowa - czy to prawda?

Kusi mnie ten baryt bo cena np. takiego fomabrom variant blysk porownywalna do ilfordow RC - wiem, ze baryt pracochlonny itp. ale czy jest na prawde az tak trudny, ze poczatkujacy nie da rady?

(przepraszam, brak polskich znakow w pracy)

Dzieki i pozdrawiam!
krycha_666
-#
Posty: 96
Rejestracja: 28 wrz 2011, 10:36
Lokalizacja: Ożarów/ Kraków

Post autor: krycha_666 »

Sposób postępowania jest taki sam z że papier barytowy dłużej płuczesz i inaczej suszysz.

Baryt jeśli połysk to albo suszarka, albo szyba i podklejenie taśmą. Słyszałem, że można też zostawić do wysuszenia normalnie wtedy się zwijają i musi spędzić x czasu pod czymś ciężkim. Sam stosuje suszarkę. :)

Ja jestem początkujący, także ktoś bardziej doświadczony może Ci jeszcze pomóc. :)
Marcin P
-#
Posty: 12
Rejestracja: 07 wrz 2010, 17:01
Lokalizacja: Wroclaw

Post autor: Marcin P »

Dodam jeszcze, ze super laikiem nie jestem - od jakiegos roku sam wywoluje z dobrym skutkiem negatywy 6x6 w lazience. Dodatkowy czas chetnie poswiece - nie spieszy mi sie, a tez nie bede robil jakiejs duzej ilosci odbitek na raz. Moze ze 2-3 max przy jednym posiedzeniu.

Jesli dobrze rozumiem to suszenie emulsja do gory nie jest zbyt problematyczne - podklejamy i czekamy az wyschnie. A szyba to musi byc jakas specjalna do tego? :)
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Ciekawe co robili początkujący jak nie było papierów RC?
Szyba nie musi być specjalna, byle gruba. A szyba nie musi być wcale, jeżeli nie suszysz na połysk. Bo jeśli emulsją do góry, to i na stole kuchennym wyschnie.
krycha suszenie na suszarce albo prostowanie pod dociskiem, to nie to samo co suszenie z taśmą. To ostatnie napina cały arkusz, to naprawdę wygląda inaczej.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Marcin P
-#
Posty: 12
Rejestracja: 07 wrz 2010, 17:01
Lokalizacja: Wroclaw

Post autor: Marcin P »

Hehe, dobra uwaga o tych poczatkujacych. Biore baryt w takim razie i tak nie chce docelowo na plastiku robic wiec nei ma sensu w ogole na to czasu tracic.

Dla upewnienia ta foma Fomabrom Variant 111 bedzie dobra na start? (111 - troche cienka, ale to chyba nie problem?) Bede powiekszal sredni format opemusem 6 i filtrami MG ilforda.
ODPOWIEDZ